YÜREKLERDE KANAYAN MARAŞ KATLİAMI 44 YAŞINDA

Erdem GÜNALP

Değerli yoldaşlarım

MARAŞ KATLİAMI

Gerici güçlerin 12 Eylül cuntasına davetiye çıkarmanın ayak sesleriydi. Ülkemizin gelecekte olağanüstü hallerin, yakılıp yıkılan haritadan silinen köylerin boşatılmasıydı, işkence hanelerde, faili meçhullerde katledilecek yoldaşlarımızın ayak sesleriydi.

Maraş katliamını üzerinden 44 yıl geride bıraktığımız şu zaman diliminde, Kahramanmaraş valisi güvenlik gerekçesi ile anmaları 10 gün şehirdeki gösteri ve anmaları yasakladığını ifade edeceğine katliam yapılırken neredeydiniz diye sorarlar adama.

Gerici faşist güçler 19 Aralık 1978 günü akşamı saat 21:00 de Sovyet aleyhtarı ”güneş ne zaman doğacak” Filmini izlerken, faşist güçlerin içteki işbirlikçisi Ökkeş Şemdinliler ( kenger ) tarafından sinemaya el bombası atılarak, panik havası yaratılarak sinema salonunda bulunan Maraş’ın gerçek katillerinin temsilcisi (ÜGD) ülkücü gençlik derneği üyesi Mustafa Özdemir sinemadaki seyirciye dönük ” kanımız aksa da zafer İslam’ın” Solağını ile halkı kışkırtarak patlayıcıyı Komünistlerin attığını söyleyerek, halkı CHP ve TÖB – DER binalarına Alevilerin yoğun olarak gittiği kahvelere yönlendirerek saldırıyı başlattılar.

TÖB- DER’ li öğretmen Hacı Çolak ve Mustafa Yüzbaşıoğlu’ nu katlettiler. Ertesi gün öğretmenlerin cenaze töreninde tekrar saldırıya geçip Komünistlerin ve Alevilerin cenaze kılınmaz sloganları ile önceden organize edip hazırladıkları silahlarla baltalarla özellikle Alevilerin ve devrimcilerin yoğun olarak yaşadığı Serin tepe mahallesi, Yürük selim mahallesi ve Yeni mahalle semtlerinde, daha önceden işaretlemiş oldukları evlere saldırıya geçtiler.

Çoluk çocuk demeden, anneleri ve babaları baltalarla parçalayanlar, çocuklarımızı kaynar kazanlara atanlar, hamile kadınlarımızın karınlarını şişleyerek daha doğmamış yavruları anneleri ile beraber katledenler, devrimcilerin gözlerini oyan bu faşist milis güçlerden hala hesaplar sorulmadı.

Yaralarımız kanamaya devam ederken bu da yetmezmiş Anap faşist Ökkeş Şemdinliler milletvekili yapılarak ödüllendirdi. Maraş katliamı zaman aşımı için hayırlı olsun diyen saray iktidarı, bu zatı Alevi çalış tayına çağırarak Alevilerle alay ettiğini unutmadık, unutmayacağız

Can yoldaşlarım, yüreğinde insan sevgisi yaşayan canlarım, bu acılar karşısında özelde MARAŞ KATLİAMI genelde Suruç’ta katledilen canlarımız, cezaevinde yakılan katledilen yoldaşlarımızı unutmadık, katilleri tanıyoruz şiddetle kınıyoruz.

Maraş’ta devrimci güçler bu katliamı durdurabilmek için halk gece gündüz halk komiteleri oluşturarak halkının güvenliğini sağlamaya çalışırken devletin güvenlik güçleri ortalıkta yok denecek kadar azdı.

Faili meçhullerde katledilen canlarımızdı, Çorum katliamına açılan kapıydı, Sivas, Gazi ve Ümraniye katliamların gözü kulağıydı. Üzülerek ifade etmeliyim ki, bu acılar tarihin kara sayfalarına ve yargının kirli raflarına terk edilerek hiçbir hesap sorulmadı.

Bu acıların yüreklerimizde kabak bağladığını düşünenler aldanıyor, acılarımız dün gibi taze kanamaya ve yüreklerimizi yakmaya devam ediyor, sonsuza kadar devam edecek.

Tüm katliamlarda sonsuzlukla buluşan canlarımızın anıları önünde saygıyla eğiliyorum, ışıklar içinde uyusunlar.

Değerli yol arkadaşlarım, yoldaşlarım faşizme karşı birleşemezsek, faşizmin zindanlarında buluşmaya devam edeceğiz.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya da hiçbirimiz.

Bir cevap yazın

Başa Dön