MODERN AFGANİSTAN NASIL YIKILDI?

AFGANİSTAN EMANULLAH HAN VE TOPAL MOLLA

Hüseyin EKİCİ

18.08.2023

Benzetmek gibi olmasın! Bir Devlet nasıl yıkılır, bir ülkede millet nasıl birbirine kırdırılır ona küçük bir örnek vermek için güncel olan Afganistan’ın yüz yıl evvelinden bugüne nasıl geldiğinin özetidir. Sanki bu hikâye bir yerleri ya da bir ülkeyi de anımsatıyor. Umarım korkulan başa gelmez.

Gelin hep birlikte aşağıdaki yazıyı okuyarak 100 yıl önceki modern Afganistan’ın yüz yıl sonra ne hallere gelmiş olduğunu anlamaya çalışalım. Ülkemizin emperyalist devletler tarafından ne kadar da Atatürk düşmanı olduklarını da anlayalım.

Güzel ülkemizin ortaçağın gerilerine düşmemesi için elimizdeki kıymeti bilelim. Atatürk Cumhuriyetinin üniter devlet yapısıyla, tam bağımsız, laik, sosyal bir hukuk devletinin değerini bilelim. Ülkeyi Ortadoğu bataklığına sokarsak geri dönüşümü mümkün olmayan bir ülke yaratılacağını bilelim.

Emperyalist devletlerin istedikleri budur. Aramızdaki Topal Mollaları da iyi tanıyalım.  

Aşağıda kısaca özetlenen ve herkese ders niteliğindeki yazıya geçelim:

“1920 yılında Topal Molla lakabıyla tanınan bir zat, Afganistan’da tekke kurmuş. Topal Mollanın müritleri 3 yıl içinde 200 bine ulaşmış.

Müritlerin sayısı 1925’te 300 bini aşan Topal Molla, krala karşı ayaklanma başlatmış.

Bir yıl boyunca Afganistan‘da kan gövdeyi götürmüş. O yıllarda Afgan kralı olan Emanullah Han, ülkesini terk etmek zorunda kalmış.25 Mayıs 1929

Emanullah Han ülkesinden ayrılırken Afgan sınırına geldiğinde yanına bir adam sokulmuş ve çok güzel konuştuğu Urduca’sıyla sormuş:

“Beni tanıdın mı? Ben meşhur Topal Mollayım. Afganistan’daki görevim bitti, İngiltere’ye dönüyorum.” Demiş.

“Seni tanıdım !” demiş kral

“Ben senin İngiliz casusu olduğunu biliyordum. Fakat halkıma o kadar çok tesir etmiştin ki, senin casus olduğuna onları bir türlü ikna edemedim ve inandıramadım.“

Sarıklı ve sakallı Topal Molla sakalını kesmiş, sarığını atmış, başına silindir şapkasını oturtmuş ve İngiltere yoluna koyulmuş.

Ülkemizde de her zaman Topal Molla’lar olmuştur.

Kimisi politikacı, kimisi din adamı, kimisi de ilim adamı olarak kendisini tanıtır ve toplumu o göreviyle zehirleyerek birlik ve beraberliği bozar.

Her şeyin bir fitneden ibaret olduğunu ve aslında O’nun zehirli biri, yani bir hain olduğunu anlatırsın ama ya anlayan çıkmaz, ya kimse anlamak istemez, ya da anlamasalar bile seni hain ilan ederler.

Cahil toplumlarda doğruları söylemek insanı yalnız bırakır. Ama onurunla baş başasın.

Düşünmek, sorgulamak, eleştirmek ve bunların sonucunda hainlere biat etmemek, çok önem arz etmektedir.

Çünkü Topal Molla’lar, sorgulayıp eleştiren beyinlere üşüşemezler…

Emanullah Han,Kurtuluş Savaşımız esnasında Türkiye’ye büyük maddi yardımda bulunmuş, onun teşviki ile Afgan kadınlar da altın takılarını göndermişti. Emanullah Han,Atatürk hayranıydı ve onu örnek alıyordu. Bu durum İngilizleri rahatsız etti ve meşhur İngiliz üç kağıtçıları, dalavereleri başladı.

Sonuç olarak özetlersek:

İslam’ı kullanarak (!) darbeyi yapan aslında bir İngiliz ajanı “TOPAL MOLLADIR”(*)

*Mehmet Adil Ensari

Bir yanıt yazın

Başa Dön