ÜLKEMİZDE İŞ KAZALARININ SEBEBİNİ BİLEN VAR MI?

Erdem GÜNALP

Değerli emekçi yoldaşlarım, bugün Soma maden kazasında kaybettiğimiz 301 yoldaşımızı ölüm yıldönümü acılarımızı içimize akıttığımız, acılarımızın asıl ana kaynağı, Türkiye’de iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu istenilen şekilde denetlenmemesidir.

Denetlemeye gelen görevlilerin birçoğu çay kahve ikramları ile verdikleri olumlu raporlar sayesinde gelecek iş kazalarının kapılarını açık bırakıyorlar.

Birileri de çıkıp bu işin fıtratında var diyerek ne güzel ölmüşler diye bilen bakan gördük. İşin Aslı şu madenlerde koruma odaları yaptırılsa, bu kadar büyük acılar yaşamayız, işverenlerin bahaneleri madenlerde koruma odalarının çok büyük maliyetlere mal olduğunu söyleyenler, karlarında feragat yapmıyorlar, binlerce can yaşamından oluyor ve gerçek sorumlular yargı önüne çıkarılmıyor veya bulunamıyor.

Değerli emekçi kardeşlerim yukarda dikkatle izleyeceğiniz Zonguldak’ta maden iş sendikası tarafından yaptırılan, Maden müzesini gezdim gördüm, yaşamını yitiren emekçi canlarımızı isim listesi, okurken yüreğim sızlarken gözyaşlarım içime aktığını hissettim.

Ülkemizi yönetenlerden özel bir talebim var, ülkemizde 16 işkolu var, bu iş kollarındaki iş kazalarında yaşanan acıları okullar da çocuklarımıza ders olarak okutulmalıdır

Ülkemizi gelecekte yönetecek çocuklarımızın iş kazalarına karşı duyarlılıkları sağlanmalı diye düşünüyorum. Sorumluluk duygusu ile donanımlı hale gelen yavrularımız kendi öz güvenlerini topluma yansıtır yaşanan bu acıları kendi yüreklerinde hissederler.

Soma maden kazasından sonra bir madenci yakınını tekme tokat dövmezler. Tüm iş kazalarında yaşamını yitiren canlarımızın anılarına saygıyla, ışıklar içinde uyusunlar.

ZONGULDAK MADEN KAZASI VİDEOYU DİKKATLE İZLEMENİZ DİLEĞİMLE.

Erdem Günalp

Bir yanıt yazın

Başa Dön