S-400 MESELESİ

Şu S-400 meselesi

Nejat Eslen yazdı…

NEJAT ESLEN

Dün bir haber kanalında S-400 meselesi tartışılıyordu.

Eski bir asker, pek de inandırıcı olmayan bazı gerekçelerle Yunanistan’ın S-300’lere uyguladığı Girit modelinin S-400’lere de uygulanabileceğini anlattı.

Belli ki bu eski asker, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bir gün önce ifade ettiği ve tepkilere neden olan Girit modelini savunmak amacıyla konuştu.

Bu eski asker, ya bir yerlerden bir işaret almış, onun için davet edilmiş bu programa ya da durumdan vazife çıkarmış, Akar’ın Girit modelini savunarak durumdan yararlanmak istemiş.

Programın moderatörü hanım, sanki sorduğu sorunun cevabını bilmiyormuş edası ile eski askere ‘’Peki, biz S-400’leri kime karşı kullanmak için aldık?’’ diye sordu.

Eski asker bu sefer kıvırdı, sorunun etrafında dolaştı ve cevap vermedi.

Eğer aynı soru bana sorulsa idi şu cevabı verirdim:

-Biz S-400’leri, yüksek irtifa hava savunma sistemimiz olmadığı ve NATO müttefiklerimiz kendi ürettikleri sistemleri bize satmadığı için Rusya’dan satın aldık.

-Biz, S-400 hava savunma sistemini, semalarımızı kim tehdit ederse ona karşı kullanmak için aldık.

-Biz, Adalar Denizi’ndeki (Ege Denizi) stratejik dengeleri aleyhimize değiştirmek için Fransa’dan Rafael savaş uçakları alan, ABD’den F-35 savaş uçağı almak isteyen kim ise ona karşı stratejik dengeleri korumak için aldık.

-Biz, S-400 hava savunma sistemini, burnumuzun dibindeki Meis adasına F-16’larla güç gösterisi yaparak gelen ülkenin cumhurbaşkanını karşılamak için satın aldık.

-Biz, Oruç Reis araştırma gemisi Doğu Akdeniz’de seyir halinde iken, Doğu Akdeniz ile ilgisi olmadığı halde bölgeye bize karşı uçak gemisini gönderen kim ise onun potansiyel tehdidini karşılamak için S-400’leri aldık.

-Biz, S-400’leri Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımızı savunmak, bu bölgede stratejik dengeleri korumak için aldık.

-Biz, S-400’leri Girit modeli depoda saklamak için almadık.

Ben MSB’nin yerinde olsaydım, gazetecilere Girit modelini anlatmak yerine şunu söylerdim: “Ey, ABD, ey AB, Yunanistan Rafaelleri kime karşı kullanmak için satın aldı? Yunanistan F-35’leri kime karşı kullanmak için satın alıyor? Neden buna hiç sesiniz çıkmıyor?

SON SÖZ:

Amerika’nın Girit modelini kabul etmediği de anlaşılmakta.

S-400’leri kullanmak veya Girit modeli depolamak her şeyden önce egemenlik meselesidir.

S-400’leri kullanmak veya Girit modeli depolamak, her şeyden önce siyasi irade meselesidir.

Bütün bu meseleler, asıl cephe olan iç cephenin gücü ile ilgilidir.

Yazdık ya Türkiye stratejik baskı altında.

Bir cevap yazın

Başa Dön