Özgür Suriye Ordusu Türkiye’ye Karşı ayaklandı, Türk Bayrağı Yaktı

Suriye kuzeyinde TSK kontrolündeki birçok bölgede Suriyeli muhaliflerin protestoları devam ediyor. Suriyeli muhaliflerin Türk bayrağını da yaktığı protestolarda Çavuşoğlu’na tepki ifade eden pankartlar da vardı.

Suriye kuzeyinde TSK kontrolündeki birçok bölgede Suriyeli muhaliflerin protestoları devam ediyor. 
Suriyeli muhaliflerin Türk bayrağını da yaktığı protestolarda Çavuşoğlu’na tepki ifade eden pankartlar da vardı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğine” ilişkin açıklaması Azez’de protesto edildi. ÖSO bayrağının bulunduğu protestoda Türk bayrağı yakıldı. Göstericiler “Ne uzlaşı ne teslimiyet, rejimi devireceğiz” şeklinde slogan attı.

Türkiye’nin eğit-donat ile yetiştirdiği Özgür Suriye Ordusu Cerablus ve Azez’de eylem başlattı. Türk Bayraklarını yakan gruplar Türkiye’nin bölgede yaptığı eser ve parklara saldırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü açıklamasının ardından Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolündeki Cerablus ve Azez kentlerinde Türkiye karşıtı eylemler başlatıldı.

Çavuşoğlu bugün yaptığı görüşmenin ardından Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve artık barış zeminin oluşturulması gerektiğini açıklamıştı.

Bu açıklamalardan saatler sonra Türk bayraklarını yakan Suriyeli muhalifler, Türkiye’nin yapmış olduğu bölgedeki hizmetleri de hedef aldı.

Osmanlı millet bahçesinin önündeki Ay yıldız tahrip edildi, ÖSO bayrakları açıldı.

Kentte konvoylar yaparak Türkiye karşıtı slogan atan ÖSO taraftarları, Esad ile barışmayacaklarını ileri sürdüler.

Tel Abyad’da eli silahlı ÖSO mensupları bizzat eylemlere katılıp, destek verdi.

El Bab bölgesinde bulunan ve Gaziantep Belediyesi’nin yaptığı Millet parkı tahrip edildi, Türkiye aleyhine sloganlar atıldı.

Azez ve birçok kentte “Kardeşlik sınır tanımaz” yazılı levhaların üzeri boyanıp, Türk bayrağına saldırılar düzenlendi.

Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri araçlar da taşlı saldırıya uğradı.

Kaynak : Türkiye Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

Başa Dön