ATATÜRK’E ALERJİSİ OLAN RİZE’LİLER

Ergün POYRAZ

“Musa’nın Çocukları adlı kitaptan”

RİZE de Ne var ne oldu ki bazı Rize Doğumlular Atatürk’e hakaret ve küfür ederler dertleri nedir?  

İşte cevap :                      

Kurtuluş yıllarında 13 kasım 1918 de İşgal kuvvetlerinin işgaliyle birlikte, RİZE merkezli o bölgede RUMLAR  isyan ettiler RUMPONTUS hükümdarlığı kurdular. 

BAĞIMSIZLIK ilan ettiler. 13 Kasım 1918 den 15 Aralık 1925 yılına kadar BAĞIMSIZ DEVLET olarak yaşadılar. 1925 Yılına kadarda kendilerini yönettiler. Devlete vergiyi kestiler, Osmanlı’ya askere gitmeme kararı aldılar. POTAMYA denilen bölge de buraya dâhildi.

  • 1923 de Ülke işgalden kurtulduktan sonra Atatürk’ün emriyle HAMİDİYE savaş gemisi 15 aralık 1925 denizden buraları bombaladı, karadan da TÜRK ordusu tarafından kuşatıldı ve RUMPONTUS hükümdarlığı yıkıldı. İstiklal mahkemesi kuruldu, pek çok isyancı asıldı, kesildi, sürgün edildi.. Çok meşhur şu sözlerde o zamandan kalmadır.

“Atma Hamidiye atma: Vergüda  verecüük, Askerda edecüük, Şapkada giyecüük.”

 Bu tarihi gelişmenin tabii sonucu olarak Bizans Pontus Rumlarının POTAMYA adını verdiği bölgenin adı Türkleştirme hareketi sonrası adı GÜNEYSU oldu.

  • Osmanlı Arşiv araştırmacısı ve uzman Muhammed Safi’nin Osmanlı Arşivinde bulunan 1850 tarihli Rize Tahrir-i Öşür defteri bu konuda ayrıntılı bilgiler vermektedir. 

Osmanlı yönetimine bağlı memurlar acil askeri ihtiyaçlardan dolayı Rize köylerini dolaşarak mahalle ve köylerde hanelere uğrayarak isimleri deftere yazdılar. Aynı defter içinde O zamanki adı POTAMYA’nın  “Karye-i Pulihoz Kaluharaf” köyü başlığı altında yazılanlar günümüzde Güneysu ilçesi Dumankaya köyünde yaşayanlardır. Bu köyün 1800 yıllarında tamamı Hristiyan iken 1900 lü yılların başında köyün inanç durumu yarısı Müslüman yarısı Hristiyan’dı. Dumankaya köyü de R T. Erdoğan’ın ve atalarının köyüdür

R. T. ERDOĞAN’ın nüfus kayıtlarında BABA Sülalesinin RUM kökenli HIRISTİYAN Eşkiya MEMİŞ sülalesinden olduğu, ve baba tarafının isimleri genelde RUMCA olduğu sabittir.,, (R.T.ERDOĞAN’ın dedesinin adı TEYUP gibi)

Anne soyunun ise GÜRCİSTAN Tq’varcheli şehrine bağlı BAGATA kazasından YAHUDİ bir aile’den geldiği ve ANNE tarafında Havuli, Farfuli ve Fatuli gibi Gürcüce isimlere rastlanıldığı.

Ahmet ve Yunus ERDOĞAN’ın ana adı Havuli’dir.

R.T ERDOĞAN’ın annesi olan Vesile ERDOĞAN’ın ana adı Fatuli’dir.

FATULİ ERDOGAN’ın ana adı Farfuli’dir.

Bu Kazanın nüfus yapısı genelde Hristiyan ve Yahudi’dir.

Atatürk e alerjisi olanlar;

Kadir Mısıroğlu

Tayyip Erdoğan

Şevki Yılmaz

Hasan Mezarcı

Yavuz Bahadıroğlu

Mustafa Demirkan.

Bunların hepsi Rize’li

Tesadüf diye bir şey yoktur.

Bütün bunlar gösteriyor ki;

*Pontus asıllı Rizelilerde kuyruk acısı hala devam ediyor ve bu yüzden M.Kemal Atatürk’e saldırıyorlar.

Ergün Poyraz in Musa’nın Çocukları

 Kitabından

06.02.2022

Bir yanıt yazın

Başa Dön