29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutladık mı?

Zahide UÇAR

Bugün büyük bir coşku ile Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Mutluluk ve hüzünle izledim. Çünkü kutlanan Cumhuriyet değil, ‘Cumhuriyetin doğum günüydü.’ Nasıl yani mi diyorsunuz? Şöyle ki;

Ülkemizde rejim değişti. Yönetim ‘tek adamın’ eline geçti. Şeffaf olan hiçbir şey yok. Osmanlı’nın ‘hasta adam’ resmini güncellemeye az kaldı.

Cumhuriyetin bütün kazanımları yok pahasına YABANCILARA SATILDI. Kurtuluş savaşında yendiklerimiz, bu sefer paraları ile geldiler. Türk Halkının elinde bir şey kalmadı. Türk Milletini yabancılara köle işçi yaptılar. Çıkarılan yeni yasayla kölelik taçlandırıldı(!)

Kurtuluş Savaşında;

Yunan, İngiliz, Amerika, Fransız ile işbirliği yapanların torunları intikam alıyor.

Bugünün öyküsü dün yazıldı. 1938’den sonra Cumhuriyetin altı oyulmaya başlandı. Bağımsızlığımızı taçlandıracağımız hedefe giden ray, değiştirildi. Rayın değiştiğini fark etmeyen Türkler, yolculuğuna sessizce devam etti. Bugünün hikayesi dün yazıldı. Bugün;

Eğitim çöktü. Tarım ve hayvancılık bitti. Üretim bitirildi. Ortaçağ karanlığı ve Engizisyon yargısı milletin üzerine çöktü. Ülke ne olduğu belli olmayan radikal gruplarla dolduruldu. Paralel silahlı örgütler kuruldu. Milleti birbirine düşürdüler. Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran milletin adı her yerden kaldırıldı. Etnik farklılıklar sürekli kaşındı. Millet olmanın ortak paydası olan;

Tasada, seviçte, kıvançta bir olma ülküsünü parçaladılar.

Bugün ülkemizde kalan;

Cumhuriyetin TABELASIDIR.

Ve;

Cumhuriyet kutlamaları bu gerçeği örterek yapılıyor. Benim içimde bir yerler sürekli kanıyor.

*** ***

Şimdi derler ki;

Kutlamayalım mı? Kolay soru… Zaten işin kolayına kaça kaça bu hale geldik. Mış gibi yaparak, mış gibi yaşayarak, mış gibi konuşarak…

Bayanlar ve baylar, AKP iktidar olduğunda 10 yaşında olan çocuklar, şimdi 28 yaşında. 14 yaşında olan çocuklar, 32 yaşında. Çoğu iş-güç sahibi oldu ve AKP’den başka iktidar görmediler.

Sizler Cumhuriyet varmış gibi kutladığınız için bu nesil sanacak ki; Cumhuriyet budur… Cumhuriyeti bu sandığı için de, değiştirmeyi hedeflemek yerine, ülkeyi terk etmeyi seçecekler. Çocuklarımız kaçıyor farkında mısınız? Çünkü onlara bizler de bir umut veremiyoruz. Çünkü hedefimiz yok. Oysa bizlerin bir hedefi olmalı değil mi?

Mesela;

‘KAYBETTİĞİMİZ CUMHURİYETİMİZİ bütün kurumlarıyla geri almak’ gibi bir hedef… Çocuklarımızın önüne BİR HEDEF KOYMALIYIZ. Gerçekler üzerinden bir hedef… Gerçek cumhuriyetin bu olmadığını anlatmadan yapılan kutlamalar gerçeği örtmektir.

Bugün ülkemde Cumhuriyet Bayramı kutlanmadı. Olmayan bir yönetim şekli kutlanamaz. Biz Cumhuriyetimizin ‘DOĞUM GÜNÜNÜ’ kutladık. Çünkü elimizdeki TEK GERÇEK BUDUR!

29 Ekim 2020

Bir yanıt yazın

Başa Dön