Ser verip sır vermeyen yiğit İbrahim Kaypakkaya

İbrahim Kaypakkaya” nın ölümünün 48 yılında anısına saygıyla.

ERDEM GÜNALP

“Ser Verip Sır Vermeyen Yiğit “ sözü İbrahim Kaypakkaya ile özdeşleşmiştir.

Bu topraklar ve bu topraklarda yaşayan halklar için üretmiş, ürettiğini pratiğe dökmeye çalışmış ve bu yolda faşizmin en vahşi işkencelerine boyun eğmemiş bir devrimcidir Kaypakkaya.

İbrahim Kalpakkaya Nurhak dağlarında Sinan Cemgil ve arkadaşları katledildikten bir zaman sonra Nurhaka gelir Sinanları ihbar eden köy muhtarı sorar soruşturur bulur ve alır bir yere götürür kendisi sorgular neden arkadaşlarını ihbar ettiğini anlatmasını ister, Muhtar sorulara cevap vermez onun üzerine İbrahim Kaypakkaya muhtarı orada cezalandırır. Geçmişte farklı siyasi düşüncede olsalar birisine yapılanı kendi siyasetine yapılmış gibi sırt sırta verilerek mücadele edilirdi.

Mahir’lerin Deniz’lerin idamını durdurmak tünel kazarak Kızılderede biz buraya ölmeye geldik dönmeye dediği gibi.

Kaypakya yoldaşımızda, İhsan YÜCE yoldaşımızda ışıklarda uyusunlar.

Erdem Günalp

Next Post

Türkan Saylan'ı Ölümünün 12. Yılında Anıyoruz

Sal May 18 , 2021
Türkan Saylan 12. ölüm yıldönümünde anılıyor Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı ve Kardelen projesi ile yaşam, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda hem yerel hem uluslararası arenada son derece önemli başarılara imza atan, binlerce insana umut ışığı olan Prof. Dr. Türkan Saylan ölümünün 12. yılında anılıyor. […]