18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 77. yıl dönümü

ÖMER CİHAD KAYA

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 77. yıl dönümü

Bugün, Kırım Tatarlarının Stalin yönetimince Vatan Kırım’dan sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 77. yıl dönümü. Kırım Tatar halkı, bu acı günün 77. yıldönümünde, yaşanan büyük acı ve travmanın halen taze olduğunu göstermek ve Putin Rusya’sının takipçisi olduğu Stalin rejiminin soykırım faaliyetlerini unutturmamak için mücadele veriyor. Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’nde bir dizi etkinlik ile hayatını kaybedenler anılıyor.c

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak tanıdılar.

18 MAYIS’TA KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV’UN DA KATILIMIYLA ANMA PROGRAMI

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, bu acı günün yıl dönümünde bir dizi anma töreni tertip etti. Programlardan ilki, “Sürgün Şehitleri için Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Dua” programıyla 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü Saat 20.30’da (TSİ, GMT +3) gerçekleştirildi. Etkinlik Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları sayfasından canlı takip edildi.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, konuklar ve teşkilat temsilcilerinin de katılımıyla 18 Mayıs 2021 Salı günü saat 20.30’da (TSİ, GMT +3) “Sürgünün 77. Yılını Anma Programı” gerçekleştirilecek. Etkinlik yine Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları sayfasından canlı takip edilebilecek.

Kırım Derneği Konya Şubesi ev sahipliğindeki 19 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat: 21.00’da (TSİ, GMT+3) düzenlenecek “Sürgün Şehitleri için Hatm-i Şerif” anma etkinliği ise Konya Kırım Türkleri Derneği (.NewS.)sayfasından canlı takip edilebilecek.

Bir yanıt yazın

Başa Dön