Düşün Haber

ZAM DEĞİL GAM GELDİ Mehmet Sebih Altun

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih :24 Mayıs 2012 - Okunma :2.484 kez okundu


 Mehmet Sebih Altun

Böyle bir zam oranı nasıl da medya tarafından normal karşılanıyor anlamakta zorluk çekiyorum.

Vekil maaşına gelince gece yarısı jet hızıyla %170 gibi yüksek bir zam oranıyla karşımıza çıkarken mali disiplin ise halka gelince söz konusu. Ödün verilemez nitelikte.

Son günlerin tartışmasız en büyük konusu tabi ki memura zam konusu. Bir türlü mali disiplinden ödün verilmeyeceğini açıklayan hükümet kanadı %3+3 de diretiyor. Sendikalar ise çaresizce dertlerini anlatmaya çalışıyorlar. Ama pek başarılı oldukları söylenemez. Çünkü karşısında işçilerin halinden anlayan ama işine geldiği gibi ya da hareket etmesi gerektiği gibi davranan veyahut öyle gerektiğine inanan bir hükümet söz konusu olunca işler daha da zorlaşıyor. Şimdi arşivlerden bir resim bizleri bu konu da bir hayli aydınlatacak bir
arşiv resmi ortaya çıktı.

İstanbul’da yayınlanan Kent Yaşam Gazetesi arşivinden çıkan bir fotoğraf ve haber; Başbakan Erdoğan’ın 1988 yılında işçi grevinde ‘grev gözcüsü önlüğü’ giydiğini ve ‘bu mücadeleye destek vermek inancımız gereğidir’ dediğini ortaya çıkmıştı.

Şimdilerde memurları istediği zam oranıyla direten sayın başbakan o günleri unutmuş olmalılar. Demek ki ekonomi statü değişime uğrayınca bilfiil kişilikte değişime uğruyor. Defalarca TV kanallarında bangır bangır seslendirilen yoksulluk yılları maceraları bu gibi durumlar da nedense ortaya çıkmıyor. Çamurlu sokaklarda lastikli yırtık ayakkabılarıyla sokaklarda oynadığını dile getiren sayın başbakan memurlara komik derece bir zammı reva görmesi düşündürücü. Günde bir simit parası kadar zam yapılıyor. Ardından da bunu basın yayın organlarınca reklam malzemesi yapılıp siyasetize edilmeye çalışılıyor. Böyle bir zam oranı nasıl da medya tarafından normal karşılanıyor anlamakta zorluk çekiyorum. Vekil maaşına gelince gece yarısı jet hızıyla %170 gibi yüksek bir zam oranıyla karşımıza çıkarken mali disiplin ise halka gelince söz konusu. Ödün verilemez nitelikte.

Adalet bu olsa gerek…!

28 YIL ÖNCE GREV SÖZCÜSÜ OLAN BİR BAŞBAKAN,
28 YIL SONRA MEMURUN GREV HAKKI YOK DİYEREK MEMURA GÖZ DAĞI VERİYOR, MEMURUN PROTESTOSUNA VE İŞ BIRAKMASINA BİLE TAHAMMÜL EDEMİYOR.

Sayın ERDOĞAN, İktidara geldiğinizde memurlara ve öğretmenlere “iki yıl sabredin” demiştiniz. Tam 10 yıl geçti.

Siyasilere, bürokratlarınıza yüzde 60 zam verirken; Danışmanlarınıza, özel kalemlerinize, sekreterlerinize hatta şoförlerinize bile yüzde yüze yakın zam yaparken ülke Yunanistan’a dönmüyor da, işçiye, memura zamma gelince mi ülke Yunanistan’a dönecek?

Her gittiğiniz Yurt dışı gezisinde ülkemizin ekonomisini Dünya devleri ile kıyaslıyorsunuz, memura zam konusu oldu mu, ekonomimiz bir anda allak bullak oluyor.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Son Eklenen Video

dusunhaber-m.halil.arik.konusma video
Facebook Twitter Rss

Güncel Haberler