Düşün Haber

Tarkan “8 Mart kutlanacak bir gün değildir!”

Kategori : Arşiv, Kültür-Sanat, Magazin - Etiketler :, - Tarih :09 Mart 2013 - Okunma :1.983 kez okundu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddete dikkat çeken Tarkan, “Kadınlara uygulanan şiddete karşı sonuna kadar savaşmalıyız” dedi.

“8 Mart kutlanacak bir gün değildir!” başlıklı yazıda Tarkan, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, aslında takvimimizin çok derin acılarla yüklü bir günüdür ve kutlanacak bir gün de değildir bence… Anneyi, anneliği kutsal sayan bu toplumda erkekler ne yazık ki, hâlâ kadınları, kızları öldürüyor! Bu çelişkiyi anlamak mümkün değil! Bir yandan annesini, anneliği kutsuyor; diğer yandan başka annelere, anne adaylarına işkence ediyor, dövüyor. Hatta emeklerini sonuna kadar sömürüyor. Onların özgürlüğünü ellerinden alıyor” dedi.

“Hastalıklı zihniyet”

Namus kavramına da atıfta bulunan Tarkan, cümlelerine şöyle devam etti: “Kutsalla namus arasında sıkışmış bir erkekliğin zorbalığı tetikleyen hastalıklı zihnidir bu… Öyle bir erkek zihni oluşturulmuş ki, sadece kendi var oluşunu kabul ediyor; yakınlarındaki kadınlara, kendi izni ve onayı dışında var olma, gelişme, düşünme, hissetme, konuşma şansı tanımıyor… Onaylamadığı bir durumla karşılaşınca da, zihninin doğruladığı herhangi bir gerekçeye sığınıp onlara her türlü şiddeti uyguluyor, hatta öldürüyor, bazen de diri diri toprağa gömüyor. Hepimizin, kadınlara uygulanan şiddete karşı bilinçlenmesi ve sonuna kadar savaşması gerekir. 8 Mart, ancak o zaman kutlanacak bir gün olur.”

Milliyet

Yorum Yaz
Ad Soyad :