Düşün Haber

SSK’lı Birisi İşyeri Açarsa Durum Ne Olur?

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih :26 Aralık 2013 - Okunma :13.927 kez okundu

Hüseyin EKİCİ

Meslek mensubu olarak tüm meslektaşlarımın da karşılaştıkları bu soruya yanıt aslında çok kolay. Bu durumda olan vatandaşlarımızın ilgili oldukları bu konuyu çok kolaylıkla SGK’nın web sitelerinden öğrenmeleri mümkündür. Yasalar oldukça açık olmasına karşın bazı kimselerce mükellefler yanlış yönlendirilmektedir.

İşveren kişiye şöyle denilmektedir;

İşyeri açmanız halinde otomatik olarak çalıştığınız iş yerinden ayrılacaksınız ve Bağ-Kur sigortalısı olacaksınız denilmektedir.

Asla böyle bir durum söz konusu değildir. Kişi kendi nam ve hesabına işyeri açar ama çalıştığı yerden sigortalılığını sürdürebilir. Bağ-Kur Sigortalısı olmak gibi bir zorunluluğu yoktur.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki soru ve yanıtlarını herkesin okuması ve not etmesi kendi menfaatine olacaktır.

-          “SSK’lı birisinin işyeri açması mümkün mü?

-          SSK’lı biri işyeri açarsa durumu ne olur nelere dikkat etmek gerekir?

-          Bağ-Kur’lu mu olur yoksa SSK sı devam ettiğinden dolayı yine sigortaya devam eder mi?

-          Bu hususta kanun tam olarak ne diyor?

SSK’lı yani 4/A’ lı çalışmakta olan bir kişi, kendi nam ve hesabına bir işyeri açarsa, SSK’lık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a yani 4/B’ye geçmek zorunda değildir. SSK’lılığın kesintiye uğraması 1 gün dahi olsa bu kişi artık Bağ-Kur kapsamında sayılacaktır. Ancak rapor sebebi ile prim yatmamış olması kesinti sayılmamaktadır. Mesela işçiye bir ay için 30 gün yerine 29 gün prim beyanı yapılırsa bu kesinti sayılır. Ancak işçi bir ayın, mesela 10 gününü raporlu geçirmiş ve kalan 20 gün prim beyanı yapılmış ise bu durum kesinti sayılmaz ve SSK’lık hali devam eder.

Şirketlerin, işçiyi girdi çıktı yapması, haliyle kesintiye yol açtığından, Bağ-Kur’a mecburi geçişe yol açacaktır.

İş kanununda ücretsiz izin ile ilgili bir düzenleme bulunmadığından işverenin ya da işçinin kendi tercihlerine göre ücretsiz izin koymaları durumunda SSK’lılık kesintiye uğrar ve Bağ-Kur’a geçiş kaçınılmaz olur.

İşçi SSK’lılığı sürmekte iken işyerini kapattığı taktirde işini kapattığı aynı gün ya da sonraki herhangi bir gün SSK’lılığı sona ererse Bağ-Kur’a geçmesi gerekmez. Ancak SSK’lılığı işyerini kapatmadan evvel sona ererse yine Bağ-Kur’lu olmak zorundadır.

5510 SAYILI KANUN:
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.”

Kaynak: http://www.sgk.net http://www.sgk.net/sgk-soru-cevaplar/sskli-birisi-isyeri-acarsa-durum-ne-olur.html#ixzz2oavnXTMr

Yorumlar (2)
 • 11 Temmuz 2017 tarihinde Cengiz BAYTEKİN tarafından

  Hüseyin bey selam benim eşim bir firmada sgk lı olarak çalışmaktadır. ben onun üzerine işyeri açıp çalıştırabilirmiyim?

 • 16 Temmuz 2017 tarihinde haberadmin tarafından

  Evet çalıştırabilirsiniz. Vergilendirmelerde aldıkları ücret gelirleri ile ticari gelirleri birlikte tekrar vergilendirilecek ve ödenen vergiler mahsup edileceğinden sizin bir zararınız söz konusu olmayacaktır. Saygılar

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Son Eklenen Video

  dusunhaber-m.halil.arik.konusma video
  Facebook Twitter Rss

  Güncel Haberler