Düşün Haber

SOKAKTA BİTEN UMUTLAR Mehmet Sebih Altun

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler : - Tarih :13 Ağustos 2012 - Okunma :3.813 kez okundu


Mehmet Sebih Altun

Değerli okurlarım,

Bu sefer çocukları ve günümüz gençliği hakkında görüşlerimi yazma ihtiyacı duydum kendimde. Sokak çocukları; 24 saat sokakta yaşayan, ailesinden kopup evden ayrılan, geçimini sokaklardan sağlayan, bazen suç işleyen bazen tiner, bali gibi uçucu madde kullanan kullanmasa da kullanma ihtiyacı duyan sokakların hür ortamını aile olarak kabullenen çocuklardır.

Onları sokağa iten en önemli faktör aile sorunları ve en büyük katkıda ekonomik sorunlardır. Geçinmekten dahi aciz olan ebeveynlerin oluşturduğu aile sayılamayacak adına ‘birlikte yaşama’ denilen bir yaşam tarzı olan, sonra sıkılınca ayrılan çocuklar hiç aklına bile getirmeyen insan topluluğu oluşturduğu bu zihniyet ne kadar insanlığa zararlı olduğunun bir kanıtı değil midir? İşte ben bunlara kızıyorum. Haberlerde kendi çocuklarına kıyan insan dışı varlık denilebilecek insanlar görüyoruz.

Peki, bu çocukların ne suçu var? Sokaklarda yaşadıkları yetmiyormuş gibi onları toplumun dışına iten bir sürü neden var. Şiddet ve fiziksel istismarın dışında bir de başkaları tarafından suça teşvik ettirilmekte cabası.

Sadece bu kadar mı? Yanmak, yaralanmak, kalıcı ve bulaşıcı hastalıklara yakalanmak, psikolojik sorunlarla karşılaşmak, kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmak hatta öldürülmek gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar.

Onlarda maruz kaldıkları bu toplum şiddetine karşı koyabilmek, dayak yediklerinde acı hissetmemek, soğuğa karşı, insan vicdanını taşımayanların onları mahkûm ettiği bu hayatı unutabilmek, hayal bile olsa güzel şeyler yaşamak için zararlı madde kullanıyorlar. Peki, bu neden midir? Hayır, kesinlikle zararlı madde kullanmanın hiçbir olumlu yanı olamaz. Tabii ki insan sağlığına, toplum sağlığına zararı tartışılmaz derecede.

Şimdi tüm devlet büyüklerine sesleniyorum. Kirli bir geçmişe sahip olsalar dahi onlarda bu vatanın bir evladı değil mi? Ebeveynlerin hataları yüzünden toplumun dışında kalan bu insanları bu genç çocukları kazanabilmenin yollarını aramak gerekir.

İçimden geçen şu dizeleri siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim.

Çamura saplanmış,
İnsanlığı isyan denizinde bırakmış,
Geleceğimiz olan, varoşlarda sabahlayan bu çocuklar
Ne halde ve buna göz yuman ey büyüklerimiz,
Neredesiniz?
Tutun halatı kopmadan hayat gemisini
Atıverin bu güzel gençliği aile odasının ısınmış yatağına,
Örtüverin sevgi yorganını
Uyusun huzur içinde bitsin bu karanlık gece
Uyandığında çekilmiş olsun berduş perdesi
Giriversin odaya sevgiyle ısınmış güneş
Açık kalsın camlar koksun mis gibi hayat kokusu
Rayiha dolsun güzel gençliğe ferahlasın,
Onları düşünenlerinde olduğunu unutmasınlar.

Saygılarımla,

msebihaltun@gmail.com