Düşün Haber

SİYASET Mİ GÜNLÜK YAŞAM GERÇEKLERİ Mİ?

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih :24 Mayıs 2012 - Okunma :1.651 kez okundu

 

 Nurullah AYDIN

24 Mayıs 2012 ANKARA 

Güncel konular; 

  • Parti yetkililerin açıklamaları, Silivri davaları, şike, din, Atatürk ve magazin haberleri.
  • TV ekranları, gazete sayfaları bu konularla o kadar meşgul ki, insanların günlük yaşamını etkileyen temel konular gündemde yok.
  • Oysa bakın her birimizi yakından ilgilendiren konularda ne gibi değişimler ve gelişmeler var? 

Su İçmek Gençleştiriyor

Sağlık için suyun önemli bir faktör olduğunu belirten uzmanlar, yeterli su içmenin cildi güzelleştirip gençleştirdiğini, suyun kan hacmini korumasına yardım ettiğini açıklıyor.

Laptop Piliniz Daha Fazla Dayanabilir

Laptop’unuzu elektrik şebekesinden uzakta daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Cep telefonu ve bilgisayarsız yapamıyoruz

Intel Tarafından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 16 ülkede gerçekleştirilen “Mobil Etiket Araştırması”, mobil cihazların hayatımızı nasıl değiştirdiğini ve hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre kullanıcılar her sabah gözlerini cep telefonu veya dizüstü bilgisayarda açıyormuş.

220 bilim adamından ürküten rapor

220 bilim adamı tarafından 2 yılda tamamlanan ‘Aşırı Hava Koşulları Özel Raporu’na göre, 21. yüzyılda aşırı soğukların görülme sıklığında azalma, aşırı sıcaklıkların görülme sıklığında ise yüzde 99-100 olasılıkla dünya çapında bir artış yaşanacakmış.

Yeşil Enerjinin Maliyeti Yüksek

Alternatif enerji türleri bir dizi sorunu da beraberinde getiriyor. Yeşil enerjinin, tüketime adapte edilmesi, nakli ve depolanması milyarlık yatırımları gerektiriyormuş.

Sindirim sisteminize dikkat edin!

Tüm dünyada, en sık görülen ikinci ölüm nedeni olarak bilinen sindirim sistemi enfeksiyonları, gıdalarla ve su ile bulaşabiliyormuş.

Diyabet, seyahate engel değil

Diyabet hastalığının seyahate engel olmadığı belirtiyor.

Her beş kişiden biri reflü

Mide asidinin yemek borusuna geri gitmesiyle oluşan Reflü hastalığı, Türkiye’de her beş kişiden birini tehdit ediyor.

KLONOSKOPİ hayat kurtarıyor

Görülme sıklığı bakımından dünyada 3. sırada yer alan kolon kanseri kolonoskopi yöntemiyle erken teşhis edildiğinde tedavisi kolaylaşıyormuş.

Mars’ta Yaşam Merkezleri Kurulabilir

Mars’taki toprak yapısının dünyadaki toprak yapısına çok benzediği sanılıyormuş.

Uzayda ezan sesi duydum

Malezyalı astronot Dr. Sheikh Muszaphar Shukor, “Ramazan ayına denk gelen uzay seyahatinde Uzay İstasyonu’nun içerisinde ezan sesini duydum” demiş.

Google Earth’a Türk rakip

Türkiye’nin, RASAT’la uydu teknolojilerinde özellikle diğer ülkelerle ilgili veri toplamada dışa bağımlılığı en aza inecekmiş.

Uzayda Ameliyat Çok Yakında

Avrupa Uzay Ajansı, uzun vadede astronotların her türlü tıbbi ihtiyacına cevap vermek için geliştirilen zenginleştirilmiş gerçeklik sistemini tanıtmış.

20 Milyon Yıllık Buzulaltı Gölü Bulundu

Rus bilim adamları, Antarktika’da deniz seviyesinin yaklaşık 4 kilometre altında tarih öncesi döneme ait devasa bir buzul altı gölünü ortaya çıkarmış.

İşte Türkün duruşu!

ABD, savunma sistemlerini delik deşik eden Can Yıldızlı’ya vatandaşlık teklif etmiş. Hayır, ben Türküm cevabı Pentagon’u şoka uğratmış.

Büyük Tehlikeye Dikkat!

Gün geçtikçe kullanıcılardan daha fazla ilgi gören tablet bilgisayar pazarının mutlak hakimi şüphesiz Apple’ın iPad’inden başkası değil. Samsung, Asus gibi devler de, Androidli tebletleriyle Apple’ı bir hayli zorluyormuş.

Günün Sözü: Akıllı insan, okuyan, düşünen, anlayan ve uygulayan insan demektir.