Düşün Haber

ŞİKE ŞIK DEĞİL AMA…! Mehmet Sebih ALTUN

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , , - Tarih :03 Mayıs 2012 - Okunma :2.535 kez okundu

Mehmet Sebih ALTUN 


Ülke gündemini aylardır meşgul eden şike iddiaları artık boyutunu yükseltti.

İlk başlarda gözaltlılarla başlayan, ardından onlarca futbolcu, menajer ve kulüp yöneticilerin tutuklanmasıyla devam etti. Yargı gözaltı ve tutuklamalara devam ederken bütün Türkiye merakla ne olacağını bekler oldu. Tabi bu arada spor yazarları başladı senaryolar yazmaya. Zihinlerde oluşan soru işaretlerine yenilerini de onlar ekledi. Artık herkes neredeyse bunlara kilitlendi. Ne olacağı merakla beklenen şike davası aynı heyecanla devam ediyor. Taraftarların aklında onlarca cevapsız soru var.

Türk futbolunu neler bekliyor?

Bundan sonra nasıl bir yol izlenecek?

UEFA ile nasıl bir anlaşma yapılacak?

Türk takımları Avrupa kupalarına gidebilecek mİ?

Fenerbahçe ligden düşürülecek mi?

Ligde hangi takımların puanı silinecek?

Kim ne kadar ceza alacak?
Kamuoyu neredeyse bu sorularla yatıp kalkıyor. Artık hiçbir diğer ülke gündemleri neredeyse kimsenin dikkatini çekemez oldu. Hal böyle olunca, tüm TV kanalları reyting kapma yarışı içerisindeler. Hepsi Son Dakika Haberi Olarak Veriyor. Herkes ekran başına geçiyor. Şimdi ise çiçeği burnunda TFF başkanı Sayın Demirören konuyu iyice allak bullak hale getirdi. “Şike ve teşvik sahaya yansımamıştır” ifadesini kullanarak aylardır süren davanın hiç bir şey ifade etmediğini ima ediyor. Nasıl yani! Şimdi şike yokken ülke olarak bu kadar boşuna mı sarsıldık? Ya etik kuruluna ne demeli. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu’ndan yapılan açıklamada, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in açıklamasında, kurul raporuna aykırı hiçbir husus bulunmadığını kaydederek, ‘Kurulumuz özgür iradesi, vicdani ve akli kanaatiyle mevcut dosyada bulunan belge ve savunmalar çerçevesinde raporunu hazırlamıştır’ denildi.

Vay be tüh…

O kadar insan aylardır hapis yattı. İsimleri karalandı. Hayatları alt üst oldu. Hep boşuna mı? Ama diğer kulüpler pek bu karara sevinmiş görünmüyorlar. Başta Galatasaray Trabzonspor olmak üzere Spor Toto Süper lig ve Bank Asya 1.lig den takımlardan itirazlar gelmeye başladı. Çünkü karar onların aleyhine idi. Adı geçen tüm takımlar Disiplin kuruluna verildi. Eeee mademki suçsuz ve şikeyle alakaları yoksa neden cezalandırılıyor?

Onlar da haklı tabi. 

Bu konu ülkemizin gündeminde 1.(birinci) sırada ama çözüm konusunda pek anlaşılacağı görünmüyor. Kulüpler birbirlerini dava etmeye, Federasyonu kınamaya, kararı değiştirmek için olmadık olaylara giriyorlar. Bakalım bu şike davası başka hangi davaları gölgede bırakacak. Şike davasını gölgesinde ne yasalar değişecek, ne insanlar zulüm görecek, kimler nelere maruz kalacak. Hep birlikte göreceğiz.

ESENKALIN….