Düşün Haber

SAVAŞ DANSLARI Üzeyir Lokman ÇAYCI

Kategori : Arşiv, Dünya, Genel, Kültür-Sanat, Magazin - Etiketler :, - Tarih :12 Ağustos 2012 - Okunma :2.836 kez okundu

Suriye ile Savaşa Hayır

Devir değişti babalık

Adamlar savaş dansları yaparak

İşgallerle para kazanıyorlar…

Görmüyor musun yağmalamaları

Bombalamaları?

Canın çıkıyor üç beş kuruş kazanacağım diye… Senin alın terin şimdi ne işe yarar?

Uzaklardan gelen

Tanklar geçiyor sokaklarından

Seni sorguya çekiyorlar niçin doğdun diye!

Bir şey diyemiyorsun…

Yakında bu gidişle hukuk dersleri de kaldırılacak Okullardan.

İnsan hakları deniliyordu ya sağda solda…

Sen söylenilenlere inanma!

Görüyorsun ya her şey yerinde değil şimdi?

Devir değişti babalık

Silah tüccarları

İnşaat sektörleri

İdare ediyorlar ülkeleri

Bunu anlamayacak ne var

Savaşla satacaklar ürettiklerini!

Gel benim sözümü dinle!

İlerde çocuk acısı çekmemek için evlenme Onların işleri hayalî düşmanlar üretmekle Tehditle falan yürüyor…

Bu yolla küçük küçük ülkeleri “kurtarma” adı altında Birer birer ele geçiriyorlar.

Siz birbirinizle dövüşürken

Onlar

Yeraltı zenginliklerinizi tüketecekler.

Geçmiş acılarla yüreğinize otururken

Ne desem ki size?

Artık biraz anlayışlı olun!

Adamların işlerini kolaylaştırmak için kendi halklarınızla Kavgaları artırın!

Bir kaç gruba bölünün ki işleri kolaylaşsın onların!

Unutmayın ki çıkarlar sevgiyi yok eder

Sevgisiz bir toplumun ferdi olmak

Eğitimsiz bırakılmak onların tek isteği… Aydınlıkta kalmak veya karanlıkta yaşamak Sizin elinizde!

Biliyorsunuz güneş vaktinde doğar vaktinde batar…

Keserler sonra başını

Vakitsiz öten horozların!

Devir değişti babalık

Adamlar savaş dansları yaparak

İşgallerle para kazanıyorlar…

Görmüyor musun yağmalamaları

Bombalamaları?

Üzeyir Lokman ÇAYCI

Paris, 17.03.2003

 

 

Üzeyir Lokman ÇAYCI kimdir?

Üzeyir Lokman ÇAYCI, 1949 yılında Niğde/Bor’da doğdu. Aynı ilçede ilk, orta ve lise tahsillerini tamamladı. Sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okuluna devam etti. 1975 yılında İç Mimar/ Endüstri Tasarımcısı olarak mezun oldu. 14 Yaşında şiir hayatına başladı. Gittikçe gelişen duygu dünyası ünlü şair Ümit Yaşar OĞUZCAN’ın desteğiyle onu önemli platformlara taşıdı. Üzeyir Lokman ÇAYCI ‘nın birçok şiiri Ümit Yaşar OĞUZCAN’ın yönettiği şiir köşelerinde yer aldı. Kendisini sevenlerden yüzlerce mektup aldı. Şiirlerine gösterilen ilgi geliştikçe gelişti.

Üzeyir Lokman ÇAYCI’yı burada bu satırlarla anlatmak oldukça güç… Onu ilgisiz gözler fark edemezler. Yazılarındaki ve şiirlerindeki inceliklerde gezinmek onun duyarlılığını ve insan kimliğini anlamaya yetecektir.
Eğitimi ve çalıştığı yerler

Üzeyir Lokman ÇAYCI, 22.08.1949 yılında Bor‘da doğdu. Aynı ilçede İlk, ortaokullarından ve Şehit Nuri Pamir Lisesi fen kolundan mezun oldu. Üniversite sınavının haricinde girdiği imtihanla D.G.S. A. Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’na girdi ve bu okuldan 1975 yılında iç mimar ve endüstri tasarımcısı olarak mezun oldu.

Öğrenciyken Masis Çelik Eşya Fabrikasında ve Öğretim Görevlisi İç Mimar Baki Aktar’a ait Moderno Mimarlık bürosunda çalıştı. Mezuniyet sonrası Koç Holdig’e ait Demir Döküm Fabrikaları AR-GE bölümünde Öğretim Görevlisi İç Mimar Erkal Güngören ile çalıştı. Askerlik görevi sebebiyle buradan ayrıldıktan sonra Yassıda Deniz Yedek Subay Okulu’nda eğitim gördü. Buradan pekiyi dereceyle Asteğmen olarak mezun oldu. Tayini Beşiktaş Deniz Müzesine çıktı.

Deniz Müzesinde Asteğmen arkadaşlarıyla bilirkişi olarak sanat eserleri üzerinde onarım, heykel ve kabartma çalışmaları yaptı.

Askerlik görevi sonrasında Niğde Birko İplik Fabrkasında Ticaret Şefi olarak çalıştı. Sonra Ankara Bağ – Kur Bölge Müdürlüğü bünyesinde İnşaat Mühendisi Ali Karaduman ve Tekniker Tacettin Baysal ile teknik bilirkişi olarak görev yaptı. Buradan kendi isteğiyle ayrılarak Afet İşleri Genel Müdürlüğü Prefabrik Daire Başkanlığı’nda iç mimar olarak bir müddet çalıştı ve yurt dışına gitmek üzere istifa ederek bu görevinden de ayrıldı.

1980 yılında yurt dışına çıktı. Almanya’da 6 ay Almanca dersleri aldı. İnşaatlarda mesleğiyle ilgili çalışmalar yaptı. Fransa’ya geçerek orada bir firmada Şantiye şefi olarak çalışırken çalışma ve oturma izni aldı. Lyon üniversitesinde bir yıl boyunca iki bölümde dil üzerinde Fransızca eğitim gördü. Paris Bölgesinde iki okuldan teknik dersler aldı ve aldığı sertifika ve diplomayla teklif üzerine Yetişkinler Eğitim Merkezi’nde teknik eleman olarak göreve başladı. Aynı Merkezde bugün CFDT sendikasının bölge temsilcisi olarak görevini sürdürmektedir. Bu sendikanın açtığı stajlardan da iş mahkemeleri konusunda epey sayıda sertifika almaya hak kazandı.

14 yaşından itibaren yazdığı şiir ve hikâyeler çeşitli gazete ve dergiler kendisine büyük ilgi gösterdi. Basın, dergi ve antolojiler onun içtenlik dolu kreasyonlarına kucak açtı. Tanınmış çağdaş Türk şairi Ümit Yaşar OĞUZCAN’dan gördüğü yakın ilgi onu önemli platformlara taşıdı. İstanbul Beyoğlu’nda emektar şairlerin de üyesi olduğu Esir Kulüp’ün müzikli şiir gecelerinde yıllarca şiirlerini okudu ve takdir gördü.

Şiirleri Fransızcadan da 10 dile kendisini sevenler tarafından çevrildi. Halen, alçak gönüllü ve kompetan Yakup Yurt’tan aldığı destek ile, Üzeyir Lokman ÇAYCI çalışmalarını Fransa’da sürdürmektedir.

Aldığı Ödüller :

¤ Fransa “Les Amis de Thalie Desen Ödülü” (1999)

¤ Fransa “Les Amis de Thalie Resim Ödülü” (1999)

¤ « Recueil des Présélectionnés du Concours du Recueil Poetique 1999 des Amis de Thalie » kitabında « N’oubli pas » « unutma » şiiri seçilen şiirler arasında yer almıştır.

¤ Fransa “Les Poétes de l’Amitié” ve « Médaille de la Poésie Contemporaine Française » kuruluşları tarafından « donner forme aux lendemain » « yarını şekillendirmek » şiiri ile « kasım ayı şairi » seçilerek bir diplomayla ödüllendirilmiştir. (08.12.2000)

¤ Fransa Concours Rencontres l’Île des Poètes kuruluşu tarafından organize edilen Japonya Bosco Tatsuya Hirata Desen Birincilik Ödülü verilmiştir (2000).

¤ Fransa Terpsichore Edebiyat kuruluşu tarafından “un monde plein à craquer” “ağzına kadar dolu bir dünya” başlıklı şiiri için Terpsichore şiir Ödülü verilmiştir.

¤ Fransa “La forêt des mille poètes Vesdun” kuruluşu tarafından bütün sanat ve şiir çalışmaları için “Grand Prix Athanor de Poésie” “birincilik ödülü” verilmiş ve çeşitli hediyelerle taltif edilmiştir (27.05.2001). Bununla kalınmamış kendisi ve şiirlerini Fransızcaya çeviren değerli şair Yakup YURT için önlerinde isimleri yazılı plaket bulunan birer ağaç dikilmiştir (2001).

¤ Fransa Concours de l’Île des Poètes – Rencontres kuruluşu tarafından “2001 fotoğraf ödülü” verilmiştir.( 27.11.2001).

¤ TRT’nin açtığı « memleket konulu » bir komposizyon yarışmasında tarafımca hazırlanan « memleketim » başlıklı yazım; 21.12.2001 tarihinde Sevgili Haldun KARABUDAK‘ın yöneticiliğini yaptığı “Memleket Saati” programında okunmuş ve TRT tarafından ödüle layık görülmüştür.

¤ Fransa Prix de Poésie Georges Riguet kuruluşu tarafından « LE CUL-DE-SAC DE LA ROSE » « Gül çıkmazı sokağı » başlıklı şiiri ödüle layık görülmüştür (15.12.2001) .

¤ LA SOIE DES VERS

2002 yılında “La Soie des Vers” kuruluşu tarafından organize edilen yarışmada “yetişkinler kategorisinde seçilen şairler” arasında yer almıştır .