Düşün Haber

Şafak Pavey’in 31 Ekim 2013 Tarihli Meclis Konuşması

Kategori : Arşiv, Siyaset, Videolar - Etiketler :, , - Tarih :04 Kasım 2013 - Okunma :2.409 kez okundu

 

 

 

 

 

Şafak Pavey’in 31 Ekim 2013 Tarihli Meclis Konuşması

ŞAFAK PAVEY KİMDİR?

Şafak Pavey (10 Temmuz 1976, Ankara) Türk diplomat, siyasetçi.

Ayşe Önal’ın kızıdır. Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisansını London School of Economics’de tamamlamıştır. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve giriş seviyesinde Arapça, Farsça bilmektedir. Uluslararası işaret diliyle de konuşabilmektedir.

Birleşmiş Milletlerdeki Engelli İnsan Hakları Sekreterliği görevini bırakarak 15 yıl sonra Türkiye’ye geri dönmüş, 12 Haziran 2011 seçimlerine girip Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. bölge 5. sıradan milletvekili seçilmiştir. İsviçre Zürih’te, Cenevre Üniversitesi’nde sanat eğitimi aldığı dönemde tekerlekli sandalyedeki bir arkadaşını trene bindirmeye çalışırken geçirdiği bir kaza sonucu sol kol ve bacağını kaybetmiştir. Bu durumu, Zürih Üniversite Hastanesi’nde tez konusu olmuştur ve bu çalışma kitap olarak yayımlanmıştır.

Türkiye-Güney Kore Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyesi ve Türkiye-Norveç Parlamentolar arası Dostluk Grubu başkanvekilidir. 30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle Cumhuriyet Halk Parti Merkez Yönetim Kurulu’nda Doğa Hakları ve Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.