Düşün Haber

REKABET KURULU BİLMECESİ

Kategori : Arşiv, Ekonomi, Yazarlar - Etiketler : - Tarih :24 Aralık 2012 - Okunma :2.256 kez okundu

 

 

 

 

 

 

 

 

A. Baybars  Göğez

Hürriyet gazetesinde Sayın Ege CANSEN rekabet kurulunun, özel sektörü engelleyici tavrını konu eden bir yazı yazmış. Ben konuyu biraz daha genişletmek istiyorum. 

Rekabet Kurulu tabii ki çok önemli bir kurumdur. Bu hassasiyetini vatandaşın ve ülkenin çıkarlarına uygun şekilde yürüttüğü sürece de takdir görecektir. Ancak uygulamalar bu düşünceyi desteklemiyor. Özellikle de aşağıda ki yazımda kısaca değerlendirdiğim kamuya ait şirketlerde pozitif ayrımcılık rekabet kurallarına göre değil de, kamu şirketleri lehine yapılmaktadır.

Örneğin ülkemizin en büyük ve sektöründe TEK kuruluşu olan IDO özelleştirilmesi maalesef hiçbir engelle karsılaşmadan Rekabet Kurulundan onay almıştır. Geldiğimiz noktada ne isletmecilik kuralları, ne de rekabet kurulunun beklentileri doğrultusunda yapıcı ve geliştirici bir uygulamayla karşılaşmadık. Bu kurulusun yeni sahipleri bir fiyat listesini bile doğru dürüst yapamadılar. Vatandaşlardan şikayetler her gün artarak devam ediyor. Eskiyi özlüyoruz.

Diğer taraftan ekmek üreten, deniz ve kara ulaşımı yapan, kafe isleten, güvenlik hizmetleri, bilişim hizmetleri, v.b. sektörlerde faaliyet gösteren belediye ve özel idare şirketlerinin hepsi rekabet kurulunun standartlarına uygun mu hareket ediyor?

Rekabet kurulu bu şirketleri ne zaman ve ne şekilde denetlemiş? Hiç ceza alan var mi? 

Bu tür davranışlar vatandaşta kurumların güvenirliğinin sorgulanmasına neden olmuyor mu?

Devlet adamları bunun farkında değil mi?

BELEDIYE SIRKETLERI

Belediye yasasının konuşulduğu bugünlerde, asil konuşulması gerekenler konuşulmuyor.. 

KKKŞ- Kamu Kaynağı Kullanan Şirketler demektir. Bu tanıma Belediye şirketleri, İl Özel İdare Şirketleri, STK şirketleri, Sendikaların şirketleri v.b. giriyor.

Türkiye’de yaklaşık 170 Belediye şirketi, %15 ve daha fazla hisseyle ortak oldukları 170 civarında İl Özel İdare Şirketi, TOBB gibi STK’lar ile sendikaların da yaklaşık 100 şirketi var. İşletmeleri hiç saymıyorum..

Bunların toplamı 380 civarında şirketi olan IMKB şirketlerinin sayısından daha fazla. Toplam ticari ciroları da öyle. İçlerinde IMKB–100 içine girebilecek onlarca şirket var.

 IMKB şirketleri yıllık 20 milyar TL. Kurumlar vergisi öderken, bu şirketlerin ödedikleri kurumlar vergisi toplamı 1 milyar TL. bile değil..

SIZ HIC VERGI REKORTMENI OLANINI GORDUNUZ MU? 

ORNEK: IDO 2010 YILINDA 861 MILYON USD. SATILDIGINDA 71 MILYON TL. KAR ETTI. 72 MILYON KAR EDEN SIRKET VERGI REKORTMENLERI LISTESINDE 24 UNCUYDU. IDO LISTELERDE YOK… 

KKKS’ler belediyelerin hülle alımlarında on planda. Ticaret kanununa göre bu şirketlerin BRUT KARLARININ vergisini ödedikten sonra net karlarıyla alım yapmaları lazımken, bunlar satın aldıkları mal ve hizmetleri giderlerine yazarak, yönetim-denetim kurulu üyelerine de 25-30.000 TL.’ye ulaşan ücret ve hakki huzur ödedikleri için ya zarar ediyorlar, ya da düşük kar gösteriyorlar. Vergi daireleri diğer şirketler kar göstermeyince denetime gidiyor ama bu şirketlere uğrayan yok.

EGER BU SIRKETLER DE DIGERLERI GIBI SAYISTAY TARAFINDAN DEGIL DE, SPK TARAFINDAN DENETLENSE YILLIK 10 MILYAR TL. KURUMLAR VERGISI KAZANMAK ISTEN BILE DEGIL. 

ECRIMISIL; 

Bu şirketler M.E. G.M.-Milli Emlak Genel Müdürlüğü  tarafından belediyelere ücretsiz tahsis edilen hazine arazilerini, belediyeden kiralıyor ama M.E.G.M. ne ödenen ECRIMISIL YOK. BUNUN ADI SEBEPSIZ ZENGILLESME DEGIL MI?

MALIYE BAKANLIGI BU MUKELLEFLERINDEN NEDEN ECRIMISIL-KIRA ALMIYOR? 

ECRIMISIL GERIYE DOGRU ALINAN BIR KIRA GELIRIDIR. HESAPLANSA EN AZ 5 MILYAR TL. HAZINENIN KASASINA GIRER. 

BU YAZDIKLARIMIN HEPSI DOLAYSIZ VERGIDIR. BUTCEYE CIDDI BIR KATKIDIR. VATANDASTAN ZAMLA ALINAN VERGILERDEN DAHA INSANCIL VE SOSYAL GELIRDIR. 

BUTCE KALEMLERINE BAKARSANIZ, GELIR BEKLENEN BU SIRKETLERE TRANSFER ODEMELERI YAPILDIGI DA GORULUR.  

BU KONUDA YAZDIGIM AYRINTILI 2 MAKALEYI ISTEYENLERE GONDEREBILIRIM. 

SAYGILARIMLA,