Düşün Haber

PROSTAT İLE İLGİLİ HASTALIKLAR

Kategori : Arşiv, Dünya, Genel - Etiketler :, - Tarih :20 Ekim 2013 - Okunma :2.203 kez okundu

Halk arasında kötü bir üne sahip olan prostat tedavisi, yeni yöntemlerle artık çok daha güvenli ve kaliteli

Prostatla ilgili hastalıklar;

İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostat iltihabı, genel olarak prostatla ilgili hastalıklar. İyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanserinin ayrımı da ürolog tarafından yapılır.

Belirtileri nelerdir?

İyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanserinin belirtileri birbirine benzerdir. Bunların belirtileri, idrara çıkma sayısındaki artış, gece idrara çıkma, idrar akım hızının azalması, kesintili idrar yapma, idrarının tam anlamıyla boşaltamama hissi, acil tuvalete yetişme hissi, bazen de tuvalete yetişirken idrar kaçırmadır. Günde 7-8 seferden daha fazlası, sık idrara gitme olarak değerlendirilir. Bu şikayetlere sahip olan hastalar bir üroloji uzmanına gitmelidir.

İyi huylu prostat büyümesinin tedavi yöntemleri

İyi huylu prostat ve kötü huylu prostat hastalığının tedavileri farklıdır. İyi huylu prostat büyümesi toplumda daha çok görülür ve yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar. İyi huylu prostat büyümesinin tedavisine doktor karar verir. Bazı durumlarda tedaviye gerek olmaz. Bazı durumlarda ilk olarak ilaç tedavisi denenir. İlaç tedavisine cevap vermeyen yada tıbbi sorunları nedeniyle ilaç kullanamayacakların tedavisi ise ameliyattır.

“Prostatın halk arasında kötü bir ünü vardır”

Prostat ameliyatları çok eski tarihlerden beri yapılmaktadır. Halk arasında prostat ameliyatlarının kötü bir ünü vardır ve bu ünden dolayı hastalarımız genelde prostat şikayetiyle doktora gitmekten kaçınırlar. Ancak gelişen teknoloji doktora çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Doktora kolaylık sağlandığında da hastanın konforu ve ameliyatın başarı oranı da artmaktadır.

Nüksetme ihtimali

Halk arasında bir kere prostat olduysan 5-6 yıl sonra tekrar prostat olacaksın ya da tekrar tekrar prostat ameliyatı olacaksın gibi bilgiler vardır. Bu plazma kenetik ve holep yöntemleriyle bu artık minimum düzeye gelmiştir. Bu yöntemlerin  getirdiği en büyük konfor, nüksedecek doku bırakılmaması. Plazma kenetik ve holep şu an en gelişmiş prostat tedavi yöntemleridir. Medikal yeterliliği olan herkese uygulanabilir. Yaşla ilgili hiçbir kısıtlama yoktur. Ayrıca bu iki ameliyatta kanama minumum düzeyde olmaktadır. Hastanın taburcu edilmesi de hızlanıyor.

Doktorunuz Uyarıyor

Prostatı olan hastalar, prostat tedavisinden çekinmemeli. Mutlaka bir uzmana başvurmalı. Her hasta tedavi alacak ya da ameliyat olacak değildir. Ameliyat olsa bile günümüzde uygulanan yöntemler son derece kaliteli, güvenli ve etkin sonuç veren ve ameliyat sonrası dönemi son derece rahat geçirmesini sağlayan yöntemlerdir.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Son Eklenen Video

dusunhaber-m.halil.arik.konusma video
Facebook Twitter Rss

Güncel Haberler