Düşün Haber

OKULDA SKANDAL Mehmet Sebih Altun

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih :17 Mayıs 2012 - Okunma :2.465 kez okundu

Mehmet Sebih Altun  

Daha önce başka gazetelerde ve internet sitelerinde yine benim yazmış olduğum daha sonra müfettişlerin gönderildiği ama maalesef çözüm bulamadığı çok büyük bir ayıbı siz değerli Düşün Haber okuyucularıyla paylaşmak istedim.

Bilindiği üzere ülkemizde en çok ödenek milli eğitim bakanlığına ayrıldığı sıkça duymaktayız. Ama bu duyumlar ne kadar doğru ne kadar yanlış o da tartışılır.

Neden mi?

Çünkü aileler okullarda bağış adı altında zorunlu ücrete tabii tutuluyor. Bazı okullarda fahiş aidatlara maruz kalan aileler aman çocuğum huzurlu okusun diye mecburen her ay bağışta bulunmak zorunda kalıyorlar. Kayıt yaparken başlıyor ta ki okul bitinceye kadar devam ediyor bu sistem. Aslında bunun hiç bir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Bununla beraber iki(2) çocuğu okuyan sade bir vatandaş asgari ücretin yarısından fazlası okul aidatlarına gitmektedir.

Belki içinizden çoğu _bunları zaten biliyoruz yazmana ne gerek var diyebilir. Ama sesini çıkarmayıp verebilenler için dediğiniz doğru peki ama ya bu aidatı veremeyen vatandaş ne yapsın? Temizlik parası adı altında toplanan parayı veremeyen vatandaş ne yapacak? Ne
yapacak biliyor musunuz mademki bağış veriyorsan gel okulu sınıfı kendin yıka denilecek. YOK, DAHA NELER dediğinizi duyar gibiyim.

Hiç şaşırmayın. Bu bir gerçek.

Nasıl yani?

Kadıköy Merdivenköy Mahallesinde bulunan HALİL TÜRKKAN ilköğretim Okulunda aylık temizlik bağışı adı altında belli bir miktar para istenmektedir. Parayı veremeyen aileler okulun belirlediği çocukların annelerini temizlik yapması için okula çağrılıyor. Ve okulu yıkattırıyor. Yani paran yoksa o zaman gel de kendin yap. Görüştüğüm aileler çaresizlikten gittiklerini ve kesinlikle isimlerini vermemem konusunda beni uyarıyorlar. Çünkü öyle bir durumda kendilerini çocukların okul da haksızlığa uğrayacaklarını dile getiriyorlar. Maddi durumu düşük aileler mecburen bu haksızlığa boyun eğiyorlar. Bağışı yap temizlik yapmaktan kurtul prensibiyle eğitim veriliyor. Peki, hadi aileleri çağırdınız ya çocukların kendilerini nasıl hissedeceklerini hiç düşünmüyor musunuz? Annelerinin onların yüzünden bunu yaptıklarını düşünmeyecekler mi?

Devlet okulun da skandal denilebilecek bu rezalete dur diyecek vicdanlı eğitim görevlilerini ve milli eğitim bakanlığını göreve davet ediyorum. Devlet bütçesinin çoğunu eğitime verildiği ülkemizde bu tür manzaralar sizce hoş mu? Adalet mi bu?

Bağış yapan ve yapamayan olarak ötekileştirilmiş olunmuyor mu?