Düşün Haber

NİCE MUTLU YILLARA “Hüseyin Ekici’ye” Salim Gülbahçe

Kategori : Arşiv, Kültür-Sanat, Magazin - Etiketler : - Tarih :18 Mayıs 2012 - Okunma :2.842 kez okundu

 

Şair Salim Gülbahçe

Kaybolan günlerin yadı farklıdır
Yaşanan çağların tadı farklıdır
Hayat dört mevsimdir adı farklıdır
Doğum günün kutlu olsun Ekici

Geçen senelere boş ver aldırma
Pırlanta kalbine hüzün doldurma
Dost ağlatıp düşmanları güldürme
Doğum günün kutlu olsun Ekici

Mutluluk güneşin asla batmasın
Yüreğinde gam kasavet yatmasın
Cemalinden tebessümler gitmesin
Doğum günün kutlu olsun Ekici

 

Gönül gülistanın sevdalın dersin
Yüreğinde sevda vuslata ersin
Yüce yaradanım mutluluk versin
Doğum günün kutlu olsun Ekici

Bozok yaylasından Yozgat tan selam
Gönlümüzden akan muhabbet kelam
Dostluk ta yakışır size vesselam
Doğum günün kutlu olsun Ekici

Şair Gülbahçe’ de duâcı size
Râbbimiz korusun gelmeyin göze
Sizi mutlu görmek sevinçtir bize
Doğum günün kutlu olsun Ekici

(Yozgatlı Şair Salim GÜLBAHÇE’den)
“ŞAİRİN * GÖNÜLDEN *HEDİYESİ “

Salim Gülbahçe’nin Özgeçmişi

Şair Salim GÜLBAHÇE 1958 YOZGAT / Taşpınar köyünde doğdu. Lise mezun olduktan sonra üniversiteye giti ise de çeşitli sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kaldı. Evli ve (Lokman) adında bir oğlan ( Havva) adında bir kız olmak üzere iki çocuk babasıdır. Babası Seyit Sami efendi, Annesi Satı Hanımdır; ancak babası iki evli olduğundan Salim GÜLBAHÇE, ikinci eş olan Nazife Hanımdan doğma olup, resmî nikahlı olan ilk eşi, Satı Hanımın nüfusuna kayıtlıdır.

Şiir hayatına on altı on yedi yaşlarında gizemli bir duygunun rüzgarıyla başladı. Şiirlerinde “GÜLBAHÇE” mahlasını kullanarak yazmaya başladı. Yazdığı ilk şiirleri ( 34 Adet ) 1977 yılında Yozgatta günlük çıkan, dört sayfalık “Anadolu Gazetesi” isimli mahalli gazetede yayınlandı. Daha sonraları 1983’te “Kültür Bakanlığı” Araştırma görevlileri tarafından kendisinin tespit edilmesi ve şiirlerinden bazı örnekler alınarak Bakanlığın Antolojisinde yer alması şairin,  şiir yazma şevkini kamçıladı. Bu teşvik edici yönlendirme çalışmalarına hız katmış, şiirlerinin çeşitli antoloji ve kitaplarda yayınlanma yolunu açmıştır. Bugüne kadar beş yüze yakın şiir yazmış; ama henüz basılmış bir kitabı bulunmamakla birlikte ilk şiir kitabını hazırlamaktadır ve yakın bir zamanda çıkarılması düşünülmaktedir. Her konuda şiiri bulunan şairin ağırlıklı olarak: “Tasavvuf, Nasihat, Ağıt, Taşlama, Methiye, Gelenekler, Vatan ve Aşk” konulu şiirleri mevcuttur.

Kültür Bakanlığının “1983 te tesbit ettiği ve 1986 da (YB.86.0123) kayıt no ile resmi olarak kayıtlı, şairler listesine alınmış; ve Bakanlığın çağrısı üzerine, kimlik kartı başvurusunu yenileyerek 2010 yılında “Halk Şairi Kimliği” Bakanlık Kimliği İl Kültür Müdürlüğü tarafından kendisine teslim edilmiştir.” Kültür Bakanlığının Kayıtlı Halk Şairlerinden olan Salim GÜLBAHÇE, Türkiye genelinde yapılan şiir yarışması ve şiir şöleni etkinliklerine de katılarak memleketi olan YOZGAT’ı temsil etmektedir. Ayrıca ferdi olarak katıldığı bazı yarışmalardada çeşitli ödüller almıştır. Ayrıcada 20 ye yakın antoloji ve araştırma kitaplarında şairin hayatı ve şiirlerinden örnekler yer almıştır.

“Yozgat’ta 2006 yılında Kurulan YOŞAYBİRDER ( Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Derneği ) Derneğinin Kurucu Üyelerindendir. Ayrıca Radyo ve TV Programlarındaki davetlere iştirak ederek Türk Halk Edebiyatının ve Halk şiirinin yaşanması ve yaşatılması adına, şiirlerinden örnekler sunarak etkinliklerini devam ettirmektedir.Yozgat, Bozlak, Türk Folklörü, Erciyes, Bozok, Sevgi Yolu, Maki, gibi dergilerle Yozgat. Adana, Ankara, İstanbul. vs. gibi Mahalli gazetelerde değişik zamanlarda bir çok şiirlerine yer verilmiştir. Ayrıca Bozlak dergisinde ve “ ŞİİR DERGAHI, ISABTURK vb. Gibi sanal sitelerde Köşe yazmaktadır. Yozgatlı Şair Salim GÜLBAHÇE, halen Yozgat’ta bulunan 75.Yıl Anaokulunda ( V.H.K.İ.) olarak çalışmaktadır. Şiirlerinden bazıları çeşitli illerde düzenlene yarışmalarda derece ve ödüller almıştır.

ÖDÜLLER ÖDÜL ALAN ŞİİRLERİ

BİRİNCİLİK YOZGAT GÜZELLEMESİ 2009 Hikmet OKUYAR Şiir Yarışması-GİRESUN
BİRİNCİLİK ÇORUM GÜZELLEMESİ 2010 Hikmet OKUYAR Şiir Yarışmasında-GİRESUN
BİRİNCİLİK ALUCRANAME 2011 Alucra Kültür Derneği-Şiir Yarışması-İSTANBUL
ÜÇÜNCÜLÜK ÇAMLIKTA EĞRİCE 1989 Hıdırellez Etkinliği Şiir Yarışması-YOZGAT
MANSİYON BODRUMA 2008 Bodrum Şiir Şöleni-Şiir Yarışması-BODRUM
MANSİYON MEMLEKETİM 2011 14.Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması-OSMANİYE
MANSİYON BİL BENİ 2012 Hüseyin Köycü Şiir Yarışması-ANKARA