Düşün Haber

MODERN KÖLE TAŞERON Mehmet Sebih ALTUN

Kategori : Arşiv, Makale - Etiketler :, , , , - Tarih :20 Nisan 2012 - Okunma :2.956 kez okundu

Mehmet Sebih ALTUN

 

Değerli okurlarım merhabalar;

İş hayatın hemen her alanında çalışan taşeron işçiliğin ne denli yanlış bir sistem olduğu aşikârdır. Asgari ücretin bile altında verilen ücretler her nedense hiç bir yetkilinin ilgisini çekmiyor.

Neden acaba?

Kendileri bu durumdan memnun galiba. Nasıl olsa onların etlisine sütlüsüne karışan yok.
Taşeron işçilik tamamen tabiri caizse ‘bir modern kölelik’ sisteminde öteye gidememektedir. Hiç bir şekilde görev tanımları yok. İşin ne olduğunun da pek ehemmiyeti yok. Nasıl olsa mecburen yapılacak. Ama sorun yapılan işin karşılığını alamamak. Yani çalışılacak ama karşılığı hor görülmek, maaşını zamanında alamama, şirketlerin kurumlara belirtmiş oldukları rakamdan daha düşük ücretle çalışmak olması bunlardan bazıları. Nasıl olsa kontrol eden de yok. Şirket tarafından her yıl sürekli sözleşmeleri yenilenerek, sürekli işçi olmaları engelleniyor. Dolayısıyla, yasal olan bütün sosyal haklarını kaybediliyor. Örgütlenme ve sendikalaşma hakları yok. Diğer çalışanlar gibi mesai kavramları yoktur. Her ay ihaleyle görevi yürüten taşeron şirketler her ihale sonrası sigortalarda bile giriş çıkışlar yapılıyor. Üstelik bunlar için Devlet dairelerinde çalışıyor olması da önemli değil. İstedikleri
gibi at koşturuyorlar. Yıllık izinler desen hakeza; hastalandın mı rapor almak yok maaştan kesiliyor. İster çalış ister çalışma şartlar bu diye despotist bir düşünce sergilemek de cabası.

Eeeeeee ne olacak o zaman.? 

Olacağı yetkili makamların bu konuda gerekli araştırmayı yapmaları bunun sonucun da yıllardan beri mağduriyetin esiri taşeron işçilerin sahip oldukları özlük haklarının kendilerine tanınmalarıdır. Derhal Devlet büyükleri bu konuya el atmalılar. Zaten taşeronların çoğu devlet dairelerinde çalışmaktadırlar. Bunların taşeron firmaların vicdanına bırakılması kabul edilemez. Herhangi bir bakanlığa bağlı bir kuruluş kurarak bunların o kuruluş tarafında takip edilmesi hem aradaki rakamlar taraflı olan taşeron şirketlere aktarılmamış olur, hem de bu şekilde hiç bir taşeron işçisi düşük ücretle çalışmış olmayacak. Bununla beraber bu ayıbı bu şekilde örtülebileceğine inanıyorum. Bu süreç nasıl işler?

İktidar başta olmak üzere, TBMM nezdinde girişimlerde bulunarak, idarelerin daha önce alınmış taşeron işçilerin kadroya geçilmesi talebi olduğu mahkeme kararlarını uygulaması sağlanmalıdır. Bunun yanında sendikalar ve konuya duyarlı bütün sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, güçlü bir kamuoyu oluşturulmalıdır. Gerek kamuda gerekse özel sektör bünyesinde farklı iş kollarında çalışan taşeron işçiler örgütlenmelidir. Bu uzlaşma mutlaka sağlanmalı. Zira bugün ülkemizde yaklaşık bir milyon taşeron işçi var. Bir milyon çalışan istediği zaman alamayacağı hiç bir hak olamaz.