Düşün Haber

MİLLETE YARA, VEKİLE PARA Mehmet Sebih ALTUN

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , , , , , - Tarih :22 Nisan 2012 - Okunma :2.057 kez okundu

 

Mehmet Sebih ALTUN

Değerli okurlarım merhabalar;

Bilindiği üzere son günlerde kamuoyunu meşgul eden en önemli haberlerden biri de vekillerin maaşı. Kendi maaşlarına gelince iktidar muhalefet el ele verip yasayı onaylıyorlar. Ama diğer yasalara gelince hep bir çelişki içerisindeler. Bir türlü anlaşamazlar. Memurun işçinin asgari ücretlinin maaşına gelince elleri titrer oluyorlar. Yurttaş çalışırken 750,00 TL maaş alıyor, oysa vekil emekli olunca 7.750,- (yedibinyediyüzelli) TL alıyor. Bu revamı halka soruyorum size nasıl bir vicdani hal içerisindeler. Yani halk onların aldığı maaşın ancak küsuratını alabiliyor. Ayrıca bu iki farklı ücretin altında vekillerin imzası var. Emekli yaşı ise ayrı bir telden çalıyor zaten.65 Yaşına gelince tabi o kadar yaşarsa ancak asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Ama vekile gelince bir dönem pardon koskoca iki(2) yıl vekillik yapınca emekli hakkı tanınıyor. Hem de 10 tane emekli maaşı kadar bir emekli maaşı alıyor. Nerde adalet? Nerde hak, hukuk? Vekil kendine gelince kepçe vatandaşa gelince çay kaşığını bile dolduramayacak kadar az bir zam veriyor. Maşallah sağ olsunlar halkı çok düşünüyor vekillerimiz. Hangi inanç, hangi görüş, hangi ideolojide bu kural geçerli?  Hiç birisinde. Ha bu arada vekillerin haklı yönlerini de unutmayalım.

Nasıl mı?
İşin şakasını bir yana bırakalım evet ama onlara vekillik vasfını tayin eden kim? O en düşük maaşı alan halk. O zaman şikâyetçi olmamak lazım. Değil mi?

Bu kadar mı? Hayır.
Vekil bir yana, vekil danışmanlarının maaşına yüzde 170 zam yapılarak 2.000,00 Liradan 5.400,00 Liraya çıkarıldı. Her bir vekile ayrıca bir şoför tahsis edildi.

Ceylan derisi koltuklarda otururken; memur maaşı söz konusu ise, elleri titrer bunların… Yarım puan artırsalar dengeler bozulurmuş. Mali disiplinden ödün vermeyiz, diye konuşurlar. Lakin iş kendi özlükleri olunca tek vücut, tek yumruk, tek ses olurlar. Hatta tek partidirler!…
Çatlak ses duymazsınız o an…
Sahi sizce mecliste kaç parti var?
Bence tek parti…
Vekil Partisi(VP).