Düşün Haber

MALTEPE DOLGU SAHASI KAMYON TERÖRÜ

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler : - Tarih :29 Aralık 2012 - Okunma :3.272 kez okundu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A. Baybars GÖĞEZ

İŞ BİLMEZLİKTEN Mİ? YOKSA KASITLI MI?

Bugün (27.12.2012) Habertürk gazetesinde Sayın Esra BOĞAZLAYAN imzalı bir haber vardı. Öncelikle Esra hanıma yaptığı bu haber nedeniyle bir Maltepeli olarak teşekkür etmek istiyorum.

Marmara denizinde ki son balık havzasını yok etme pahasına denizin içine yapılan dolguyla 2.000 dönümden fazla alan kazanılıyor. Bu bölgede oturan vatandaşlara sorulmadan alınan bu kararın faydasını kimse anlamış değil. Sayın Dalan zamanında yapılan dolgu alanı yetmiyormuş.. Çok önemli bir projeymiş.. v.s.

Bu projenin bedeli 65 milyon TL. civarında.

Yüzlerce kamyon 24 saat boyunca bölgeye kaya ve dolgu malzemesi taşıyor. Yurt dışında olsa böyle bir taahhüt işi alan firma şehir içinde ki yolları kirletmemek için şantiye çıkışına bir sistem kurar. Kamyonların çamurlu tekerleklerini ve kasasını tazyikli suyla yıkayarak trafiğe çıkartır. Esra hanım ve çevrede ki insanlar da şikayet etmezlerdi..

Belediye ise yolu kirletene ceza yazar. Kirlenen yolu temizletir. Temizleme masrafını da şirkete ayrıca fatura ederdi.

Ben Esra hanımın haberi üzerine akşam yürüyüşümü sahilde ki İdealtepe viyadüğüne doğru yaptım. Şantiye prefabrik binaları da tam burada.. Gördüğüm manzara şöyle;

İBB ye ait bir arozöz şantiye çıkışını tazyikli suyla temizliyor. Sakın yanlış anlaşılmasın. Viyadüğün altında ki şantiye alanını tazyikli suyla temizliyor. Özel araçların yolunu değil. Kamyonların geçtiği yolu temizliyor. Arkasından da dev bir süpürge kamyonu yolun kenarlarında ki çamurları süpürüyor. Saat tam olarak 20.00. Hemen 153 çağrı merkezini aradım. Konuyu aynen anlattım ve neden müteahhidin araçları değil de, İBB’nin araçları bu işi yapıyor diye sordum.

1.       Sayın TOPBAŞ ana arterlerin temizliği için alınan arozöz ve süpürge araçlarının, müteahhitlere hizmet amacıyla kullanıldığını biliyor mu? Yoksa bu araçlar taşeron şirkete mi kiralandı?

2.       Müteahhide yolları kirlettiği için ceza yazıldı mı? Yoksa hak edişinden mi kesilecek?

3.       Araçlar taşeron şirkete kiralanmadıysa, İBB temizlediği bu yollar için harcadığı emek, su ve araç-ekipman giderlerini fatura ediyor mu?

4.       Temizlik yapılıyor ama “dostlar alışverişte görsün” misali. Şehre çıkan kamyonların tekerlekleri yine çamurluydu. Saatte 100 civarında kamyon çamurlu tekerlekleriyle bu yoldan geçiyor.

5.       Esra hanımın dediği gibi bu kamyonların çökerttiği ve bozduğu yollar, müteahhit firmaya yeniden yaptırılacak mı? Yoksa bu sefer de İBB nin asfalt şirketinin araçları gelip, bozulan yolları hayrına tamir mi edecek?

Benim gördüğüm sadece küçük bir örnek.. İşini uyduran böyle bedava hizmet alıp, hak edişini cebine indiriyor. Helal olsun.

Saygılarımla,