Düşün Haber

KÖMÜR YARDIMINDA REZALET

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler : - Tarih :29 Aralık 2012 - Okunma :3.350 kez okundu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet Sebih Altun

   Kış aylarının başlamasıyla geleneksel bir hal alan kömür yardımları yine büyük bir fiyaskoyla devam ediyor. Amacının dışında olan denetlenmekten uzak bir yardım kampanyasıyla yardımları bile ne kadar sorumsuzca yaptığımızın en büyük kanıtı bu aslında. Bu dağıtım esnasında aslında skandal denilebilecek yanlışlar söz konusu. Kömürlerin ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakmaksızın dağıtılması adaletsizliğin daniskası.

Kömür dağıtım sistemi nasıl işliyor? Kömürün yanı sıra bu dağıtım adı altında ne ihaleler dönüyor ve bu ihaleler esnasında kimler haksız kazanç elde ediyor onlar işin arka planı medya da görülen taraf değil..Kömürün torbası 15 ile 20 lira arasında değişiyor.

Amaa bunun üzerine kömürün; nakliye, depolama, kantar, istifleme, yükleme, boşaltma ihaleleri binince hepsine ayrı ayrı ücret hesaplanırsa fiyatın ne kadar olduğunu siz düşünün. Bu işte bir bit yeniği olduğu olayın ta bu yüzünde bile gün yüzüne çıkıyor. Bu kadar bariz yanlışlar içeren bir dağıtım usulünün ardından doğru bir yardımın yapılması beklenemez diye tahmin ediyorum. Olayın ta başında meydana gelen kötü niyet, dağıtırken duyulan iyi niyetinde üstünü örtmekte ve hatalar zincirinin başlamasına yol açıyor.

            Nasıl yani?

Evinde kombisi, doğalgazı olan ev sahiplerine kömür geliyor ama asgari ücretli kiracılara sigorta bahane edilerek kömür yardımı gelmiyor. Böyle bir yardımda hayır aramak doğrumu sizce? Olayın sadece dış yüzeyine bakan insanlara sesleniyorum; sizin vicdanınız bu konuda bir rahatsızlık duyuyor mu? Merak ediyorum. Bu yardımın neresinde hayır var neresinde şer. Bunu anlamak o kadar da zor olmasa gerek

O zaman yardım yapmayalım mı diye soracaktır siyasi ve bürokratik liderler. Yapın efendim..! Yardım mı? Kömür mü? Makarna mı? Ne yardımı yaparsanız yapın ama insanları aşağılamadan yapalım demiyor mu dinimiz?

Devletin ihtiyacı olamayana verdiği kömür garibana, fukaraya para karşılığında satılarak yerine ulaşıyor. Sen kombili ev sahiplerine kömür verirsen onlarda asgari ücretli kiracılarına para karşılığında satarlar. Nede olsa devlet baba onlara bu hakkı tanımış onlar da bu haklarını kullanıyorlar. Haklı adamlar değil mi?

Ne adalet ama…!