Düşün Haber

KAHPE FELEK Mİ!? Mehmet Halil Arık

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , , , , , , , , - Tarih :19 Nisan 2012 - Okunma :5.258 kez okundu

 

Mehmet Halil Arık

Emekli Eğitimci DENİZLİ

mehmethalilarik@gmail.com

 

Ninem derdi ki; “kahpe içerdense, kapı tırkaz tutmaz!..”

Ve eklerdi arkasından, “ Güvendedir kapı; ardında kahpe yoksa; bekçi yetmez, tırkazı bir kahpe tutmuşsa!..”

Yaşımız küçüktü, yıllarımız deneyimsiz… Kahpe kimdir; bilmezdik ki; tırkazın işlevini bilelim.

Güler geçerdik söze.. Cahiliydik kahpeliğin.… Öğrendik büyüdükçe, ortalıkta kahpeliği gördükçe.

Hırsızlık bir ekmekten; kahpelik bir öpmekten başlarmış!..

Kahpeyi bekçi koyarsan, hem kıçıyla, hem başıyla işmar salarmış!..

 Sormuşlar kahpeye, “şalvarın neden büyük?”… Demiş; “sermayesi içinden!..”

Yanar dönerliğin, pirim yapmasından olsa gerek edinilen servet!..

Kahpe, özenle planlarmış işini ama özel alan seçmezmiş!.. Her sahada çalışırmış. Yeter ki ucunda ihanet olsun!..Savaşta barışta, ticarette, aşkta…Ve hatta siyasette!..

********

Bazen felek; bazen de kaderdir kahpe. Anlayamaz olanları feleğin ve kaderin kurbanları. Dert yanarlar çaresiz; felekten, kaderden..

Kahpe felek sana nettim neyledim,

Attın gurbet ele parelerimi…

Akıbeti beni sıladan ettin.. 

Kestin mümkünümü çarelerimi..

Yine de masumdur, feleğin de, kaderin de, kör talihinde  kahpeliği!.. Yandaş ayırmaz çünkü!… Acımasızdır ama kin nedir bilmez felek. Oysa, kaderin iplerini; feleğin çarkını ellerinde tutanlardır asıl kahpe!..

İhanet odaklı bu beslemelerdir bizim dert yandığımız kahpelik!…. 

********

Nerede bir aşağılık durum, kurulan pusu; hayınlık ve art niyet varsa, tam orada iş başındadır kahpe!.. Sinsidir kurnazdır, işbirlikçi ve çıkarcıdır kahpe!…

Bir bakmışsın sahte belge peşinde,

Bir bakmışsın, gizli tanık işinde!

 Uzaktır erdemden, ahlaktan onurdan!…

Yalandır, kurgudur, pusudur, tuzaktır işi.

Tek sermayeleri vardır elerinde, ruhlarında: Satılmışlık!..

İftiradır; bencilliktir; çirkefliktir, saptırmadır, sapkınlıktır; aldatma ve uyutmadır ektikleri ve biçtikleri!..

Karadullar, akrepler bile masumdur, kiralık, kahpenin yanında!..

********

Örnekleri çoktur tarihte. Kapkara notlar düşülmüştür haklarında!

Emperyalist yedi düvelin, tarihten silmek adına, dilim dilim bölüp parçaladığı bir imparatorluğun küllerinden, yokluk ve yoksulluğa rağmen, küller arasındaki bir kıvılcımdan, yeniden tam bağımsız bir cumhuriyet kurmaya çalışanlara karşı çıkan, işbirlikçi ve hainlerin ta kendisidir kahpe!… Hangi bahaneyle olursa olsun, Kan ve can pahasına ülkeyi kurtarıp, tarihteki şerefli yerine oturtanlara haksız bahanelerle edepsizce dil uzatanlarda kahpe tohumlarıdır.

Birlikte, kardeşçe yaşamaya kurşun sıkandır kahpe!..

İhaneti övendir, kendisine yaşama hakkı tanıyan tarihine sövendir kahpe!..

  ********

Atatürk, Cumhuriyeti kurarken, çift cephede savaştı: Düşmanlar ve kahpeler!.. Biliyordu elbet!.. Kahpelik yok edilmeden, ulaşılamazdı tam bağımsızlığa!..Güven altına alınamazdı Milli Misak!.. Kurulamazdı Cumhuriyet!..

O günlerde de; kinlerini, dinlerine katarak isyan üstüne isyan ettiler!..Meydan okudular. Din adına adam astılar!.. Ta Manisa’dan Menemen’e gelip adam kestiler!…  Öylesine gözleri dönmüştü ki, tam bir dindar Müslüman, kindar Hıristiyan işbirliğiydi yaptıkları!.. Düşünmüyorlardı; esarette, dini özgürce kullanamayacaklarını… Tam bir bağnazlık, aymazlık, satılmışlıktı ortaya konan. Dinin ötesinde bi-şeydi peşinden koştukları: Çıkar!..

*******

1924 Bakanlar kurulu kararıyla 600 olarak belirlendi sayıları.. Ancak Lozan antlaşmasındaki bir maddeye göre 149’a indirilerek, sürgün edildiler.. Gazeteciler, Sevr’i imzalayanlar, düşmanla işbirliği yapanlar, kurtuluşa kahpece karşı koyanlardı hepside… Sürgün yetmedi; Bir kısmı da; İstiklal mahkemelerinde mahkûm oldular.

İstiklal Mahkemeleri tarafından yargılanıp idama mahkûm edilenlerden birisi de İskilipli Atıf Hoca’ydı. Kimdi; İskilipli Atıf Hoca?

Teali İslam Cemiyeti’nin kurucusu, Milli Mücadele’ye ve Mustafa Kemal’e düşman, İngilizlerin ve Yunanlıların dostu!.. Din adına bir kin ehli!..

“Mustafa Kemal ve Kuvvayı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden kaçıyor. Bu eşkıyaları ve asileri en kısa zamanda bertaraf etmek hepimize farzdır. Siz bu zalimlerin cinayetlerine daha ne kadar göz yumacaksınız?” “Yeni harfleri kullananlar cehennemde yanacak”, “Şapka giymek küfürdür, dinsizliktir” diyerek halkı kışkırtmaktan yargılanmıştır.

********

Ve bugün; bu zatın adı; bir devlet hastanesine verilmiş; yaşatılıyor!.. Ve yapılan da; resmi açıklamaya göre; iade-i itibar ve hakkın teslimiymiş!

Bu iade-i itibarı yapanlar, hangi hakla bu yetkiyi kullanıyorlar!.. Hangi cesaretle, devrim kanunları çiğneniyor; suç ve suçlu övülüyor!?… Herkes için eşit olmayan hukuk hukuk mudur!?.. Bazılarının açık suçların görmeyenler hukukçu mudur!?..

Yok mu; bu ülkenin kanunlarını koruyacak, yetkilerini aşanlara haddini bildirecek?

Cumhuriyetin ve hukukun bekçileri; Cumhuriyeti korumak ve kollamak adına yemin edenler!?.. Öğrencilerin çantasından çıkan her yumurta başına 44’er ay hapis cezası öngören hukukçuları!?.. Parasız eğitim isteyen öğrencileri aylardı.. aylardır içerde tutan özel yetkili hukukçular!.. Devlete rağmen, isyankarları öven, cumhuriyete ve onun temel ilkelerine karşı eylemli işbirlikçilere karşı niçin gözleriniz kapalı.. Hadi gözleriniz kapalı, vicdanlarınız da mı, ettiğiniz yeminlerde mi rahatsız etmiyor sizleri!?..

********

Yeni bir kurtuluş savaşına şiddetle ihtiyaç olduğuna gel de inanma!?…

Not: Devamı gelecek yazının..