Düşün Haber

İNSANA SAYGI ERDEMLİĞİ Mehmet Sebih Altun

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih :15 Temmuz 2012 - Okunma :4.704 kez okundu

 Mehmet Sebih Altun

* Saygı, sevgi duyulan kişiye verilen değerin ifadesidir.

* O kişiye ne kadar güvenebildiğini, ne kadar önem verdiğinin ve onu ne kadar ciddiye aldığının göstergesidir.

Yoksa insanlar hayatları boyunca pek çok insana, çeşitli açılardan sevgi ya da sempati duyabilirler. Ama bunların çoğu, gelip geçicidir. İnsan saygı duymaya kendisinden başlar, kendisine saygı duymayan hiç bir kişi insan olmanın erdemine ulaşamaz. İnsanı önce insan olduğu için sevmek, en büyük, değişmez bir hayat kuralı olduğuna inanıyorum. İnsanları bizimle aynı görüşü paylaşıyor diye, aynı siyasi görüşü taşıyor diye, hatta aynı dini inancı taşıyor diye sevmek hiç bir akıllı insanın akıl karı değil. İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmenin amacını gütmek temel bir olgudur. Buna istinaden saygının hâkim olmadığı yerleşkelerde toplum huzurunun en az olduğu yer olarak algılanır.

Günümüzde arabaya binildiği zaman üstte yazılar görülür. ‘Yaşlılara, gazilere, engellilere, çocuklu bayanlara yer veriniz” diye başlıca bir kaç tanesini zikrettik. Maalesef bu yazılar sadece yazı olarak süs niyetine orda kalıyor uygulanmıyor. Metropol şehirlerde özellikle insanların yoğun olarak yaşadığı yerleşkelerde otobüs, minibüs, metro gibi toplu taşıma araçlarının sıkça kullanılır. Bu yerlerde insanlar bir an önce gitmek istedikleri yere ulaşmak için çok sıkışık olsa dahi arabalara binmek zorunda kalıyorlar. Bizzat kendim de buna şahit oluyorum çoğu zaman. Bu sadece bir örnek bunun gibi yüzlerce örnek vardır.

Neyse biz konumuza dönelim;

Yani saygılı olan toplum, huzurlu toplum olmanın vazgeçilmez özüdür. Eğer sevginin gücü, seven kişinin sevgi derinliğinden kaynaklanıyor olsa, mutlaka bunu ispatlayacak deliller de olması gerekir. Bu delillerin en önemlilerinden biri de kişinin ‘sevdiğine Kıyamaması’dır. Eğer bu yönde bir titizliği ve hassasiyeti yoksa o zaman o kimsenin sevgisinin gücü de samimiyeti de şüpheli hale gelir. İnsanları sevebildiğimiz ölçüde, saygı alacağımızı unutmayalım.

Sevgi ve Saygı duyulası insanlar olmamız temennisiyle ….!

Esen kalın..

msebihaltun@gmail.com

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Son Eklenen Video

dusunhaber-m.halil.arik.konusma video
Facebook Twitter Rss

Güncel Haberler