Düşün Haber

HESAP/ GECİKTİRİLMİŞ HESAP OLMAMALI

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih :18 Mayıs 2012 - Okunma :6.058 kez okundu

Barış ORHAN  

* Partinin gün geçtikçe ülke gündeminden hızla yok oluşunu kabul edemeyen sağduyulu bazı partililer yeniden seçimli Olağanüstü Kurultay çalışmalarını birkaç aydır sürdürüyorlar.

* Yerel seçimler öncesi Demokratik Sol Partimize yeni bir ivme kazandıracak olan Olağanüstü Kurultay isteyen Yeniden Yapılandırma hareketine tüm delegelerimizin aklı ve yüreği ile destek vermesi dileğiyle.

Güzel yurdumuzda insanımıza matematik unutturuldu. Bu nedenle birçok vatandaşımız yıllık gelirlerinin ve giderlerinin sağlıklı hesabını tutamadığı için sürekli borç sarmalının içinde yaşamaktadır. Hatta o kadar yaşamdan ve bütçelerinden uzaktırlar ki her geçirdikleri günü başarı addedip kendi durumlarını sağlıklı değerlendirebilen az sayıdaki insanı da cahillikle suçlamaktadırlar.

Aynı durum ne yazık ki birçok şirket ve ülke ekonomimiz içinde geçerlidir. Kişilerden ayrı olarak kurumlarda ve devletlerde bu durum hesaplaşma ya da hesap görmeye gitmelidir ve gider de.

Kişilerin kendini ilgilendiren başarısızlıkları onları ilgilendirir. Sonuçta başkalarını bağlayan sorumlulukları yoktur. Ancak devletlerde, şirketlerde, dernek, vakıf vs. birçok tüzel birimlerde hesaplaşma adli, idari, mali, sosyal olarak yapılır. Hata ya da eksikleri olanlara yaptırımlar uygulanır. Eğer yaptırım uygulanacak kadar bulgu, delil vs bulunamaz da kamuoyunda şüphe hala sürerse sorumlular itibarlarını tekrar kazanamazlar.

Sorumluluklarının bilincinde, dürüst ve açık olmak en çok SİYASİ PARTİLERDE gereklidir. Bu söylemlerinizin peşine takılarak ve sizlere güvenerek takipçiniz olan insanlara en azından ahlaki bir borçtur.

Oysa en azından 12 Eylül den beri bu değer sapmıştır. Her sapmayı sahiplenmek gerekli midir, bu lüksümüz var mıdır? Geçmişte, partilerinin olanakları ile kral misali yaşayan partilileri, ağır seçim yenilgileri sonrasında kurultaylarda yandaş delegelere kendini aklayan liderler ve kadrolarını birçok partide görmüş üzülmüş ve eleştirmiştik. Ne yazık ki aynı durum Demokratik Sol Parti’de de yaşandı. Birçok partili son seçim sonuçlarını ağır bir hezimet olarak yorumlarken partinin yönetim organlarından daha da partili olması gereken delegelerinin çoğunluğu bu başarısızlığı yok sayarak yönetimi akladı.

Sürekli konuşulan bir diğer konu ise partinin onca ayni ve nakdi varlığının olmasına rağmen kasasının eksi gözüktüğü konusudur. Seçim sonuçları sohbetlerinde elbet kişisel görüşümü paylaşıyorum, ancak kasa konusunda bir fikir üretemiyorum. Mali konuların DOĞRULARI SÖYLEYEN PARTİNİN doğruları söyleme yetkisi ve yeteneği olan bir sorumlusu tarafından mutlaka bir gün açık bir biçimde partinin tüm üyelerine açıklanacağını umuyorum. Aslında asıl beklentim gerçek partililerin açıklamayı beklemeden bu hesabı sormasıdır.

Bektaşi’ye sormuşlar. İki testi şarabın hangisi kötü diye. İlkinin tadına bakınca “Bu demiş.” Daha diğerine bakmadın sorusuna ise “bundan daha kötü olamaz” diye yanıtlamış, bilirsiniz.

Geçen kurultayda daha önceleri birlikte hareket etmelerine rağmen duyarlı olan gerçek partili delege arkadaşlarımız yönetime alternatif olmuşlardı. Kurultayda delegelerimiz parti yöneticilerinin seçim sürecindeki başarısını(!), mali, ideolojik ve sosyal ilişki yöntem ve yönetimlerini(!) , aklamaya yetecek sayıda oy verip onayladı.

Partinin gün geçtikçe ülke gündeminden hızla yok oluşunu kabul edemeyen sağduyulu bazı partililer yeniden seçimli Olağanüstü Kurultay çalışmalarını birkaç aydır sürdürüyorlar. Kimi arkadaşlarımızın isim arayıp sorduklarını duyuyoruz. Cevap Bektaşi’dedir. Ayrıca iki dönem hükümet etmiş bir partiden inanın oy oranını en az %0.001 daha arttıracak bir kadro çıkar. Benim de birçok arkadaşım gibi elbette yazdığım oranın çok üstünde beklentim var. Ancak asıl beklentim sağduyulu delegelerin çoğunluğu bu çığlığa katılırsa sonrasında ciddi bir mali kovuşturma yaptırılmasıdır. Hatta bu incelemenin uluslararası akredite olmuş bir kurumca yapılması ve varsa sorumluların saptanarak hesap sorulması yanlı/yansız tartışmalarına da son verecektir.

Her aklıselim partilimizin taleplerinin bunlar olması gerektiğini düşünüyorum.

Yerel seçimler öncesi Demokratik Sol Partimize yeni bir ivme kazandıracak olan Olağanüstü Kurultay isteyen Yeniden Yapılandırma hareketine tüm delegelerimizin aklı ve yüreği ile destek vermesi dileğiyle.