Düşün Haber

HAVUTÇA, SAĞLIK BAKANLIĞININ ÖNLEM ALMASI İÇİN BASKI YAPIYOR.

Kategori : Arşiv, Genel, Siyaset - Etiketler :, - Tarih :05 Ağustos 2015 - Okunma :1.486 kez okundu

dusunhaber-chp.n.havutca-meclis
HAVUTÇA, SAĞLIK BAKANLIĞININ ÖNLEM ALMASI İÇİN BASKI YAPIYOR. -1-

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir bölgesindeki hastanelerde sıklıkla görülen ishal vakalarına önleyici tedbir alınması için Sağlık Bakanlığını harekete geçirmek için soru önergesi verdi.
Son günlerde Erdek, Gönen ve Bandırma bölgesinde yaygın olarak görülen enfeksiyon hastalığı olan Akut ishal vakalarından ötürü devlet ve özel hastanelerde artış olduğunu yaptığı incelemelerde tespit etmiş olan Havutça, konuyu damuhatabı olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sorarakönlem almaya zorluyor.
Havutça Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde‘’virüsler dışında bakteri ve parazitlerin sebep olduğu ishal, düzgün tedavi ve yeterli sıvı alınılmadığı zaman çocuklarda ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır.Seçim bölgem olması münasebetiyle hastanelerde yaptığım incelemelerde, vaka sayısında gözle görülür orandaki artışlar kaygı vericidir’’
Bu bağlamda;
1. Balıkesir’in Erdek, Gönen ve Bandırma ilçelerinde ki hastanelerde sıklıkla görülen ishal vakalarıyla ilgili Bakanlığınızın bir çalışması var mı?
2. Son denemde bu gölgelerde yaşanan ishal vakalarındaki artışın nedenleriyle ilgili Bakanlığınızın bir tespiti bulunmakta mıdır?
3. Varsa bu vakaların sayısal verilerinde ne kadarlık bir artış gözlemlenmiştir? Bu bölgelerdeki son 5 yıllık vaka sayısı nedir?
4. Bu üç sahil ilçesinde yaşanan ishal vakalarındaki artışın araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için Bakanlığınızın bir girişimi var mı?

Havutça, Gönen ve Edincek kavşakları için çözüm arıyor. -2-

CHP Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun BİLGİN’nin cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Bandırma Çanakkale arasında bulunanEdincik ve Gönen kavşaklarında yaşanan onlarca kazanın bilançosunun ağır olduğunu buna rağmen yetkililerin gerekli önlemleri almadığını belirtti.
Havutça,Ulaştırma Bakanının cevaplaması için verdiği soru önergesinde yetkililerinin ihmalleri sonucu gerçekleşen kazalarla ilgili herhangi bir soruşturmanın açılıp açılmadığını sordu.Bandırma Çanakkale yolunun 8. kilometresindeki Edincik Kavşağında yönlendirme ve trafik ışıklarının olmayışı sebebiyle birçok trafik kazası yaşandığını vurgulayan Havutça bu iki kavşakla ilgili gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer hakkında Bakanlığın inceleme yapıp yapmadığını sordu.
Havutça,Çanakkale yolunun 20. kilometresindeki Gönen kavşağında 3-4 yıldır süren üst geçit çalışmalarının durma noktasına geldiğini, birçok ölümlü kazanın yaşandığı bu kavşakta çalışmaların ne zaman tamamlanacağını da sordu.
Kara Yollarının yetkileriyle de görüşen Balıkesir Milletvekili Havutça bu konun takipçisi olduğunu, gerekli önlemler alınıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağını vurguladı.

Namık HAVUTÇA
Balıkesir Milletvekili