Düşün Haber

GERGİN SİYASET GERGİN TOPLUM

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih :02 Mayıs 2014 - Okunma :2.463 kez okundu

Mehmet Sebih ALTUN     

Seçimler bitti ama gerginlikler bitmedi.

              Ülkenin her tarafında toplumun ne denli gergin bir psikolojik durum içerisinde olduğunu görüyoruz. Son zamanlarda artan cinayetler, çocuk kaçırmaları, çocuk ölümleri, kadın cinayetleri v.s toplumun gittikçe gerildiğini ortaya koymuştur. Gündem takip edilirse görüyoruz ki stres ve kaygı gibi nedenlerle sinirler iyice gerilmiş oluyor ve bunun sonucun da insanlık dışı hareketlerin arttığını görmüş oluyoruz.

               Bir seneyi aşkın ülkenin tansiyonu oldukça yüksek. Gerginlik siyaseti ülkeyi nerelere götürür bilinmez ama faydası olmayan bir yola girildiğini söylemek istiyorum.’ Kutuplaştırma ve gerginlik siyaseti’ bu ülke de bulunan herkesi tedirgin etmiştir.

               Bu kutuplaşma esnasında ölüler üzerinden bile siyaset yapılır hale geldi. Gezi eylemlerinden sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan ve ondan sonra ki gösterilerde hayatını kaybeden bir diğer gencimiz Burak Can üzerinden bile ayrıştırma politikaları uygulandı. ‘Berkin sizin ölünüz, Burak can bizim ölümüz’ diyerek halkın kutuplaşma noktasında gelmiş olduğu seviyeyi bir kez daha ortaya koymaktadır. İnsanlarımızı gün geçtikçe daha marjinal yollarla kaybediyoruz. Ama sadece çocukları değil kadınları değil en önemlisi olan vicdanlarımızı da kaybetmekle karşı karşıyayız. Nereye doğru gidiyoruz. Gerginliği bir strateji olarak kullanmak, toplum hayatını rencide edecek söylemlerde bulunmak, ölümleri dahi politize eden siyasi anlayış maalesef toplum sinirlerini de etkiliyor. Belki bu gerginliği bir siyasi rant olarak kullanan politikacılar olabilir ama bir gün bu kullandıkları birlikteliği zedeleyici tavırlar onları da zor durumda bırakabilir.

               Gerginlik politikası halk üzerinde sağlığı dahi etkileyebilecek unsurlar ortaya çıkarabilmektedir. Ruh sağlığını tetikleyen bu ortam insanları hiç ummadıkları bir yola doğru sürüklemektedir.

               İşin siyasi yönü siyasi aktörler arası ilişkiler, kurum ve kuruluşlar arası ilişkiler o kadar minimize edildi ki birbirlerini seviyesizce eleştirebiliyor ve hatta hakaret edebiliyor.

               Bugün iktidarı sorgulamadan destekleyenlerin yanında sorgulamadan nefret edenleri de yanlış buluyorum. Başbakan Erdoğan’ı üzmek Allah’ı üzmektir diyenlerin yanı sıra Başbakan Erdoğan’ı Allah’ın vasıfları ile değerlendirmeye çalışan densiz sapkınlar ortaya çıkmaya başladı. Bu kutuplaşmadan doğan yanlışlar dizisi hızla devam etmektedir. Buna bağlı olarak toplumun ruh sağlığının seviyesi de ortaya çıkmış oluyor. Toplum gergin ve karamsar düşünceler taşımaya başlamıştır. Siyasilerin bu durumu gözden geçirmeleri gerekmektedir. Gerginlik siyaseti bizi ancak uçuruma götürür. Bu anlam da yeni bir siyasi üslup tartışılmalıdır. Bir ortak yol belirlenmelidir.

                Kutuplaşmaya yönelik yapılan girişimler giderek bir kaos ortamı oluşturmaya başlamaktadır. Bu kaos ortamdan bir an önce uzaklaşmak için sorunların çözümünü sağlamak, gerginliği azaltmak, iç siyasetin istikrarını sağlamak toplum olarak huzurun elde edilmesi için aşırı şiddet içeren söylemlerden uzak durmak gerekmektedir.

            Siyasi liderler halka hizmet sunacağı yerde birbirlerinin hatalarını yakalamaya çalışıp onlarla birbirleri ile didişmekten ibaret değil değerli okurlarım. Günümüz siyaseti maalesef başka konular gündeme getirilip gerçekten çözüm bekleyen sorunların çözümünü geciktirmek gibi bir his doğuyor içime. Bu anlayışla halkı oyalamak kolay oluyor tabi. Ama bizler buna göz yumarak bu suça ortak olamayız.

           Önümüz de Kürt sorunu süreci, Avrupa birliği süreci Kıbrıs ve Ermenilerin sorunları süreçleri dururken akşama kadar paralel devlet deyip bağırmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Bu ülkenin çok daha vahim sorunları dururken en büyük sorunu Paralel Yapıyı göstermek hedef değiştirmekten başka bir anlam taşımamaktadır. Halkın yaşam düzeyini belirleyici atılımlar yapılması gerekirken hala farklı ütopik sorunlar üretilmeye çalışılıyor. Asgari ücret, emekli maaşları, engellilerin sorunları, sokak çocuklarının sorunları işsizlik dururken siz hala paralel demeye devam edin ne de olsa sizi dinleyen ciddi bir kesim var. Halkın huzur ve kaliteli yaşam seviyesi kimseyi alakadar etmiyor. Sizle öyle devam etmeye, bizler de size bakarak böyle yaşamaya devam edelim. Kazanacak olan kim sizce değerli okurlarım yorum sizlerin…

msebihaltun@gmail.com