Düşün Haber

GENÇLERİ BEKLEYEN SORUNLAR – Mehmet Sebih Altun

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler : - Tarih :17 Nisan 2012 - Okunma :2.404 kez okundu

Mehmet Sebih ALTUN

Toplumun büyük bir kesimini oluşturan genç nüfusun yaşadığı sorunları ve bu sorunların yarattığı olumsuz etkileri paylaşmak istiyorum. Gençler ve çocuklar gün geçtikçe şehir yaşantısının oluşturduğu zararlı oluşumlardan etkilenmektedir. Bunların başında evden kaçmalar, uyuşturucu kullanımı, şiddet, çeteleşme gibi sorunlar baş göstermektedir.

Bunların sebeplerinden bazıları;

Ailenin ekonomik durumunun iyi olması:

Geçim sıkıntısı bulunmayan, maddi yönden durumları iyi olan ve gelir seviyesi yüksek olan ailelerde genellikle ilişkiler çok zayıftır. İşlerin çok olması ve sürekli çalışma, aile fertlerinin bir birlerine vakit ayırmamalarına ve çok az görüşmelerine neden olmaktadır. Bu da çocukların başıboş ve sorunlu olarak büyümelerinin bir nedenidir. Artık günümüz toplumunda eskisi gibi anne-baba ve çocuklar ilişkisi çok sağlam değildir. Anne baba sürekli refah seviyelerini yükselme peşindedirler, bu yüzden ilgisiz ve sevgisiz büyüyen çocuklar da anne ve babalarından kopuk olarak büyümektedirler. Maddi hiçbir sıkıntısı olmayan, diğer taraftan da anne ve babası tarafından başıboş bırakılan çocuklar ister istemez uyuşturucuya başlamak gibi birçok zararlı eğilimlere yönelmektedirler.

Ailenin ekonomik durumunun kötü olması:

Bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre; fakirlik sosyal sorunların oluşmasındaki en büyük nedenlerdendir. Fakir ailelerde büyüyen çocuklar genelde toplumsal bozukluklar ve etik yanlışlara saplanmaktadırlar. Uyuşturucu bağımlıları, alkolikler, psikolojik sorunlular, intihar edenler hep genelde alt tabakadaki insanlardandır. En zaruri ve doğal isteklere ulaşamamak insanı suça itmekte, sürekli yenilgiye uğramakta bunların ahlaki yönden sorunlu olmalarının nedenidir.

İşsizlik:

Düzenli bir işi olanlar daha az topluma zararlıdırlar, işsizlik toplumda zararlı kimselerin ortaya çıkmasının bir diğer nedenidir. İşsizler genelde vakitlerini parklarda geçirmektedirler ve parklar da uyuşturucuya başlamak için en uygun ortamlardan biridir. Bir toplumda oluşan sınıflandırmalar, aşağı tabakadakilerin istedikleri sosyal konuma ulaşmasına bir engel teşkil eder, bunun neticesinde ise; sosyal ayrılık ve uyuşmazlıklar ortaya çıkmaya başlar. İlk ayrılık, konulan kanunların ne kadar değerli olduğu ve niçin uygulanması gerektiği hakkındadır. Aşağı tabaka da olanlar, kanunların üst tabaklar için olduğunu ve bu yüzden de kendileri için bir değer ifade etmediğini ve dolayısıyla da uygulamaları gerekmediğini düşünürler.

Anne ve babanın sürekli kavga etmeleri:

Aile içinde sürekli şiddet gören, anne ve babasının hep kavga ettiğine tanık olan çocuklar, onlardan etkilenerek hırçın olurlar. Evdeki kavgalar çocukların huzur içinde eve gelmelerinin önünü almaktadır. Evde huzur bulanmayan çocuk, gününü hep dışarıda geçirmek ister. Dışarıda ise, sorunlu çocukları tanıyan ve hemen onları ağlarına düşürmeyi bekleyen birçok kötü niyetli insan bulunmaktadır. Bunlar zaten çocukların o bulunduğu stresli bunalım halini de göz önüne alarak kandırma politikası izlemektedirler. Bu sorunların çözümü için herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.