Düşün Haber

ENGELLİLER VE HAYAT MÜCADELESİ Mehmet Sebih ALTUN

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih :05 Haziran 2012 - Okunma :2.875 kez okundu

Mehmet Sebih ALTUN

* Daha önce koskoca bir sağlık bakanı dahi içindeki engelli anlayışını nasıl gaddarca dışa vurmuş olduğunu TV programlarında ve haberlerde izlemişsinizdir.

* İnsan bunları söylerken bile utanır. Ben izlerken dahi utandım tüylerim diken diken oldu. Bir engelli vatandaşı nasıl bu kadar vicdansızca özrünü yüzüne vura vura pervasızca eleştiriyor hatta azarlıyordu.

Yıllardır yazarı olduğum IŞILTI GAZETESİ ENGELLİNİN SESİ geçen hafta tekerlekli sandalye kampanyası kapsamın da 2 akülü olmak üzere 25 adet tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. Bu kampanya kapsamında emeği geçen herkese öncelikle teşekkür eder saygı ve sevgilerimi bildirmekten onur duyarım. Şimdi bu konuya binaen engellilerin yaşadığı zorluklar ve toplumun onlara olan bakış açılarını sizlerle paylaşmak istedim. İnsanlık hayatta her şeyin değiştiğini görmekte ama bir türlü kendi kendini değiştirememiştir. Zihinlerinde ne mevcutsa onu savunmakta ısrar eder doğruluğu yanlışlığı tartışmadan bildiğini okumakta adeta inat ediyor. İnsanların bakış açıları bir türlü değişime uğramıyor. Hep başkalarını incitme, yıpratma politikası izliyor.

Belki içinizden çoğu bunu inkâr ediyor olabilir ama hiç kusura bakmayın. Birçok insan bunun aksini de söylese bana göre laf kalabalığından öteye gidememektedir. Birçok yönde iyileşmeler olduğu muhakkak ama bu iyileşme bakış açısında değişmemek için adeta inatla direniyor.

Toplumun bireylerine sorsak on kişiden en az altısı engellileri bir çok alanda yetersiz, yardıma ihtiyacı olan, acınacak bir insan olarak görüyorlar. Bir engelli konusu açıldığında yada gördüklerinde vah…vahh demekten kendimizi alamıyoruz.İnsanlar bu gaddarca eğilimlerinden bir türlü vazgeçmediler/ geçemiyorlar.

Belki bu yazdıklarım bazılarına önyargılı veya acımasız gelebilir ama kusura bakmayın doğrular her zaman acıdır. Yanılmış olmayı istememe rağmen duyduklarım insanların bu zalim yüzlerini bir kez daha görmemi sağlıyor. Hatta bu şahıs ileri bir mertebe sahibi olsa dahi değişen bir şey olmuyor. Daha önce koskoca bir sağlık bakanı dahi içindeki engelli anlayışını nasıl gaddarca dışa vurmuş olduğunu TV programlarında ve haberlerde izlemişsinizdir. İnsan bunları söylerken bile utanır. Ben izlerken dahi utandım tüylerim diken diken oldu .Bir engelli vatandaşı nasıl bu kadar vicdansızca özrünü yüzüne vura vura pervasızca eleştiriyor hatta azarlıyordu..Üstelik asgari ücret aldığını söyleyen ve geçinemediğini ifade eden o vatandaşa maaşını iyileştireceğini söyleyeceği yerde kalkıp ‘gözlerinin görmediği halde sana iş vermişiz daha ne istiyorsun’ diye hakarete varan ithamlarda bulunmuştu. O günler geride kalmış olabilir ama zihniyet yerinde kaldı maalesef. İnsanlar sağlamken dahi bu ücretlerle geçinemezken engelliler nasıl geçinsin. Şimdi sayın vekil ve bakanlara sormak istiyorum. Gelin size 650 TL maaş verelim hem kira verin hem ailenizi geçindirin hem de çocuklarınızı okutun. Ha birde 3 çocuk meselesi var. Bu düşük ücretle nasıl bir geçim olacaksa. Ama insanların ihtiyacı sadece karın doyması değil.
Kirasından tutun giyime kadar teknolojik ihtiyaçlardan tutun daha aklınıza ne gelirse ama bunlar anlaşılan lükse giriyor. Onlar ceylan derisi koltuklarda çalışsın villalar da saraylarda otursun ama halka gelince yetinmeyi bilin hakkını yedirmek ne zaman vatandaşlık görevi oldu. Halktan gelen böyle bir düşünceyle hareket ederse artık bunun üzerine diyecek söz bulamıyorum. Ha birde engelli olduğunuzun empatisini taşıyın nasıl olsa bir engelli adayısınız sadece siz değil herkes bir engelli adayıdır… O zaman hayatın ne kadar zor olduğunu anlarsın. Şüphesiz herkes, sağlıklı, huzurlu, mutlu, varlık içinde yaşamayı ister. Bunun aksini söyleyebilecek tek bir insan bile tanımıyorum. Hal böyle iken bir takım sorunlar nedeniyle fonksiyonlarını yitirmiş olan bir insana bu reva görülen de ne oluyor.

Şimdi bu bahsettiğim yaklaşımların aksine, engellilere de herhangi birisine gösterdiğiniz saygı ve ilgiyi göstersek engelli insanında hiç bir farkı olmadığını görebileceğiz. Kendilerini rahatlıkla ifade ettiklerini düşündüğünüzden çok daha fazla, her alanda başarılı ve etkili olduklarını ne kadar özveri ile uğraştıklarını fark edeceksiniz.