Düşün Haber

EN ACI SAVAŞLAR 5 (FİLİSTİN-GAZZE)

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih :22 Kasım 2012 - Okunma :4.760 kez okundu

 Mehmet Sebih Altun

En acı savaşlar yazı dizinin şimdiki adresi Filistin.

Filistin bilindiği gibi yıllardır abluka altında, İsrail’in uluslararası düzeyde koyduğu ambargo ülkenin yıllardır bir savaş halinde olmasına sebep olmaktadır. Neyse yazımıza geçelim.

Son zamanlar da toplum olarak huzur düzeyimiz oldukça gerilere indi. Gerek ülkemizde yaşanan olumsuzluklar, gerekse de yaşadığımız coğrafyanın ani bir değişim istemesine paralel yaşanan siyasal istikrarsızlık, toplumsal hareketler, kitlesel isyanlar ve ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı ideolojik savaş senaryoları toplum olarak hepimizi germiş durumda.

Her gün komşu ülkelerde oluşan bu olumsuz olaylar ister istemez yakın komşu olarak bizleri de tedirgin etmeye yetiyor.

Filistin tarihsel anlamda çok talihsiz bir konuma sahip. Zaten İsrail’e gerek kalmadan kendi içerisinde farklı grupların ideolojik çekişmeleri bu ülkenin geride kalmasına yetiyor. Filistin’de istikrarsızlığın ana sebepleri başta siyasi sebepler olmak üzere bu ülkedeki gruplar arasındaki ideolojik farklılıklar, ambargonun devam etmesi, yoksulluğun ciddi anlamda baş göstermesi, güvenlik sorunların aşırı şekilde baş göstermesi bunun asıl sebebi güvenlik birimlerinin başıboş olması hiç bir disipline dayalı askeri sisteme sahip olamaması gibi sorunlar Filistin belini bükmüştür.

Şimdilerde İsrail’in yapmış olduğu saldırılar Dünya medyası tarafından kimine göre meşru müdafaa olarak değerlendiriliyor kimine göre ise İsrail in kendisini savunmaya hakkı olduğu gerekçe gösterilerek saldırıları meşrulaştırma politikası izlenmektedir.

İsrail saldırınca meşru müdafaa olarak değerlendiriliyor ama Filistin bir tane füze atınca hemen terör olarak nitelendiriliyor. Bu nasıl bir çifte standart? Dünya bunları pervasızca siyasi malzeme olarak değerlendiriyor ve kendi vatanların da dahi zulüm gören Gazze ve Filistin halkı hiç bir şekilde müdahale edemez konuma geldi. Hiç bir askeri güce sahip olmayan bu ülke kendini savunma gücünü nerden alacak. Zaten ülke abluka altında giriş çıkışlar kapalı aynı zaman da uçaklarla şiddetli saldırılara maruz kalıyorlar.

Bu nasıl orantı, orantılı güç bunun neresinde? Sen gel uçaklarla fosfor bombası at, onlar ise sana taşlarla saldırsın sende buna kendini savunma hakkı diye meşrulaştır. ABD buna çanak tutmaz ise hiç bir şekilde İsrail bu vahşeti yaşatmayacak.

Peki ya biz nasıl bakıyoruz.

Hem İsrail Devlet terörü uyguluyor diyoruz hem de hiç bir bağımızdan ödün vermiyoruz. Bu nasıl bir samimiyet Allah aşkına! Neyi eleştirdiğimizin dahi farkında değiliz. Amerika İsrail’i destekliyor, biz ise Amerika’yı. Hatta füze savunma sistemini kendi ülkemize kuruyoruz. Onu bırak yıllardır İncirlik üssü’nü tahsis etmişiz adamlara. Ondan sonra kalkmış birde Katil ABD, katil İsrail diye boğazımızı yırtıyoruz. Amma çok samimiyiz.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Son Eklenen Video

dusunhaber-m.halil.arik.konusma video
Facebook Twitter Rss

Güncel Haberler