Düşün Haber

DÜNYA NEREYE GİDİYOR Mehmet Sebih Altun

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih :01 Mayıs 2012 - Okunma :2.550 kez okundu


Mehmet Sebih Altun

Değerli okurlarım;


Bu güzelim dünya var olduğundan beri, hep insanların kan akıtma sevdası, kendini hep güçlü görme edası ve hep kargaşa içerisinde yaşama metodunu uygulamışlardır. Bununla beraber tarihten bu yana hep insanoğlunun savaştığını ve savaşlar sonun da hep birilerinin güçlü olma sevdası uğruna milyonlarca insan sebebini bilmediği bir amaç uğruna can vermişlerdir. Yani hep’ büyük balık küçük balığı yutar’ sözü kendini ön plana atıyor. Peki, bu insanlar neden yaptıklarını sorgulama haklarını kullanmamışlar. Yahu ben bir şeyler yapıyorum ama neden niçin niye yapıyorum diye kendine sorma ihtiyacı duymuyorlar. Çünkü bu savaşlar insanın yıkma ve yok etme içgüdüsünün aşırı derecede güçlü anlam da ortaya çıkmasının bir sebebi olarak görülüyor. Bu da insanların ne hayatı, ne dünyayı ne de yaşadığı bölgeyi paylaşma alışkanlığının olmadığını gösterir.

İnsanlar bu alışkanlıklarını tarih boyu sürdürmüşler ve halen devam etmektedir. Günümüzde savaşlar devam etmekte ve bunlara birde psikolojik savaşalar da eklendi. Ama artık insanoğlu yavaş yavaş bu garip ve modern kölelik sisteminden uyanmaya başladı. Artık kendisinin maruz kaldığı zulmü görebilmekte ve hakkını savunabilmektedir. Bu da ister istemez halkın ayaklanmasına yol açıyor. Bugün Arap dünyası başta olmak üzere tüm dünya bir özgürlük çatısı altında haklarını aramaya başladı. Neden? Çünkü hep yıldırma politikaları üzerine kurulan yasalarla kendilerini tam manasıyla özgür ve modern hissetmemektedir. Peki, ama sadece sebep bu mudur?

Görünen o ki artık ne Ortadoğu ne Arap dünyası eskisi gibi olmayacak. Herkes bölge hakkında kendi senaryosunu hazırlamaktadır. Halkı düşünerek senaryo yaptıklarını sanmayın tamamen kendi çıkarları doğrultusunda istediği gibi yazıp yönetiyor bu dramatik ama öfkeli filmi.

Dünyanın güçlü sanılan ülkeleri aslında gücünü sömürdüğü Afrika,  Arap ve Ortadoğu ülkelerine borçlu.

Yeraltı ve yer üstü zenginlikleri yüksek seviye de olan ülkeler bugün açlıkla savaşıyorlar. Yıllarca bu ülkelerde iç savaş çıkarıp halkların birbirini kırdırma ve yıldırma politikalarını izleyip sonra da bu ülkelere barış getireceğini iddia edip birde kendileri giriyorlar. Var olan tüm kaynakları ele geçirip kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar.

Bugün Afrika ülkelerinin düştüğü bu durumda Türkiye den başka hangi ülke yardım da ön plana çıkıyor. Yıllarca onların kaynaklarından nemalanan Avrupa ülkeleri neden bugün yoklar. Neden herhangi bir yardımda adları geçmiyor. Çünkü onlar hep sömürmeyi severler. Hep yıkıcı olurlar yapıcı değil, hep alıcı olurlar verici değil. Ama lafa gelince dünyada en modern en özgür en rahat ülkeleri onlar. Yesinler özgürlüğünüzü. Nedense tüm dünya bunlara hep kuş bakışı bakarlar. Arka sokaklarda neler olup bitiyor kimsenin ilgi alanına girmiyor. Şunu söylemeye çalışıyorum Peki ama neden hep seyirci kalınıyor? Neden yeterince refleks
gösterilmiyor?

Çünkü bütün dünya bu etkileşimin eşiğinde. Karşı çıktığı vakit aynısının onun başına geleceğinden korkuluyor. Yani anlayacağınız dünya hiç bir zaman bizim hayal ettiğimiz gibi bir sisteme sahip olmayacak. Hep terör-ize eden kazanacak. Günümüz de Amerika İsrail ve Avrupa gibi örnekler göz önünde ve apaçık.