Düşün Haber

DSP MASUM TÜRKER ELİYLE BİTİRİLİYOR MU?

Kategori : Arşiv, Makale, Siyaset, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih :23 Mayıs 2013 - Okunma :3.087 kez okundu

Sevgili Yol Arkadaşlarım;

DSP İl Kongrelerinde sayın genel başkanın Demokratik Sol Platform ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıtımız ve belgeleri ektedir.

Selam ve saygılarımla esenlikler dilerim.

Hasan MACİT

*******************************************************

Masum Türker

DSP Genel Başkanı

DSP İl Kongreleri yapılmaya başlayınca, kongrelerde partimin yıpranmaması için uyarı yazılarıma ara verdim.

İl Kongrelerinde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Çünkü kongreleri yapamama durumu vardı. Birçok yerde kâğıt üzerinde yapılmasına rağmen 41 ilde kongrelerin yapılamama durumu hala vardır. (Kâğıt üzeri diyorum, iki oyla yapılan ilçe 15 – 20 kişi ile yapılan il kongreleri var)

İl kongrelerine katılıyorsunuz. Ülke sorunları ve AKP İktidarının yarattığı sorunlara çözüm önereceğiniz yerde, kendinizi övmekten (sizi siz değil başkaları överse anlamı olur.) ve parti içinde olağanüstü kurultay talep eden bizlere hakaret boyutuna ulaşan konuşmalarınızdan başka ürettiğiniz bir şey yok. Kongrelerde özellikle sizi eleştirenlere verdiğiniz yanıtların hepsi yanlış ve yanıltıcıdır.  Bu nedenle attığınız iftiralara belgelerle yanıt vermek zorunda kaldım.

İstanbul il kongresinde iki saat konuştunuz. Olağanüstü kurultay ve diğer önerilerimizle ilgili yanlış açıklamalarınızı düzeltmek için söz talep ettim. Söz verilmedi. Diğer il kongrelerinde aynı yanlış açıklamaları yaptığınız için bu açıklamayı yapmayı yapmak zorunda kaldım.

Bu, E-Posta da iki konuya açıklık getireceğim. Sırasıyla açıklamalarımı size göndereceğim. Bilgilendirmek amacıyla Parti Meclisi üyelerimize de göndereceğim.

“Emperyalistlerin işbirlikçileri partiyi ele geçirmeye çalışıyor.” “Ergenekoncular partiyi ele geçirmeye çalışıyor.” “CHP’ye, AKP’ye üye olanlar partiyi ele geçirmeye çalışıyor. Partiyi korumak zorundayım. Bizim partide yönetici olanlar başka partilerde üyelikleri olursa parti kapatılır. ” diyorsun.

Olağanüstü kurultay için imza veren 19 kurultay delegesinin üyelikleri CHP ve AKP’de çıktı.  Sen çok iyi biliyorsun ki, üyelerimizin kendi istemleri dışında başka bir partiye kayıt yapıldıkları için DSP’den üyelikleri düşmüştür. Kendilerinin bilgileri dahi yoktur.

Aslında, DSP Genel Merkezinin, Yargıtay’a gönderdiğiniz listede bu arkadaşlar partimizin üyeleridir.

Olağanüstü kurultay için imza vermeyen kurultay delegelerinden 130 kişi de başka partilerde üye görünüyorlar. (EK-3) Olağanüstü kurultay için imza veren 19 arkadaşı başka partilerin adamları diye itham ederken, başka partilerde üyeliği olan 130 kurultay delegesi için herhangi bir açıklama yapmaman çelişki değil mi?

Başta; Rize, Hatay DSP il başkanları ve bazı ilçe başkanlarımız CHP, AKP, DP üyesi görünüyor. Bir PM üyemiz, partimizin üyesi değil.

Sizin söylediğinize göre parti kapatılır. Çünkü başka partilerde üye olanlar DSP’de il ve ilçe başkanı konumundalar.

Basın da çıkan haberlere göre; AKP, CHP üyelerini partilerine kayıt yaptıkları ortaya çıktı. Üyelerinin haklarını korumak için CHP mücadele verirken, sizin üyelerimizin haklarını korumak yerine suçlamanız bir genel başkana yakışmayan bir davranıştır. Tıpkı DSP’den istifa edenlere “Şama kadar yolları var” dediğiniz gibi.

*“Benim Lozan anlaşmasını bilmediğimi söylüyorlar” diyorsunuz.

Doğru; Lozan anlaşmasını ya bilmiyorsunuz ya da çarpıtıyorsunuz. DSP Web sayfasındaki kanal-AB’deki konuşmanız. Dersim Lozan anlaşmasında otonom bölge idi, bizde” diyorsunuz. (EK-1) Bir gün sonra Safranbolu öğretmen evinde yaptığınız söyleşide “Sevr’de Kürdistan gündeme gelmişti. Dersimin muhtar bölge olmasına dış güçler gayret göstermiştir.” diyorsun. (EK-4)

Hangisi doğru?

PKK’ya siyasi parti dediğim için eleştirdiler. Şimdi PKK’nın parti olduğu konuşuluyor” diyorsun.

Bizim eleştirimiz “PKK siyasi partidir.” Dediğiniz için değil. “Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker PKK’nın bir terör örgütü değil, illegal bir siyasi parti olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.” (EK-2)

Kısaca DHKP-C olan (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi) kendini parti olarak ilan eden örgüte sizin söyleminizle terör örgütü demeyip, illegal parti mi diyelim?

Soruyorum size DSP genel başkanı bunu söyleyebilir mi?

Sayın Türker; DSP’yi emperyalistler neden ele geçirmeye çalışsın ki, sizin Lozan anlaşması için söylediklerin emperyalistlerin istekleri doğrultusundadır. Ecevit çizgisinde bir DSP’nin başlarına bela olacaklarını bilmiyorlar mı?

Gelecek yazılarımda, kongrelerde söylediğiniz yanlışları yanıtlamaya devam edeceğim.

09.05.2013

Hasan MACİT

***************************************************

DSP Genel Başkanı Türker: PKK’yı bir terör örgütü değil, illegal bir siyasi parti olarak düşünmek lazım

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker PKK’nın bir terör örgütü değil, illegal bir siyasi parti olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

 

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker PKK’nın bir terör örgütü değil, illegal bir siyasi parti olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’de bulunan Türker, New York Türk Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada son zamanlarda Türkiye’de artan terör olaylarına değinerek, Türkiye’nin güç kaybettiğini bu nedenle önümüzdeki günlerde terör olaylarının artabileceğini söyledi. PKK’nın kuruluş amacının Türkiye’nin güneydoğusunda bağımsız bir Kürt devleti kurmak olduğunu ve bu hedefinde silahlı mücadele ile gerçekleşeceğini belirten Genel Başkan Türker “ Bunlar nerde var, Pkk nın parti programında var. Yani 1978 yılında kabul edilen artık partileşme programında var. Ondan sonra PKK, Türkiye’de 12 Eylül darbesinde herkesin sindirildiği bir dönemde ciddi bir çalışmaya geçiyor. Daha sonra 300 kişi Beka vadisinde eğitildikten sonra Barzani’nin yardımı ile Türkiye’nin Irak sınırında dağlık bir alanda PKK’ nın konuşlanmasına yardımcı olunuyor.”dedi.

Terörün çözümü konusunda öneride bulunan Genel Başkan Türker “Bugünden itibaren teröre PKK’ya çözüm aramak istiyorsak PKK terör örgütü olarak değil, önce PKK’ nın illegal bir parti olduğunu ve bu illegal partinin silahlı gücünün PKK terör örgütü olduğunu muhakkak düşünmek gerekir. Zaten bu PKK’nın KCK uygulaması dedikleri, bu parti örgütlenmesinin sivil yapılanmasını ortaya koyuyor.”şeklinde konuştu. Türkiye’nin izlediği dış politikanın yanlış olduğunun iddia eden Türker, Libya konusunda izlenen yanlış politikanın Suriye’de de devam ettiğini sözlerine ekledi.

DSP Başkanı Türker daha sonra TCC Genel Koordinatörü Murat Kaval tarafından kültür merkezlerinin yaptığı faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı. Türker, TCC’nin yaptığı etkinliklerin Türkiye’nin tanıtılması konusunda ciddi bir boşluğu kapattığını söyledi.