Düşün Haber

DOKTORLARA SKANDAL SALDIRILAR Mehmet Sebih ALTUN

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih :12 Mayıs 2012 - Okunma :2.442 kez okundu

Mehmet Sebih ALTUN

msebihaltun@gmail.com
Son günlerde sağlık çalışanlarına yapılan saldırılara her gün yenileri ekleniyor.

Daha önce Gaziantep’te yaşanan ve bir doktorun hayatını kaybetmesine yol açan çirkin saldırı, sağlık sektöründe tedirginlik yaratmış, doktor ve sağlık çalışanları tarafından siyah kurdele takarak, sokak ve caddeleri doldurarak protesto edilmiş, ama üzülerek gördük ki hiç bir tedbir alınmamıştır. En önemli ve ulvi vazifelerden olan doktorluk mesleği maalesef son günlerde yara alarak halkın gözünde seviyesizce saldırılar yüzünden çırpınıyor.

 Şimdi buna sebep olanlar memnunlar mı?

Daha sonra TV programlarında, haberlerde her gün yurdumuzun çeşitli illerinde doktorlara karşı yeni saldırı haberleri gelmeye devam etti. Yeni bir haber de Tokat’tan geldi. Daha önce intekranial kitle (beyin tümörü) teşhisi konan hastaya ‘beyinde tümör yok, gliozis var” dedi olan oldu. Aile bu sözden sonra sevineceği yerde kalkıp doktorun kolunu kırmak suretiyle saldırıyor. En az 1 (bir) ay kolunu kullanmayacak şekilde yaralıyor. Üstelik onca bekleyen hastası varken. Şimdi bu olayların sebeplerini araştırmak gerekir. Meclis, başta iktidar olmak üzere tüm parlamento, doktorlar üzerinden siyaset yapıyor, daha önce yapılan bazı hataları şimdiki doktorların hepsi yapıyormuş gibi topluma lanse edilerek bir dezenformasyon ortamı oluşturmaya çalışıldı.

Böylece kamuoyu doktorlara karşı bir antipati duygusu beslemeye başladı. 

Hastanelere giderken bağırarak, çağırarak, kırarak doktorun hastasına daha iyi bakacağını düşünür oldular. Bu durumda halk güven duyduğu, en önemli varlık olan bedenini, ailesini ve yakınlarını iyileştirme aracı olarak gördükleri doktorları şimdilerde neredeyse düşman olarak görmeye başlar oldu.

Bu karmaşık ortamdan kaçmak isteyen doktorlar artık vazifelerini yerine getirmekten çekinir oldular. Eskiden güle oynaya girip başarıyla çıktıkları ameliyatlardan artık eser yok. Artık korkuyla, tereddütle, tehditlerle ameliyatlara girer oldular. Böyle bir ortamda nasıl ameliyat yapılır.

Nasıl tedavi uygulanır sizce?

Ya siz doktor olursanız bu tür sorunlar karşısından görevinizi nasıl ifa edersiniz? Bu durumun bir an önce sükûnetle son bulması ve herkesin birbirine sımsıkı sarıldığı bir hayat dileğiyle…