Düşün Haber

Diyabeti Tanıyor musunuz?

Kategori : Arşiv, Dünya, Genel - Etiketler :, - Tarih :14 Aralık 2013 - Okunma :1.860 kez okundu

 

 

 

 

 

Diyabeti Tanıyor musunuz?

Diyabet (şeker hastalığı) vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi yada ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır.

DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Çok fazla su içme,

- İştahın açılması ve aşırı besin tüketmek,

- Çok sık idrara çıkmak ve geceleri idrar için sık sık uyanmak,

- Ciltte kuruma ve pullanma,

- Sürekli halsizlik ve yorgunluk, çabuk yorulmak,

- Yaraların geç iyileşmesi,

- Bazen bulanık görme veya görme kayıpları

KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇTÜRDÜNÜZ MÜ?

Sağlıklı bireylerde kan şekeri düzeyi açlık halinde 100mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140mg/dl’nin üzerine çıkmamalıdır.

Her sağlıklı bireyin yılda en az 2 kez kan şekeri ölçümü yaptırması önerilmektedir.

GÖZ VE DİYABET

Diyabet hastalığında göz polikliniğinde yaptırdığınız gözlük muayenesi yetersizdir. Asıl önemli olan göz dibi (retina) muayenesidir. Şeker düzenimizdeki regülasyon bozukluğu sonucu göz dibinde sorbitol birikimi ile göz arkasında kanamalara bağlı olarak, gözde önce bulanık görme arkasından görme kayıpları oluşmaktadır.

Diyabetli bireylerde göz dibi lezyonları diyabet tanısından yaklaşık 5 yıl sonra başlamaktadır. Şikayetiniz yoksa bile yılda en az 1 defa göz dibi muayenesi yapılmalıdır.

KALP- DAMAR SAĞLIĞI VE DİYABET

Damar tıkayan yalnızca kolesterol değil! Fazla şekerli ve yağlı besin tüketiminin birleşimi sonucu oluşan trigliseritler, kolesterolün oksitlenmesine sebep olur.

Kandaki şeker düzeyinin yüksekliği, damar içinde yer alan “endotel” adlı damarın içten koruyucu tabakasını bozarak, damarın yapısını etkilemekte ve kireçlenmesini artırarak, damar daralması ile birlikte damar tıkanıklıklarına sebep olmaktadır.

BAŞ AĞRILARINIZI TANIMLAYIN!!

Şeker yüksekliğine bağlı daralmıs damarlarda kanın akabilecegˆi alan kısıtlıdır.

Daralmış damara bir örnek:

Elinizle hortumun ağzının bir bölümünü parmağınızla tıkadığınızda suyun daha basınçlı aktığını görürsünüz. Aynı mantıkla tıkalı damarlar da yüksek kan basıncına yol açar. Ortaya çıkan yüksek tansiyonu baş ağrısı ile hissederseniz.

Kan basıncı büyük ve küçük tansiyon olarak iki rakamla gösterilir. Normalde 120/70 mmHg ,diyabetliler için ideal tansiyon 130/80 mmHg’nın altıdır.

BESLENME VE DİYABET

Mezura ile “bel\kalça oranı”  ölçerek diyabet ile mücadelenizi başlatabilirsiniz.

Sağlıklı kadınlarda bel/kalça oranı: 0,85, erkeklerde 0,90 veya altında olmalıdır. Bu değerlerin üzerinde bir orana sahipseniz diyabet hastası olmaya eğilimlisinizdir.

Bel/Kalça oranı nasıl hesaplanır?

- Mezura ile bel ve kalça ölçülerinizi alınız.

- Bel ölçünüzü, kalça ölçünüze bölünüz.

(Bel ölçüsü 75, kalça ölçüsü 100 olan bir bireyin bel/kalça oranı: 0,75 dir)

BU GÖBEKTEN KURTULAMIYORUM!!!

Göbek bölgesinde biriken yağlar başta olmak üzere;

- Ağırlık fazlalığı ve obezite (Beden Kitle Indeksi(BKI) >25 kg\m2)

- Sık acıkma,

- Yemeklerden sonra uyku basması,

- Halsizlik ve konsantrasyon bozukluğu,

- Diyet yapılmasına rağmen kilo verememe veya verdikten sonra geri alma, gibi sorunlar yaşıyorsanız ilk aklınıza gelmesi gereken insulin direnci veya bozulmuş glukoz intoleransıdır.

Doğru bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile hem diyabet hastası olmaktan hem de göbek bölgesindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.