Düşün Haber

DEMOKRATİK SOL PARTİLİ KURULTAY DELEGELERİ

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih :11 Nisan 2012 - Okunma :2.942 kez okundu

 

Hasan MACİT (DSP Burdur ve İstanbul Eski Milletvekili)

Sevgili Yol Arkadaşlarım,

Partimizdeki gerilemenin, içinde bulunduğu durumun vahametini ve alınması gereken önlemleri, birçok arkadaşım gibi bende sözlü ve yazılı olarak, defalarca Sayın Genel Başkana ilettim.

Geldiğimiz noktada uyarılarımız dikkate alınmadı. Ve partimizdeki kan kaybı da hızlanarak devam etmektedir. Önlem alınamaz ise korkarım, partimiz siyaset sahnesinden çekilmekle karşı karşıya kalacaktır.

Partimizin internet sitesinde; 22 Şubat tarihinde 21 ilde, il başkanı bulunmamaktadır. Tüzüğümüze aykırı olarak, 2 ilde Parti Meclisi üyesi il başkanı olarak görev yapmaktadır. Dolaysıyla resmi olarak 23 ilde il yönetimi bulunmamaktadır. Fiili olarak ise daha fazla ilde yönetim bulunmadığını hepimiz biliyoruz. İl yönetimi olan birçok ilde, ilçe ve belde yönetimleri bulunmamaktadır.

Siyasi partiler yasasına göre ildeki ilçe sayısının yarıdan fazlasında kongre yapılması durumunda il kongreleri yapılabilmektedir. 41 ilde kongrelerin yapılması durumunda olağan kurultay yapılabilmektedir. Bu haliyle giderse partimiz olağan il kongrelerini ve olağan kurultayını yapamamakla karşı karşıyadır.

Kurultayını yapamayan partiler seçime girme hakkını kaybetmektedir.

Tüm önerilerin dikkate alınmaması ve durumun düzeltilmesi için önlem alınmaması olağanüstü kurultayın yapılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Olağanüstü kurultay hakkı doğmuştur.

Demokratik Sol Partililer seyirci kalamazlar. Kalmamalılar.

Kaygı duyan arkadaşlarımızın çalışmalarını izliyoruz. Bazı arkadaşların eleştirileri kırıcı ve yıkıcı olmaktadır. Kırıcı ve yıkıcı söylemler partimize zarar vermektedir. Bu tür yaklaşımlardan şiddetle kaçınılması gerekir. Mücadele sağduyulu, Demokratik Sol
Partiliye yakışan şekliyle yapılmalıdır. Unutmayalım ki hiç kimseyi kaybetme lüksümüz bulunmamaktadır.

İzlediğimiz kadarıyla; partimizdeki kötü gidişi durdurmak için bireysel olarak mücadele eden arkadaşlarımız vardır. Grup olarak da hareket eden, iki grup öne çıkmaktadır. Demokratik Sol Platform ve Umut İçin Halk Hareketi. Demokratik Sol Platform’daki arkadaşlar ve Umut İçin Halk Hareketi’ndeki arkadaşlar kendi düşünceleri doğrultusunda mücadelelerini sürdürmektedirler.

Partimizin ayrışmaya değil bütünleşmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle mücadele eden arkadaşlar birlik olmalılar. Birlikte hareket etmeliler. Birlik olursa başarı yakalanabilir. Partimizin büyümesine katkı konulabilir.

Birlik ve beraberliğin sağlanması dileğiyle …….

Saygılarımla..

22.01.2012
Ankara