Düşün Haber

DEMOKRATİK SOL PARTİ PARTİ MECLİSİNDEN KAMUOYUNA

Kategori : Arşiv, Genel, Siyaset - Etiketler : - Tarih :05 Ekim 2012 - Okunma :2.404 kez okundu

Demokratik Sol Parti’nin 30 Eylül 2012 Pazar günü toplanan Parti Meclisi, ülke sorunları üzerinde yapılan görüşmeler sonunda, Türkiye’nin ve halkımızın gerçek gündemi ile ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaşmak üzere aşağıdaki bildiriyi yayınlamıştır.

1- Hükümet’in  dış politikası, Türkiye’yi savaşın eşiğine getirmiştir.  Atatürk’ün ‘Yurtta barış ve dünyada barış’ ilkesi bir kenara bırakılmış, akılcı değil maceracı bir dış politika benimsenmiştir. ‘Komşularla sıfır sorun’ iddiasıyla yola çıkan Hükümet, ülkeyi bütün komşularıyla çatışma haline getirmiştir. Hükümet’i, bir an önce, ülke yararlarını esas alan davranışlar içine girmeye çağırıyoruz.  

2- ‘Balyoz’ olarak adlandırılan dava sonuçlanmıştır. Gerçekliği kanıtlanamamış belgelere dayanarak ve sanıkların savunma  hakları kısıtlanarak sürdürülen dava sonucunda ortaya çıkan mahkûmiyet kararları kamu vicdanını tatmin etmemiştir. Kararların, askeri darbelere yeltenenlere ve yelteneceklere ders niteliğinde olduğunu savunanlar, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargının ödevinin ders vermek değil adil yargılama yapmak olduğunu unutmuş görünüyorlar. DSP olarak demokratik rejime yönelecek her türlü müdahalenin karşısındayız. Ancak yargının bağımsız ve tarafsız olmasını ve yurttaşlarımızın adil yargılama hakkına kavuşmasını da aynı titizlikle savunuruz.

3- Hükümet’in ekonomideki başarısızlığı ve kötü yönetimi sonucunda son günlerde akaryakıta, doğalgaza ve elektriğe yapılan zamlar halkımızın üzerine bir balyoz gibi inmiştir. Enerji sektöründeki bu zamlar, üretimin her aşamasına yansıyacak ve genel bir hayat pahalılığına yol açacaktır. Bu durum işçi, memur, emekli gibi sabit ve dar gelirli yurttaşlarımızın yaşamlarını zorlaştıracaktır. Hükümet ya zamları geri almalı ya da sabit ve dar gelirlilerin maaşlarına seyyanen zam yapmalıdır.

4- Terör her gün can yakmaya, gençlerimizi şehit etmeye devam etmektedir. Demokratik Sol Parti’nin başında bulunduğu 57. Hükümet döneminde bitirilmiş olan terör saldırıları, AKP iktidarı döneminde azmış, terör örgütü ve siyasal uzantıları Türkiye’yi iç savaş eşiğine getirmiş bulunmaktadır. Parlamento’da grubu bulunan parti liderleri ile Parlamento dışında  bulunan siyasi parti liderleri şehitlerimizin musalla taşı başında değil, Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında Çankaya’da masa başında bir araya gelmelidir. Türkiye’yi yönetenleri bu tarihi ve siyasi sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.

5- Ülkemizdeki rejimi her fırsatta ‘İleri demokrasi’ olarak tanımlayan Sayın Başbakan, ne yazık ki, eylemlerinde her gün biraz daha demokrasiden uzaklaşmaktadır.   Özgürlüklerimiz her gün  biraz daha daralmaktadır. Başbakan, çoğunluk oylarına dayanarak her şeyi yapabileceği inancındadır. Oysa modern demokrasilerde çoğunlukların gücü hukukla sınırlanmaktadır.

Sayın Başbakan çarpık demokrasi anlayışının son örneğini AK Parti Kongresi’nde vermiş, yayınlarından hoşnut olmadığı gazetelerin kongreyi izlemelerini yasaklamıştır. Bu, basın özgürlüğüne indirilmiş bir darbedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.