Düşün Haber

Dalga Dalga 28 Şubat Sorgulaması – Kanunsuz Emir Av. Sait Kekeç

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih :07 Mayıs 2012 - Okunma :2.027 kez okundu

Av. Sait KEKEÇ 

06.05.2012

Toplum artık alıştı. Alışmanın da ötesinde kanıksadı. Gün olmuyor ki, Atatürk Cumhuriyetinden, Atatürk Devrimlerinden yana ve karşı devrimcilere engel olmaya yönelik eylemlerde bulunanlar hakkında soruşturma ve dava açılmasın. En son Post modern darbe olarak adlandırılan 28.Şubat soruşturması da bunlardan biri. Hatta tipik bir örneği de bu.

Eğer tarafsız bir soruşturma yapılsa o günün sorumluları bakanlarında şüpheli olarak sorgulanmasının gerektiği açıktır. Ama ne diyor o günün bakanları, “ben o tarihte Milli Güvenlik Kurulu üyesi değildim. Bu nedenle hiçbir belge imzalamadım. Bu yüzden sorgulanmamamız doğrudur.” Hatta o günün bakanı, bu günün Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL yanlış anımsamıyorsam, imzalarsak suçlu oluruz dedi. Daha açığı Milli Güvenlik Kurulu üyesi rahmetli Başbakan Necmettin Erbakan Milli Güvenlik Kurulu Kararını uygulayın emrini vermişti. 

Milli Güvenlik Kurulu Üyesi olan o günün başbakanı Rahmetli Necmeddin Erbakan, Milli Güvenlik Kurulunun bu tavsiye kararını da ekleyerek uygulayın emrini vermiş. Şimdi uygulanmamalı idi diyen o günün bakanları bu tavsiye kararlarını  uygulayarak  güle oynaya bakanlıklarına devam ettiler. Bu durum herkesin hatırındadır.

O günün Sayın Bakanları bu emri yerine getirdikleri halde, şimdi ben belge imzalamadım diyor. O halde “benim sayım suyum yok” diyen şimdiki Cumhurbaşkanımız dâhil o günün bakanları Başbakanın emri ile gereğini yerine getirdiğiniz MGK kararlarının, suç oluşturduğunu askeri darbeye teşebbüs olduğunu biliyordunuz ve kabul ediyordunuz da neden yerine getirdiniz? Yasal anlatımla bu kanunsuz olduğunu bildiğiniz bu emirleri neden yerine getirdiniz?

Anayasamızda, kanunsuz emirleri yerine getirdiğinizde sorumlu olmamanız için emri verenden yazılı belge almış olmanız gerekir. Rahmetli Erbakan Hocadan böyle bir belge aldığınızdan da söz etmiyorsunuz.  Güle oynaya bakanlığa devam ettiniz..Bu tam bir çelişki ve tutarsızlıklarınız değil mi?. Kanunsuz olduğunu bile bile yerine getirmek yerine, pekâlâ istifa edebilirdiniz. Dediğiniz belgeleri imzalamamış olmanız da emirlerin kanunsuz olduğunu bildiğinizi göstermektedir.

Şunu biliniz ki eğer soruşturmayı yapan, iddianameyi düzenleyen savcı, yargılamayı yapan mahkeme özel yetkili olmasalardı, illa tutuklama gerekiyorsa ÇEVİK BİR’ den önce tutuklanırdınız.

Görüldüğü gibi özel yetkili savcılarımız ve mahkemelerimiz mutatları, ya da misyonları gereği bu davada da, Atatürk Cumhuriyetinden, Atatürk Devrimlerinden devletin üniter yapısından ödünsüz yana olanların, karşı devrime engel olmak isteyenlerin yargılanmak istendiği belli.

Şimdiye kadar bu özel yetkili savcılarımız ve mahkemelerimizin, henüz yürürlükte bulunan Anayasa ve yasa hükümlerine karşın, hiçbir karşı devrimci TC. Devletinin üniter yapısını bozmaya çalışanların sorgulandığını ve yargılandığını görmedik. Belki de haber değeri olmadığı medyada yer verilmemiştir.

Bir istisnasını yaşıyoruz, Sporda şike yargılaması. Olasıdır ki; yargılanan, bir ekonomik çıkarın tekerine çomak sokmuş. 

Bu durum, özel yetkili savcı ve mahkemelerin özel yetki sorgulama ve yargılama yetkilerinin, Atatürk Devrimlerinden, T.C. Devletinin üniter yapısından yana olanları, Atatürk devrimlerine karşı, devrimcilere karşı olanları sorgulayıp yargılamak olduğunu kuşkuya yer bırakmayacak biçimde ortaya koyuyor.

Ülkemizin selameti ve huzuru için, sadece Atatürk Cumhuriyeti devrimlerinden, T.C. Devletinin Üniter yapısından yana olanları, karşı devrime karşı olanları sorgulayıp yargılamaya yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması ve mevcut davaların doğal hâkimlerden oluşan mahkemelere devredilmesi şarttır.

Saygılarımı sunuyorum.