Düşün Haber

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İŞLİYOR

Kategori : Arşiv, Makale - Etiketler : - Tarih :11 Nisan 2012 - Okunma :1.551 kez okundu

 

Nurullah AYDIN

* Yine yorum yapan yapana. Kimileri Türkiye sağlam olanların dışında diyor. Kimileri ise tüm bölgeyi içine alan bir anafor. Kimileri   domina etkisi oluyor diyor.
* Ortadoğu ülkelerinde kaos başlamıştır. Ne zaman sakinleşeceği ise belirsiz.
* Bakın, ülkeler bazında neler oluyor? Bu ülkeler, başkanlık sistemi ile yönetiliyordu.
TUNUS
Seyyar satıcı, tezgâhı elinden alınınca kendini yakarak öldürdü. Takvimler 17 Aralık 2010’u gösteriyordu. Tunus’taki devrim domino etkisi yarattı ve isyan ateşi bir coğrafyayı sardı.
FAS
Ülkede 21 Ocak tarihinde 3 kişi kendini yakmaya çalıştı. İki gün sonra bir kişi daha aynı eylemi denedi. Fas hükümeti gerginliği azaltmak için önemli miktarda hububat alımı için ihale açtı.
CEZAYİR
İlk gösteriler 5 Ocak tarihinde başladı ve 5 gün sürdü. Hayat pahalılığını protesto eden göstericilerden 5’i öldü, 800’den fazla kişi yaralandı. Gösteriler gıda maddelerine yapılan zammın ger çekildiğinin ilanından sonra durdu. Polis “Cezayir için demokrasi” adlı gösteriyi yasakladı. Ana muhalefetteki RCD partisinin organize ettiği eylemde 32 kişi gözaltına alındı, yakalananlar arasında milletvekilleri de vardı. Ülkede 2 kişi kendini yakarak öldü.
MORİTANYA
Ülkede rejime karşı çıkan bir işadamı Nouakchott’ta 17 Ocak tarihinde kendini yaktı.
ARNAVUTLUK
Hükümetin yolsuzluklarına kızan muhalifler, Başbakanlık binasına doğru yürüdü. Molotof kokteyli ve gerçek mermilerin havada uçuştuğu çatışmada 3 kişi öldü, polis ve göstericilerden 55 kişi yaralandı. Muhalefet, “Provokasyon” suçlaması yaptı. Olayların başlangıç nedeniyse, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa’nın yardımcısı hakkındaki ciddi yolsuzluk iddiaları.
ÜRDÜN
Ürdün’de halk hayat pahalılığına isyan etti. Amman’da binlerce kişi sokaklara çıkarak hükümetin politikalarını protesto etti. Halk yükselen gıda fiyatlarını, işsizliği ve enflasyonu eleştirdi. Binlerce hükümet karşıtı, sendika ve sol görüşlü eylemci başbakan Samir Rifai’nin politikalarını lanetledi, “Rifai defol, aşımız ateş üstünde, Ürdünlüler de” sloganlarını haykırdı.
YEMEN
Yemenliler yoksulluk yüzünden tırmanan öfkeyle daha da çileden çıktı. Yemenliler tam 30 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in istifasını istedi. Başkent Sana’da muhalefetin çağrısıyla toplanan yaklaşık 16 bin kişi 32 yıldır iktidardaki Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakması için gösteri yaptı. Onbinler sokaklarda, “Şimdi değişim zamanı” sloganları attı.
LÜBNAN
Sünni politikacı eski başbakan Necip Mikati’nin, Hizbullah önderliğindeki muhalefet tarafından yeni başbakan adayı olarak tercih edileceğinin öne çıkması üzerine, Hariri taraftarları sokaklara çıktı. Bu olay üzerine geçici hükümetin Başbakanı Saad Hariri taraftarları, başta Beyrut olmak üzere birçok şehirde lastik yakıp yol kesti.
MISIR
Mısır halkı da, 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejimini devirmek ve oğlu Cemal’i yerine getirmesini engellemek için sokağa döküldü.30 yıldan beri ülkeyi demir yumrukla yöneten 82 yaşındaki Hüsnü Mübarek’e karşı ilk kez Mısır halkı ayaklandı. Kahire ve İskenderiye’de Mısır Devlet Başkanı’nın posterleri kendi vatandaşları tarafından yırtıldı. Halkının yüzde 60’ı genç olan 80 milyon nüfuslu ülkede, günde 2 doların altında yaşayan 30 milyonu aşkın insanın tepkisi sel olarak caddelere taştı.
LİBYA
Yakılıp yıkıldı, onbinlerce insan katledildi. Batı yanlıları iktidarı ele geçirdi. Petrol batı’nın artık. İktidar mücadelesi ile kaos devam ediyor.
Ya Türkiye!
Önümüzdeki günlerde kapsamlı hareketlenmelerin yaşanacağının işaretleri gelmeye başladı.
Öylesine ki; halk ikiye ayrılmış durumda. Kin nefret öfke dalgaları yayılıyor. Açıklamalara dikkat edilirse sertlik, gerginlik kaosa giden kapıları açmış gibi görünüyor.
Günün Sözü: Sakin insan daha gerçekçi düşünür ve uygular.

8 Nisan 2012-ANKARA