Düşün Haber

BU KIŞ ZOR GECECEK

Kategori : Arşiv, Ekonomi, Yazarlar - Etiketler : - Tarih :18 Aralık 2012 - Okunma :2.024 kez okundu

A. Baybars GÖĞEZ 

Sevgili dostlar,

Ben gecen sene Ekim ayında ekteki makalemi yazmıştım.. BÜYÜK HARFLERLE DE BU KIŞ ZOR GEÇECEK, GELECEK SENE DE YENİ DÜZENLEMELER VAR” diye.. Bugün enerji bakanımızın gerçeği nihayet anlamış olmasından dolayı ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz!!!

Sadece enerji yönünden değil, yazımda sözünü ettiğim diğer konularda da bu kış zor geçecek. Özellikle de KÖYLÜ-ÇİFTÇİ için.. Nedenini anlatayım…

1. Gecen sene bu zamanlar hükümetimiz köylüye tabiri caizse KIYAK yaptı.. Faizsiz ve 1 sene geri ödemeli hayvan kredisi verdi. Iyi de memlekette hayvan yok. Talep fazla, arz az olunca ekonominin kuralları isledi. Hayvan fiyatları 7.500 TL. ye fırladı. Sene dediğin çabuk geliveriyor. Koylumuz bir baktı ki geri ödeme zamanı gelmiş ama hayvan fiyatları yarıya yani 3.000–3500 TL. ye gerilemiş. Yani koylumuz faizsiz kredi ile 1 hayvan aldığı fiyata 2 hayvan satarak borcu ödeyebilecek hale geldi. Süt fiyatları da iyileşmiş ama OT ITHAL EDEN DUNYA’NIN EN ZAVALLI ULKELESI OLDUGUMUZ için maliyetler süt fiyatının üstüne cıkmış. Köylümüzün imdadına Kurban Bayramı yetişti. Kurbanlıklar neden ucuzladı simdi anladınız mı? Bari ilk taksitleri ödeyelim diye ellerinde ki hayvanlar pazara çıktı. Siz ne zannetmiştiniz? Hayvan fiyatları düştü, demek ki hayvanlarımız çoğaldı öyle mi..? Daha çok beklersiniz..

2. Biliyorsunuz 2B arazileri kullanıcısına satılacak diye bir kanun çıkardılar.. Yıllardır atalarının yasadığı, kendisine miras kalan evini, ahirini, tarlasını satın alacağını beyan eden koylumuz, para ödeme zamanı gelince ektiği ürünü de para etmemiş ve hayvanlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karsıya kalınca, bizim zihni sinir projeler yapma becerisi yüksek hükümetimiz hemen tedbir aldı.. Ödemeleri Ocak ayına erteledi. Ben ve bazı konuyla ilgili olanlar sorduk kendimize. Yahu Ocak ayında köylü nereden para bulacak? Bari 1 sene erteleselerdi diye.. Ancak milli piyango veya sayısal loto çıkar o tarihte.. Kış gelmiş zaten, köylünün masrafları artmış..

Nihayet konu anlaşıldı.

Hükümetimiz Büyükşehir yasasını çıkartınca, birçok ilçe ve köy belediye sinirleri içine girdi ve o bölgelerde ki 2B arazileri yatırımcılar-müteahhitler ve şehirde oturan fırsatçılar için cazip hale geldi. Yani yıllardır oturduğu evi-ahiri-damı-tarlası artik köylü parasını ödeyemese bile hazineye geri dönmeyecek ve fırsatçılara pazarlanacaktı. Eğer biraz insafı varsa bu fırsatçıların, belki köylüye oturduğu evde oturmaya devam etmesini ama geriye kalan arazilerini kendisine satmasına razı!!! Edecektir.

Yani sayın enerji bakanımız gerçekten hakli.. BU KIS ZOR GECECEK AZIZIM, HEM DE COK ZOR.. ZANNEDERSINIZ KI ADAM MUHALEFET MILLETVEKILI. NEDEN TEDBIR ALMADINIZ KARDESIM. 10 YILDIR NERELERDEYDINIZ? DIYEN YOK.

Saygılarımla,