Düşün Haber

Bostancı Baba Menkıbesi

Kategori : Arşiv, Kültür-Sanat, Magazin - Etiketler : - Tarih :18 Temmuz 2012 - Okunma :2.973 kez okundu

Hacı Bektaş Veli’nin Velâyetnamesinde bahsi geçen Bostancı Baba menkıbesi.

Bostancı Baba Şemsettin Karaca Sultan, 13 YY.  başlarında Aydın –Denizli bölgelerinin en meşhur eşkıyalarından biriymiş. Tam 99 kişi öldürdükten sonra çok pişman olmuş ve köyleri gezerken bir Dervişe rastlamış. Dervişe tövbe etmek istediğini, günahlarının bağışlanması için ne yapması gerektiğini sormuş. Derviş, ‘’Senin derdine Karaca Höyükte Hacı Bektaş diye bir Pir var, ona git o derman olur, o sana yol gösterir’’ demiş. Eşkıya da, yürüyerek aylar sonra Hacıbektaş Dergâhında Hz. Pirin huzuruna çıkmış.

Hünkâr Hacı Bektaş Veli,

—‘’Hoş geldin yolcu, nereden gelir nereye gidersin’’ diye sormuş.

—‘’Aydın /Denizli elinden size niyaza geldim Pir’im. Bana orada Kara Kesici derler, Hoca Ahmet Yesevi soyundanım’’ demiş. Hz. Pir, Ahmet Yesevi sözünü duyunca,

— ‘’İnşallah ona layık bir insan olmuşsundur’’ diye sormuş.

—‘’Değilim, Pir’im ama ona layık olmak için geldim demiş ve ‘’eşkıya’’ olduğunu, tam 99 insan öldürdüğünü, pişman olduğunu tek tek anlatmış. Pir’im günahlarımı affettirmek için Hacca mı gideyim, namaz mı kılayım, oruç mu tutayım, hangisini yapmam gerekiyorsa söyle yapayım, dert bende, derman sende Pirim’’ diye niyazda bulunup medet dilemiş.

Koca Pir, adamı can kulağı ile dinleyip devam etmiş.

—Şu ateşi görüyor musun?

—‘’Görüyorum’’ demiş.

Hz. Pir, Ocakta yanan çam dallarından birini almış, dalın ucu yanık olduğu için dumanlar çıkıyormuş. Bu dalı Kara Kesici’ye uzatarak,

—Bu yanmış çam köseğisi. Al bu köseğiyi götür 7 yolun arasına bostan ek, köseğiyi bostanın bir kenarına dik. Gelene geçene iyilik yap, ikram et. Ne zaman yaptığın sevaplar günahlarından fazla gelirse o zaman bu dal yeşerir. O zaman bil ki günahların ‘’af’’ olmuştur. ‘’Var git Hakk yardımcın olsun’’ diye gitmesine izin vermiş.

Kara Kesici niyaz eder ve ayrılır.

Tekrar Aydın -Denizli bölgesine gelir. Eşkıyalık yaptığı bölgede bütün yolların kesiştiği bir yer bulup bostan eker, elindeki yanmış köseğiyi de bir kenarına diker. Tam 7 yıl boyunca bostan ekip, gelene gidene yedirir. İsmi artık Bostancı Baba olur. Temmuz ayının bir gününde hızlı hızlı giden bir adama biraz soluk alması için kavun karpuz ikram etmek ister, adam durmaz, ‘’Acele bir iş için şehre gideceğini’’ söyler. Bostancı Baba ısrar ettikçe adam ‘’Olmaz çekil yolumdan’’ diye diretir. ‘’Bari yanına al yolda yersin’’ demesine rağmen adam almayıp birde hakaret eder.

Bostancı Baba sorar.

-‘’Acelen nedir ki soluklanmazsın?’’.

Adam cevap verir.

-‘Köye gelen bir Derviş’i şikâyete gidiyorum’’.

Bostancı Baba bunu duyunca sinirlenerek belindeki teberi çıkarıp adamın boynuna indirir ve onu öldürür. ‘’Öldürdüklerim 99’du şimdi 100 oldu, artık benim günahlarım af olmaz’’ diye ağlaya ağlaya köseğinin yanına giderken diktiği kuru dalın yeşerdiğini görür. O sırada köylülerde gelmiştir. Adamın öldüğünü görünce Bostancı Baba’nın ayaklarına kapanarak;

– Baba, bu adam köyümüze gelen Erenlerden Dervişi şikâyete gidiyordu, köyümüzü kurtardın, Allah senden razı olsun’’ diye dua edip adamın cenazesini alıp giderler.

Bostancı Baba yeşeren dalı alıp Hacıbektaş’a gelir. Hz. Pir’e niyaz edip olanları anlatır. Hünkâr Hacı Bektaş Veli ‘’Sende artık bu yolun göstericisisin’’ diye dualar eder. Bostancı Baba tekrar Bostan ektiği yere gelip mekânını kurar. Hacı Bektaş yolunda halka hizmet eder. Bostancı Baba’nın asıl ismi Şemsettin Sultan’dır.  Yanmış çam köseğiyi yeşerttiği için ona halk arasında Çam Şeyhi denilmeye başlandı. Soyuna da Çam Şeyhler, Çam Şeyhliler, Çamşeyhlioğulları denildi.

Kazım Balaban

Viyana