Düşün Haber

BİR KIZILAY MAHALLESİ HİKAYESİ

Kategori : Arşiv, Genel, Kültür-Sanat - Etiketler :, - Tarih :10 Aralık 2013 - Okunma :1.936 kez okundu

Hikmet KÖKSAL 

Bir Kızılay Mahallesi Hikâyesi 

Kızılay Mahallesinde (pavyonlarda) komşularınız size hayalinizden daha yakındır.
Dört duvarın kapı, pencere taşıyan iç avlunuza diğer duvarları komşularınıza bakar, çünkü müşterek duvardır. Çatının tamamı tekdir. Kedi baştan girdimi bütün mahalleyi gezer. Yangında öyle yanınca Allah korusun hepsi birden.
Bir evde yaşanan bir kederde tüm evleri sarar alevden daha hızlı.

Bizim evin arka komşusu yaşlı bir nine ile kızıydı. Kızı hayal meyal hatırlıyorum zayıf, nahif ince yapılı utangaç bir kızcağızdı. Keriman Abla derdik.
Bir akşam annem elimden tutup Keriman ablalara götürdü, mahallenin diğer hanımları bizden önce gelmiş yaprak sarılacakmış. Meğer hafta sonu Keriman ablanın düğünü varmış. Düğün nerde nasıl oldu hatırlamıyorum ama kış geçmedi Keriman Abla tekrar yaşlı annesinin evine döndü. Anlaşamamışlar kocasıyla, huysuz çıkmış adam boşanmışlar diye mahallede epey konuşuldu durdu. Annem arada bir hayıflanır “yazık oldu kıza ince kızdır bakalım nasıl kaldıracak üstelik çocuğu da var” deyip durdu. Sonra bir kızı olmuş dediler ve aradan bir yıl geçmeden yeni bir acıyla komşular sarsıldı.
Keriman ince hastalığa yakalanmış dediler. İnce hastalık veremmiş. Keriman’ı tek katlı hastanenin verem Pavyonunda uzunca bir müddet yatırdılar. Sonra bir gün okul dönüşü kapı önlerinde kadınları ağlarken gördük.
Keriman ölmüş dediler.
Ölüm ne demek…
Aradan üç yıl geçti.
Yine çaput çantalarımız ile bir okul dönüşü bir gözyaşı tufanının içine düştük. Ne oldu demeye lüzum kalmadı acı haberi bizde öğrendik.
Gece Keriman’ın kızı yanarak ölmüş…
* * *
Keriman’ın annesi anlatıyor.
O gün akşam camın önünde oynayıp duruyordu yavrum. Sonra birden,
Anneanne… Anne anneeeee… Diye zıplayarak bağırdı. Bak bak Annem gelmiş Anneanne annem gelmiş. Beni çağırıyor beni götürmeye gelmiş… Bende daldırdım camdan dışarı baktım karanlık kimse yok anam, kimse yok ama o durmayıp bağırıyor annem gelmiş beni çağırıyor diye.
Sonra aşağı indi göremedim anam göremedim, gazocağının yanında durmuş eteğinden tutuşmuş yavrum feryadına koşup üstüne kapandım ama ne fayda kurtaramadılar yavrumu annesine kavuştu… O yanmadı ben yandım.
* * *
Kızılay mahallesindeki o evi her ziyaretimde ne zaman o odaya girsem komşu duvarının arkasında bir kız çocuğunun Anneanne… Anneanne diye seslerini duyuyorum.