Düşün Haber

BAŞKOMUTAN NEREDE? Nurullah AYDIN

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih :31 Ağustos 2012 - Okunma :2.039 kez okundu

Nurullah AYDIN

31 Ağustos 2012 – Ankara 

Türkiye üzerinde senaryolar üretiliyor. Washington, Brüksel, Londra, Paris karar merkezleri haline gelmiş. Terör örgütü güneydoğuda yerel mevzi çatışma alanları oluşturmuş.

Türkiye bir yandan terörle mücadele ederken, silahlı kuvvetlerin önemli yetişmiş unsurları darbe teşebbüsü, andıç, casusluk gibi iddialarla tutuklu.

Bir yandan da Türkiye toprakları ABD-İngiliz-Fransız-Alman ajanlarının, askeri uzmanlarının üssü haline gelmiş.

Diğer yandan ülke, radikal İslamcı örgütlerinin, Libya Mısır Suriye teröristlerinin eğitim, barınma, lojistik saldırı üssü haline gelmiş.

Milletvekilleri Suriyeli terörist sığınmacı çapulcuların kamplarına giremiyor.

Cumhurbaşkanı ortalarda yok. Başbakan Suriye ile meşgul, Dışişleri bakanı ABD dışişleri bakanı ile gizli görüşmelerde, Suriye’ye ve Barzani abisine kulak kabartmış.

Peki, ama bağımsız bir devlette,  devlet kurumları ve yetkilileri belli değil mi?

Türkiye cumhuriyeti anayasasına göre kurumlar ve yetkililerin görevleri ve yetkileri bellidir.

Ama ne ilginçtir ki?

Türkiye’nin iç ve dış politikasında ülkeyi yönetenlerin iradesi birkaç günlük. Sonra bir bakıyorsunuz iradelerinin tam tersi uygulamaya yöneliyorlar. Peki ama neden?

Wikileaks yazışmalarında açıkça görülmektedir ki ABD Türkiye’yi örtülü değil aleni yönetiyor. Peki ama bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı, bakanlar kurulu, meclisi yok mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasası’na göre;

Başkomutan, Başkumandan, sıcak savaşta bir devletin bütün Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine komuta eden en büyük komutandır.

Başkomutanlık; Türkiye Büyük Millet Meclisinin manevî varlığından ayrılamaz ve TBMM adına Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur.

Bakanlar Kurulu; Milli güvenliğin sağlanmasından ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından, Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı, sorumludur.

Genelkurmay Başkanı; Silahlı Kuvvetlerin komutanı olup, savaşta Başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanlığı namına yerine getirir. Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu’nun teklifi üzerine, Cumhurbaşkanınca atanır, görev ve yetkileri kanunla düzenlenir.

Genelkurmay Başkanı; bu görev ve yetkilerinden dolayı Başbakana karşı sorumludur.

Milli Savunma Bakanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları ile görev ilişkileri ve yetki alanı kanunla düzenlenir.

Türk Silahlı Kuvvetleri

Genelkurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

1. Ordu  · 2. Ordu  · 3. Ordu  · 4. Ordu (Ege Ordusu)

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

1. Hava Kuvveti Komutanlığı, 2. Hava Kuvveti Komutanlığı, Hava Lojistik Komutanlığı, Hava Eğitim Komutanlığı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Donanma Komutanlığı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı

Sahil Güvenlik Komutanlığı

Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı,  Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı, Sahil Güvenlik Eğitim ve Öğretim Komutanlığı, Sahil Güvenlik İkmal Merkezi Komutanlığı

Jandarma Genel Komutanlığı

Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Jandarma Eğitim Komutanlığı, Jandarma Lojistik Komutanlığı, Jandarma Havacılık Komutanlığı, Jandarma Okullar Komutanlığı, Jandarma İstihkâm İnşaat Grup Komutanlığı

Peki, silahlı kuvvetlerin şu an için komuta kademesinde kaç general amiral tutuklu? Kaç muvazzaf subay tutuklu? Neden tutuklular, niçin tutuklular? Kim tutuklattı, kim tutukladı?

Terörle mücadele ediliyor mu edilmiyor mu? Terör örgütü ile iç içe olanlar, örgüt yetkilileri ile görüşenler pazarlık yapanlar yönetimde ise teröristle mücadele de başarı elde edilebilir mi?

Terör üssü Kuzey Irak’a girmezsin ama Suriye’ye gir diyen ve terör örgütünü koruyan kollayan ABD-İngiltere-Fransa ile birlikte terörle mücadele edilebilir mi?

Başkomutan nerede?

Günün Sözü: Yalan söyleyenler, pişkinlikle sırıtan simalarından anlaşılır.