Düşün Haber

BALIKESİR MİLLETVEKİLİ NAMIK HAVUTÇA BASIN BÜLTENİ

Kategori : Arşiv, Genel, Siyaset - Etiketler :, - Tarih :04 Mart 2016 - Okunma :1.481 kez okundu

dusunhaber-namikhavutca.tbmm

MİT ve Emniyet’in Takip Edemediği Konu Meclis Gündeminde!

Emniyet ve MİT tarafından da takiplerinin olanaksız hale geldiği Suriyelilerin, ülkemizde yarattığı ulusal güvenlik tehdidi, ülke ekonomisine maliyeti, yaşam koşullarının zorluğu ve Avrupa’ya kaçak geçişlerindeki can kayıpları Meclis gündemine taşındı.
“Türkiye’nin birçok ilinedağılmış olan Suriyeli mültecilerin sayısı net olarak tespit edilmediği gibi, Emniyet ve MİT tarafından da takiplerinin olanaksız hale geldiği, yapılan bombalı eylemlerde de açık bir şekilde görülmektedir” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA; “Ülkemize bu kadar çok Suriyeli girişi, terör başta olmak üzere birçok açıdan ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor” gerekçesiyle, Meclise Araştırma önergesi verdi.

Havutça; Türkiye’ye sığınmış olan ve tam sayıları dahi belli olmayan Suriyelilerin ulusal güvenliğimiz başta olmak üzere, ülkemizdeki yaşam koşulları, Avrupa’ya kaçak geçişlerdeki can kayıpları ve ülke ekonomisine maliyeti gibi önemli konuların bir bütün olarak ele alınıp, gerekli araştırma, inceleme ve önlemlerin alınması adına, Meclisin harekete geçmesini istedi.
Avrupa Birliğine üye 28 ülkenin hükümetleri aptal, sadece AKP İktidarı akıllı
Türkiye-AB arasında yapılan mültecilerin geri kabul anlaşmasının, ülkemize doğuracağı faturanın her anlamda yüksek olacağınıvurgulayan Havutça;“bu işin ekonomik yönünden daha önemli olan güvenlik ve sosyokültürel boyutlarının daha iyi analiz edilmesi ve çok yönlü ele alınması gerekir” dedi.
“Avrupa Birliğine üye 28 ülke hükümetlerinin aptal, sadece AKP İktidarın akıllı olduğu konusunda şüphelerim var” diyen Havutça, hiçbir krizi iyi yönetemeyen iktidarın mültecilerin geri kabul anlaşmasından vazgeçmesini istedi.

Havutça,verdiği araştırma önergesinde şu ayrıntılara yer verdi;

Suriye’de,2011 yılı Mart ayında yaşanan iç savaşla beraber, başta komşu ülkeler olmak üzere, Ortadoğu’nun birçok ülkesine mülteci hareketleri başlatmıştır.Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkesini terk edenSuriyelilerin sayısı 4,7 milyon.Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayısı ise 2,6 milyonu geçti. Bu sayı ülkemizdeki 15 ilin nüfusunun toplamına eşit. Türkiye’de 10 ilde kurulan 25 çadır ve konteyner kentte 270 bin Suriyeli barınıyor.AFAD yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana ve Malatya illerinde 25 ayrı kampta 269 bin 3666 Suriyeli barınıyor.
Öte yandan,Türkiye’de kamplarda bulunan Iraklıların sayısı 11 bin 138, kamplarda kalan Suriyeli ve Iraklıların sayısının toplamı 280 bin dolayındadır.

Mültecilerin Maliyeti 30 milyar dolar

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Sadece kamplardaki Suriyeliler için 10 milyar dolar harcadık. Diğer şehirdekiler için birçok hesaplama var, belki 20 milyar dolar ek masraf, sosyal ve ekonomik maliyet var’’ dedi. Buda Suriyelilerin ülke ekonomisine ek olarak 30 milyar dolara mal olduğunu göstermektedir.

Binlercesi Sahillerimizde Ölüyor

Bir diğer önemli konuda;Dünyada en fazla mültecinin bulunduğu ülke olan Türkiye üzerinden, Avrupa ülkelerine geçiş yapmak isteyen yüzbinlerce kaçak göçmenin, yüzlercesinin Ege Denizinde hayatını kaybetmesidir.
Sahil Güvenlik Komutanlığı kayıtlarına göreson 13 ayda Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçiş yapmak isteyen kaçakların 336 sıyasa dışı yollarla deniz üzerinden Yunanistan’a geçmek isterken hayatını kaybetti.
Sahil Güvenlik Komutanlığı kayıtlarına göre 2014 yılında 574 göç olayı yaşanırken bu olaylarda 14 bin 961 kişi yakalandı 69 kişi de hayatını kaybetti. Kaçak göçmenleri yasa dışı yollarla para karşılığı Avrupa ülkelerine geçirmeye kalkan 106 organizatör hakkında yasal işlem yapıldı. 2015 yılında ise yaklaşık 5 kat artan göç olayı yine Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre 2 bin 430 olarak gerçekleşti. 2015 yılında yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine geçmek isteyen 91 bin 611 kişi yakalandı, yine denizlerde 279 kişi hayatını kaybetti 190 organizatör hakkında da yasal işlem yapıldı.

Yasa dışı geçişlerin en yoğun olarak yaşandığı İzmir, Muğla, Antalya, Çanakkale ve Balıkesir sahilleri ve denizlerinde denetimler daha da sıklaşmasına rağmen ölüm oranlarının her geçen yıl arttığını görmekteyiz.

Suriyelilerin Yaşam Koşulları Kötü

Türkiye’nin hemen her yanına dağılmış olan Suriyeli mültecilerin barınma, gıda, eğitim, ikamet, sağlık gibi hizmetler konusunda daha çok yardıma ihtiyaç duydukları kuşkusuzdur.
Suriyeli mülteciler konusunda hükümetin, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde çalışmasına olanak sağlayacak yeni stratejilere ihtiyaç vardır.

Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine geri dönmesi mümkün oluncaya kadar, kendilerine yeterli koruma ve destek sağlanması için gerekli adımların atılması gerekmektedir. Kamp dışında, kötü şartlar altında yaşamak zorunda kalan ve geçim sıkıntısı çeken; bu sebeple dilencilik, kaçak çalışma gibi para kazanma yollarına başvuran Suriyeli mültecilerle ilgili birçok dramatik haberekamuoyunda sıklıkla rastlamaktayız.

Mülteciler Konusu Bir Bütün Halinde Ele Alınmalı!

Türkiye’nin birçok ilinedağılmış olan Suriyeli mültecilerin sayısı net olarak tespit edilmediği gibi, Emniyet ve MİT tarafından da takiplerinin olanaksız hale geldiği, yapılan bombalı eylemlerde de açık bir şekilde görülmektedir. Ülkemize bu kadar çok Suriyeli girişi, terör başta olmak üzere birçok açıdan ulusal güvenliğimizi tehdit eder noktaya ulaşmıştır.

Bu gerçekler göz önünde bulundurularak, Türkiye’ye sığınmış olan ve tam sayıları dahi belli olmayan Suriyelilerin ulusal güvenliğimiz başta olmak üzere, ülkemizdeki yaşam koşulları, Avrupa’yakaçak geçişlerdeki can kayıpları ve ülke ekonomisine maliyeti gibi önemli konuların bir bütün olarakele alınıp, gerekli araştırma, inceleme ve önlemlerin yapılması adına, Meclis’te araştırma komisyonu kurulması Ülkemizin ve Suriyelilerin geleceği açısından son derece önem arz etmektedir.