Düşün Haber

AFAD ve KORKU ÇADIRLARI

Kategori : Arşiv, Dünya, Genel - Etiketler :, , - Tarih :24 Aralık 2013 - Okunma :1.877 kez okundu

A. Hikmet KÖKSAL

hikmetkoksal@gmail.com

27 farklı ilde kurulacak olan “ Afet Lojistik Depoları”ndan birinin de ilimize kurulacak olması alınabilecek en güzel haberlerden.

Bunun ne demek olduğunu enkaz altından çıkıp çamur üstünde yağmur altında yatanlar bilir. O günleri yaşamayanlara veya unutanlara biraz hatırlatma yapalım.

Depremin ilk gününden itibaren yaşanan en büyük problem çadır problemi olmuştur. Evi yıkılsın hasar görsün veya görmesin herkes çadır peşinde koşmuştur ve bu korku çadırıdır. Can havli ile çadır talebinde bulunan şok içerisindeki insanlar kendilerine de kısa zamanda çadır verileceğine ikna edilmeye çalışılmıştır.

Depremin ikinci günü Kızılay ca şehir stadına getirilen 3 kamyon çadıra 5 bin kişilik bir gurubun yanaşması üzerine bir bölük asker havaya ateş açmış netice alınamayınca iş oluruna bırakılmıştır. Herhalde bu tutum yerine topluluğa ateş edilmesinin tercih edilmesi söz konusu olamazdı. Bu olaydan sonra Kızılay çadır dağıtımını üstlenmeyeceğini beyan ederek çekilmiştir.

Tüm problem gelen çadırın ihtiyacın çok altında olması, küçük partiler halinde gelmesi yaşanan yoğun endişe ve sabırsızlığın bir ay devam etmesi olmuştur. Halen sayılarının 30 bin kadar olduğu tahmin edilen aile evlerinde çadır bulamadığı için kalmaktadır.

Bu açıklamayı depremden bir ay sonra yapan il kurtarma ve yardım komitesi, çadır talebi ile sürekli baskı altında kaldığından daha önemli enkaz kaldırma, sağlık hizmetleri ve gıda dağıtımı işlerini bin bir güçlükle yürütebilmişti.

Erzincan depreminden sonra yaşanılan Marmara ve Van depremlerinde de aynı sorunların yaşanması bu soruna köklü bir çözüm üretmeyi zorunlu kılmıştı.

İşte,  “ Afet Lojistik Depolarının kurulma fikri bunun sonucudur ve gecikmeli olsa da kurulması memnuniyet vericidir.

Depremin olacağının garantisi yoktur ama olmayacağının da garantisi yoktur.

Artık şehir stadında asker nezaretinde çadır savaşları yaşanmaz.

Başbakanlık Afet ve acil durum Yönetimi başkanlığı (AFAD)  hem afetzedeler hem de bölgeye gelen arama kurtarma ekiplerinin barınma, sağlık ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması, çadır ve acil müdahale malzemelerinin depolanması amacıyla konteynerler konuşlandırılacak.

Türkiye’nin 15 bölgesindeki 27 lojistik depo aralarında Erzincan’ın da bulunduğu 27 ilde kuruluyor. 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan depolar, afete aruz kalma sıklığı, ulaşım ve nüfus gibi özellikler dikkate alınarak belirlenmiş.

Depremin, deponun bulunduğu ilde meydana gelmesi buradaki imkânların kullanılmasında en büyük riski taşımaktadır. Yaşadığımız tecrübeler gösterdi ki, afet bölgesinde arama kurtarma yapanlar, sağlık ekipleri ve çadır depo sorumluları depremin içinde kaldığında afetin mağduru durumuna düştükleri için kendilerine emanet edilen işi yapmakta zorluk çekmişlerdir.

Afet acil yardım planları geliştirilirken aklı kendi evinde ailesinde kalmaması için kurtarma ekiplerinin her zaman afet bölgesi dışından oluşturulması ön plana alınmaktadır.

AFAD depolarının böyle bir durumda kullanılmasını mümkün kılmak için de sorumluların tayininde bunun göz önüne alınacağını umut ederiz.

Çünkü yaşadığımız tecrübede AFAD yerine Ekşi Su kırsalında DOKAP deposu vardı ve sorumluluğunu üstlenen zamanın Kemah Kaymakamı arkadaşın emdiği süt burnundan geldi.

Deponun anahtarı kimde, kamyonun şoförü nerde ile uğraşıp durduk.

AFAD deposunun hayırlı olması ve hiç kullanılmaması dileği ile emeği geçenlere teşekkürler.