Düşün Haber

ABD’nin Yeni Konvensiyonel Silahları!

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, , , , , , , - Tarih :19 Nisan 2012 - Okunma :1.784 kez okundu

Nurullah AYDIN

19 Nisan 2012-ANKARA

 Türkiye’de işbirlikçi siyaset cambazları, kitapsız ajan akademisyenler, her konu da uzman gazeteciler ne konuşuyor? Demokrasi, yüzleşme, intikam, hesaplaşma, darbe, güç, hukuk. 

Peki ya dünya neleri konuşuyor? Silah, ekonomi, kalkınma, sağlık, bilim, sosyal adalet, 

ABD en son teknoloji ürünü bir silah sistemi için düğmeye bastı. Proje, dünyanın herhangi bir yerindeki hedefi bir saatten daha az sürede vurmayı hedefliyor.

ABD’den dünyanın her bölgesini nokta atışı ile bir saatin altında bir zamana vurabilecek yüksek vuruş gücüne sahip yeni sınıf silahlar konuşlandırılıyor.

Bu; ABD’nin nükleer silahlara olan bağımlılığını ciddi ölçüde azaltacak bir teknolojiye kapıları açabilir. Konvansiyonel silahların yüksek hızla kullanılmasını hedefleyen yeni sisteme yönelik endişeler de var. Rusya; Pentagon tarafından konuşlandırılan her bir konvansiyonel silah karşılığında bir nükleer füzenin devre dışı bırakılmasını talep ediyor.

Beyaz Saray, ABD ile Rusya arasında iki hafta önce imzalanan Nükleer Silahsızlanma Anlaşması kapsamında bu talebe yönelik hükmün yer aldığını açıklıyor…

Prompt Global Strike adı verilen yeni silah sistemi, Hedefleri saklandığı mağarada vurmak gibi görevler için düşünülüyor. Kuzey Kore’nin nükleer füzelerini veya İran’ın nükleer tesislerini de vurmaya yarayacak sistemin özelliği, ABD’yi nükleer cephaneliğinden bağımsız kılabilecek olması.

Teorik olarak ise, kullanılacak yeni silahlar sahip oldukları hız ve nokta isabet özelliğiyle bir nükleer bomba kadar etkili olacak.

Bush döneminde ortaya atılan fikir, Rusya’nın bir nükleer savaşın tetiklenebileceği itirazıyla karşılaşmıştı. Ruslar, kullanılacak yeni silahlarda nükleer mi yoksa geleneksel savaş başlıkları mı kullanıldığının anlaşılamayacağını öne sürmüş ve silahın nükleer savaşa neden olabileceğini savunmuştu.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Bush hükümetiyle bir yere varmayan projeye Obama yönetimi tarafından kucak açıldığını belirtti. Başkan Obama, New York Times’a, yeni silah sisteminin nükleer silahlara olan bağımlılığını azaltacağını ifade etmişti.

Beyaz Saray, sistemin en son teknolojiyle kullanılması için Kongre’ye gelecek yıl 250 milyon dolar araştırma parası talebinde bulundu.

Kongre üyeleri, bu teknolojinin üretilmesi için gereken son maliyetin çok yüksek olacağına inandıkları gibi, sistemin çok önemli bir o kadar da kritik olduğunu savunuyor. Yeni silah sistemi ABD’nin Pasifik Kıyıları’ndaki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde kuruldu.

Plana göre, Prompt Global Strike savaş başlığı uzun menzilli bir füzeye yerleştirilecek ve hedefe yollanacak. Atmosferdeki yolculuğu esnasında birkaç defa ses hızına erişecek olan savaş başlığı, özel materyalle korunmasını gerektirecek kadar yüksek bir sıcaklığa erişecek.

Hedefe olan yolculuğu boyunca uzaya çıkmayacak olan savaş başlığı, bir balistik füzeye kıyasla çok daha yüksek bir manevra kabiliyetine sahip olacak. Bu sayede tarafsız ülkelerin hava sahalarını ihlal etmeyecek.

Pentagon sistemin erken modelleri konuşlandırmaya başlandı. Sistemin gerektirdiği füzelerin, alıcıların, kontrol sistemleri ve savaş başlıklarının üretilmesi birkaç yılı bulabilecek.

Prompt Global Strike planı; ABD Stratejik Komutanlığı’nın (STRATCOM) askeri yetkilisi olan ve nükleer cephaneliğini kontrol eden General Kevin Chilton’ce yönetiliyor.

Projeyle dünyanın herhangi bir bölgesinde, vurulması 96 saat sürecek bir hedefi 3-5 saatte vurma imkanı sunuyor. Yine de bu sürenin hareket halinde olan militanları vurmak için yeterli olmayacağını ve her zaman en hızlı müdahalenin nükleer silah olduğunu ifade ediliyor.

Önemli olan Çin ve Rusya gibi nükleer güce sahip diğer ülkelerin radarlarında görecekleri füze ateşlemelerini bir nükleer savaş ilanı olarak görmemeleri.

ABD, Rusya ve diğer ülkelerin Prompt Global Strike silolarını denetleyerek savaş başlıklarının geleneksel mi yoksa nükleer mi olduğu kontrol etme imkânı verebilir. Konvansiyonel olmayan silahlar uzmanı Gary Samore; “Savaş başlıklarına patlayıcı bile koymayacağımızı nasıl bilebilirler” diyerek denetimlerin işe yaramayacağını savunuyor.

Peki ya demokrasi sayıklayan Demokrasi papağanları Türkiye’de nelerle meşgul acaba! 

Günün Sözü: Küçük düşünen liderler devletlerini de küçültür.