Düşün Haber

HASAN MACİT “GÜVERCİN DERGİSİ” ÇIKARILMALI

Kategori : Arşiv, Makale, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih :18 Ekim 2012 - Okunma :2.751 kez okundu

Sevgili Yol Arkadaşlarım,

Siyasi partiler için partinin yayın organları çok önemlidir.  Çünkü bu yolla hem kendi kitlesine hem de halka ulaşır. Partinin yayın organları, genellikle, dergi, gazete ve haber bülteni şeklinde yayımlanır. Bu yayınlar, partinin olmazsa olmazlarıdır.

Parti politikaları doğrultusunda titizlikle hazırlanan bu yayınlar, tüm örgütlere ivedilikle ulaştırılır. Taşradaki üyeler, genel merkez yöneticilerinin, gündeme ilişkin görüşlerini, olaylar ve konular hakkındaki açıklamalarını ilk elden ve doğru olarak öğrenir.

Partinin yayın organları aracılığıyla, üyeler ve genel merkez yönetimi arasında etkileşim sağlanır. Böylece sürekli yinelenen bir eğitim süreci başlamış olur.  Genel merkez ve üyelerin tüm konularda söylem birliği oluşur. Parti çalışmalarına canla başla katılan üyelerin özgüvenleri daha da artar. Böylece halkla ilişkilerindeki başarıları sürekli ivme kazanır.

Bilgili ve söylem birliği içinde bulunan parti, halkın desteğini de daha kolay kazanmış olur.

Olanaklar  zorlanarak  partinin yayın organı  mutlaka seçmene ulaştırılır. Bu yolla seçmen parti politikalarını öğrenir. Sonuçta seçmenin güven ve desteği alınabilinirse seçimde başarı sağlanır. Basına ulaşamamanın açığı bu yolla kapatılmış olur.

DSP kurulduğu tarihten bu yana “Güvercin Dergisi” çıkartıldı. Partinin hiç parası bulunmadığı dönemde bile, dergi çıkartılarak yayımı özveriyle sürdürdü. ECEVİT, Güvercin Dergisi ile partilileri ve halkı bütünleştirdi.

Sayın Zeki SEZER’in Genel Başkanlığı’nda da dergi çıkartılmaya devam edildi. Örgüt ve seçmen ile iletişim bağı kopmadan sürdürüldü.

Sayın Masum Türker’in Genel Başkan seçilmesiyle “Güvercin Dergisi” yayını durduruldu. Yerine başka bir yayın organı da çıkarılmadı. Ülkeyi yönetmeye talip tüm partilerin yayın organları çıkarılırken, DSP’nin bir yayın organı bulunmaması çok, hem de çok anlamlıdır…

Başkanlık kurulunda bulunduğum dönemde, Sayın Masum Türker’e, “dergi çıkartalım” dediğimizde; “Okuyan mı var, dağıtılmıyor?… Pazarlayacak rafta malzeme yok, önce malzeme hazırlayalım…” gibi gerekçeler ile dergi çıkartılmasını  bilinçli olarak engellemişti.  Genel Başkanlığı’nın süresi dördüncü yılın içinde, bugüne değin malzeme hazırlayamadı ise, bundan sonra  da hazırlayamayacak demektir.

Demokratik Sol Platform olarak, parti yayın organının önemine inanıyoruz. Parti yönetimini devraldığımız gün, ilk yapacağımız çalışma, partimizin, ECEVİT dönemindeki gibi bir yayın organını faaliyete geçirmek olacaktır.

Demokratik Sol Platform olarak; yayın organını faaliyete geçirecek yeterli bilgi birikimine, bu konuda deneyimli arkadaşlara ve her türlü kaynağa sahibiz.

Demokratik Sol Platform olarak; verdiğimiz sözleri mutlaka gerçekleştireceğiz. Söylenen yalanların partimize ne kadar zarar verdiğini hep birlikte yaşayarak gördük. Yürüdüğümüz yolda asla yalan olmayacak.

Saygılarımızla.

17 Ekim 2012

Hasan MACİT           

Demokratik Sol Platform Sözcüsü