Düşün Haber

DSP Kurultay Delegeleri Olağanüstü Kurultay‏ İçin Yargıya Başvurdu

Kategori : Arşiv, Genel, Makale, Siyaset, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih :02 Ağustos 2012 - Okunma :2.425 kez okundu

205 kurultay delegesinin imzasıyla seçimli Olağanüstü Kurultay talebinde bulunan, Demokratik Sol Platform adı altında bir araya gelen bazı DSP‘li delegeler 29 Haziran 2012 tarihinde Genel Merkeze başvurmuşlardı. Genel Merkezce başvuruları reddedilen delegeler adına Demokratik Sol Platform Sözcüsü Hasan Macit Kurultay Delegelerine mektup yazarak Olağanüstü Kurultayın toplanabilmesi için yargıya başvurduklarını bildirdi.

Sevgili Yol Arkadaşlarım,

Demokratik Sol Platform olağanüstü kurultay için yaptığı çalışmayı tamamladı. Olağanüstü Kurultayın toplanabilmesi için 205 kurultay delegenin imzasını 29 Haziran 2012 Cuma günü DSP Genel Merkezine teslim etti.

Demokratik Sol Platform üyeleri daha DSP Genel Merkezinden ayrılmadan delegeler genel merkez yöneticileri tarafından imzalarını geri çekmeleri için arandıklarını telefonla platform üyelerine bildirmişlerdir. Demokratik haklarını kullanan delegelere imzalarını geri çekmeleri için etik olmayan baskı oluşturmuşlardır. Başta Genel Başkanın uyguladığı imza çek baskısı,  bazı il başkanları, görevi gereği tarafsız olması gereken bazı genel merkez disiplin kurulu üyeleri de katılarak sürdürmüşlerdir. O kadar çok bıktırmışlardır ki bazı delege arkadaşlar telefonlarını açamaz duruma gelmişlerdir.

DSP’nin, delegenin özgür iradesine saygı duymayan bir genel başkan ile yönetildiğini kanıtlamışlardır.

Olağanüstü Kurultay başvurusu yapıldıktan sonra çekilen imzaların çekilmiş işlemi oluşturmayacağına dair Yargıtay ve anayasa mahkemesinin kararları vardır. Bu konuda, Genel Merkez yönetimi isterlerse yardımcı olalım bilgilendirelim.

Sayın Genel Sekreter delegelere, olağanüstü kurultay talebinin niçin işleme konulmadığını açıklayan bir yazı göndermektedir.  Olağanüstü kurultay talebi kolektif bir hakkın kullanılması olduğundan tek tek delegeye yanıt yanlıştır. Ayrıca partinin kıt ekonomik kaynakları boşa harcanmaktadır.

Olağanüstü Kurultayın reddedilmesi genel başkanın demokrasi ve özgürlük anlayışını yansıtmaktadır. Askeri dönemin getirdiği siyasi partiler kanunun değişmesini talep edenler, parti içi demokrasiyi dahi hazmedemeyen bir anlayışta olduğunu kanıtlamaktadır. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Ayrıca ret gerekçesi hukuki dayanaktan yoksundur. Daha önce verilmiş mahkeme kararları ret gerekçelerini çürütmektedir.

Demokratik Sol Platform’un olağanüstü kurultay talebine, Genel Başkanın verdiği ret kararı demokrasi ile özgürlük anlayışını yansıtmaktadır.

Demokratik Sol Platform, baskıcı ve dayatmacı bu kararın iptali için bugün yargıya taşımıştır.
Bundan sonra yaşanacak olumsuzluklardan hukuku uygulamayan Sayın Genel Başkan sorumludur.

Selam ve saygılarımla, esenlikler dilerim.

01.08.2012
Hasan MACİT                                                                
Demokratik Sol Platform Sözcüsü